ეკა ბესელია ქალთა საპყრობილეში გარდაცვლილი პატიმრის საქმის გამოძიებას ითხოვს
საზოგადოებრივი მოძრაობის „სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს“ ხელმძღვანელი, ეკა ბესელია 27 იანვარს ქალთა საპყრობილეში გარდაცვლილი პატიმრის, ბელა გონაშვილის საქმის გამოძიებას ითხოვს.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ორგანიზაციიდან აცნობეს, სიმსივნით დაავადებული ბელა გონაშვილის ოჯახი დიდი ხნის განმავლობაში მის გათავისუფლებას და სათანადო მკურნალობის ჩატარებას ითხოვდა, თუმცა მძიმე ავადმყოფი არც გაათავისუფლეს და არც სპეციალიზირებულ საავადმყოფოში გადაიყვანეს.
„უყურადღებო, გულგრილმა და არაადამიანურმა და დანაშაულებრივმა დამოკიდებულებამ გამოიწვია მსჯავრდებულის გარდაცვალება. მოვითხოვთ ბელა გონაშვილის გარდაცვალების ფაქტზე გამოძიების ჩატარებას და შესაბამისი პასუხისმგებელი პირების დასჯას“, - განაცხადეს ორგანიზაციაში და აღნიშნეს, რომ ამ ფაქტის შესახებ ინფორმაცია საერთაშორისო ორგანიზაციებს გადაეგზავნება.
Humanrights.ge-ს ერთ-ერთი პატიმრის მშობელმა აცნობა, რომ ბელა გონაშვილს ციხის ადმინისტრაციამ შუამდგომლობა გაუწია სასამართლოს წინაშე სასჯელის გადავადებაზე. თუმცა სასამართლომ ადმინისტრაციის შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა, სავარაუდოდ - პროკურატურის ინტერესებიდან გამომდინარე.

Eka Beselia Requests Investigation of the Death of a Female Prisoner
Head of public movement “Solidarity with Illegal Prisoners” Eka Beselia requested to investigate the case of a female prisoner Bela Gonashvili who died in jail on January 27.
The organization informed the News Agency Interpresnews that the family requested freedom and corresponding medical treatment for Bela Gonashvili, who had cancer, for a long time; however, the sick woman was neither released nor taken to a special hospital.
“Inattentive, indifferent and inhuman activities of the corresponding institutions resulted into the death of the convicted woman. We request investigation of the fact and punishment of the responsible persons in accordance to the law,” said the representatives of the organization and added that they would inform international organizations about the fact.
Parent of another prisoner informed the humanrights.ge that prison administration petitioned the court to release Bela Gonashvili. However, the court did not satisfy their request supposedly because of the directives from the prosecutor’s office.