პაატა ზაქარეიშვილი „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ პოლიტიკურ ანგაჟირებაში ადანაშაულებს
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ პუბლიკაცია დევნილთა გამოსახლების შეფასების შესახებ ამ ორგანიზაციისა და რესპუბლიკური პარტიის წევრის, კონფლიქტოლოგ პაატა ზაქარეიშვილის უთანხმოების მიზეზი გახდა.
ზაქარეიშვილის შეფასებით, აღნიშნული პუბლიკაცია პოლიტიკურად ანგაჟირებულია. „პუბლიკაციაში ორჯერ არის ოპოზიციური პარტიები უარყოფით კონტექსტში მოხსენიებული, ხელისუფლება კი არც ერთხელ. მეტიც, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა“ ხელისუფლების გამართლებას ცდილობს. პოლიტიკური პროცესის შეფასებების ნაცვლად, პუბლიკაციაში ყურადღება განახვილებული უნდა ყოფილიყო დევნილთა უფლებების დარღვევაზე“, - განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“ პაატა ზაქარეიშვილმა.
მისივე თქმით, საკუთარი პოზიცია პროექტის ხელმძღვანელებთან ერთ-ერთ შეხვედრაზე დააფიქსირა: „პასუხად მივიღე კითხვა – თქვენ ხომ პოლიტიკური პარტიის წევრი ხართო. ჩვენს ქვეყანაში პარტიის წევრს საზოგადოებრივი აქტიურობა არ აქვს აკრძალული და ჩემი პოლიტიკური კუთვნილება ამ შემთხვევაში არაფერს შუაში იყო. ეს კიდევ ერთი ნიშანია პოლიტიკური ანგაჟირებულობის“.
„საერთაშორისო გამჭვირვალეობა“ კი ზაქარეიშვილის შეფასებას არ ეთანხმება. პროექტის ანალიტიკოსი ლაშა გოგიძე განმარტავს, რომ პოლიტიკური პროცესები მხოლოდ პუბლიკაციის პირველ აბზაცშია ნახსენები და დანარჩენ ტექსტში დევნილთა პრობლემებზეა საუბარი.
„კერძოდ, მიმოხილული გვაქვს ის პრობლემები, რომლებიც დევნილთა გამოსახლების დროს დაფიქსირდა, მათ შორის იყო საზოგადოების არაინფორმირებულობა, ასევე არ ჰქონდათ ინფორმაცია თავად დევნილებს მათი გამოსახლების ზუსტი თარიღის შესახებ. ჩვენ მონიტორინგს დევნილთა ახალი ჩასახლების ადგილებშიც ვაგრძელებთ“, - განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“ ლაშა გოგიძემ.
მისივე თქმით, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა“ დევნილთა გამოსახლების პროცესს ადამიანური რესურსის ნაკლებობის გამო, ყველა ობიექტზე ვერ აკვირდებოდა. თუმცა, იღებდნენ ინფორმაციას ორგანიზაციებისგან, რომლებიც აწარმოებდნენ მონიტორინგს., მათ შორისაა – გაეროს ლტოლვილთა სააგენტო, ნორვეგიის ლტოლვილთა საბჭო, დანიის ლტოლვილთა საბჭო, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, სახალხო დამცველის ოფისი და ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია.

Transparency International (TI) Georgia report regarding the eviction of IDPs gave rise to a dispute between the organization and conflict scientist Paata Zakareishvili.
According to Zakareishvili, the TI is politically engaged. “The publication refers to the oppositional parties in a negative context twice and never to the government. Moreover, Transparency International tries to justify the government. Instead of evaluating the political process, the publication should have emphasized the violations of IDPs’ rights,” – stated Paata Zakareishvili to Interpressnews.
According to Zakareishvili, he expressed his position to the project leaders at a meeting: ’’On my question they responded that I am a member of a political party. But in our country a political party member is not prohibited to be socially active and my political affiliation had nothing to do with it. This is one more sign of their political engagement.”
TI Georgia does not agree with Zakareishvili. The project analyst Lasha Gogidze explains that the political processes are mentioned only in the first paragraph of the publication and the rest of the text talks about the problems of IDPs.
“Specifically, we reviewed the problems observed during the eviction of IDPs including not informing the public. Also, the IDPs themselves did not have information on the exact date of eviction. We will continue the monitoring of the new settlement places of IDPs,” – stated Lasha Gogidze to Interpressnews.
According to Zakareishvili, TI Georgia could not observe the eviction process of IDPs in every instance because of the lack of human resources. However, they received information from the organizations that conducted monitoring, including the UN Refugee Agency, the Norwegian Refugee Council, the Georgian Young Lawyers Association (GYLA), the Office of the Public Defender as well as the EU Monitoring Mission.