გიორგი ცაგარეიშვილი ხელისუფლებისგან სარიტუალო ვაუჩერების დარიგებას ელოდება
პარტია „თავისუფალი დემოკრატების“ წევრი, დეპუტატი გიორგი ცაგარეიშვილი ხელისუფლებისაგან უახლოეს მომავალში სარიტუალო ვაუჩერების დარიგებას ელოდება.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ გიორგი ცაგარეიშვილმა განუცხადა, ხელისუფლების ლოგიკიდან გამომდინარე, უახლოეს მომავალში, სავარაუდოდ, მოსახლეობას სარიტუალო ხარჯების დასაფარად, ალბათ, 40-ლარიან ვაუჩერებს დაურიგებენ.
„ეს არის მწარე ირონია იმ ქმედებებზე, რასაც ხელისუფლება დღეს ახორციელებს ქვეყანაში“, - განაცხადა ცაგარეიშვილმა და ივარაუდა, რომ სარიტუალო ხარჯების ვაუჩერს მიიღებს ყველა ის ადამიანი, ვინც ვერ გაუძლებს მიხეილ სააკაშვილის ხელისუფლების რეფორმებს და ნაბიჯებს.
მისივე თქმით, ამავე ლოგიკიდან გამომდინარე, სარიტუალო ხარჯების ვაუჩერის გარეშე, მხოლოდ "ნაციონალური მოძრაობა" უნდა დარჩეს.
"მიხეილ სააკაშვილმა ქვეყანა დაამსგავსა ანდროპოვისდროინდელ საბჭოთა კავშირს, როდესაც ხალხი ტალონების რიგში იდგა. დღეს საქართველო სწორედ საბჭოთა კავშირს გავს, თუმცა მაშინდელს, როცა ის იშლებოდა", - განაცხადა გიორგი ცაგარეიშვილმა.
რაც შეეხება სასურსათო ვაუჩერს, დეპუტატი ამბობს, რომ აბსოლუტურად გაუგებარია ასეთი ვაუჩერის განაღდების მექანიზმები. მისი თქმით, როდესაც ბაზარს არეგულირებს კონკურენცია, საინტერესოა, როგორ უნდა აიძულოს კერძო მეწარმე ხელისუფლებამ, რომ ვაუჩერზე გასცეს კარაქი, შაქარი და შემდეგ, როგორ უნდა გაანაღდონ კერძო მეწარმეებმა ეს ვაუჩერი.
ამას გარდა, ცაგარეიშვილს აინტერესებს, რა პრინციპით მოხდება სასურსათო ვაუჩერების დარიგება მაშინ, როდესაც ცნობილია, რომ ენერგოვაუჩერს ის ოჯახები იღებენ, რომლებიც ელექტროენერგიას ხარჯავენ და ისინი ვერა, ვინც ელექტროენერგიას მცირე რაოდენობით მოიხმარს.
„ალბათ სასურსათო ვაუჩერს მიიღებენ ის ოჯახები, რომლებიც მეტს ჭამენ, ხოლო რომლებიც ვერ ჭამენ და შიმშილით იხოცებიან, ისინი, სავარაუდოდ, ამ ვაუჩერის გარეშე დარჩებიან“, - დასძინა გიორგი ცაგარეიშვილმა.

Giorgi Tsagareishvili Expects the Government to Distribute Ritual Vouchers
Member of the political party “Free Democrats” MP Giorgi Tsagareishvili expects the government to distribute ritual vouchers in near future.
Giorgi Tsagareishvili told the Interpresnews that according to the governmental logic the government will soon distribute 40-GEL vouchers to cover expenses for funerals.
“It is painful irony about the current activities of the government,” said Tsagareishvili who thinks every person will receive voucher who cannot endure the reforms and activities of Mikheil Saakashvili.
The MP said that according to the same logic only the members of the National Movement will remain without vouchers.
“Mikheil Saakashvili made the country look like the Soviet Union during Andropov’s governance when people were standing in long queues. Today, Georgia looks like Soviet Union when it was collapsing,” said Giorgi Tsagareishvili.
As for the food vouchers, the MP said the mechanism of this voucher is absolutely unclear. He said when competition regulates the market, how the government will compel the private entrepreneur to sell butter, sugar, etc for voucher.
In addition, Tsagareishvili wonders about the principle to distribute the food vouchers while we already know that families who use much electricity received energy-vouchers but those who cannot waste much electricity they cannot get it.
“Maybe, the families who eat more, will receive the food vouchers but those who do not eat, and starve will remain without those vouchers,” said Giorgi Tsageishvili.