ისრაელის ელჩმა საქართველოს მიმართ უკმაყოფილება გამოთქვა ებრაელი ბიზნესმენების დაკავებასთან დაკავშირებით
ისრაელის საელჩო საქართველოს მიმართ უკმაყოფილებას ებრაელი ბიზნესმენების დაკავებასთან დაკავშირებითაც გამოთქვამდა.
2011 წლის 11 იანვარს, ებრაელი ბიზნესმენების სასამართლო პროცესზე მყოფმა ისრაელის ელჩმა საქართველოში, იცხაკ გერბერგმა „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას არ გამორიცხა, რომ ებრაელი ბიზნესმენების საქმემ შესაძლოა, ხელი შეუშალოს ებრაელი ინვესტორების საქმიანობას საქართველოში.
იცხაკ გერბერგმა განაცხადა, რომ აკვირდება რონ ფუქსის და ზეევ ფრენკელის სასამართლო პროცესს და იმას, რამდენად შეიძლება ხელი შეუშალოს ამ პროცესმა ისრაელსა და საქართველოს შორის ეკონომიკურ ურთიერთობებს.
მისი განცხადებით, ჯერჯერობით მხოლოდ აკვირდება ამ პროცესს და უფრო ვრცელი კომენტარის გაკეთება არ შუეძლია.
ეს კომენტარი იცხაკ ბერგერმა 11 იანვარს, თბილისის საქალაქო სასამართლოში გააკეთა.
ებრაელი ბიზნესმენების ადვოკატების მტკიცებით, დანაშაულის პროვოცირებაში ფინანსთა მინისტრი კახა ბაინდურაშვილი, პრემიერ-მინისტრი ნიკა გილაური და იუსტიციის მინისტრის მოადგილიე თინა ბურჯალიანი მონაწილეობდნენ.
ადვოკატ არჩილ კბილაშვილის განცხადებით, ხელისუფლების მაღალჩინოსნებმა შეიმუშავეს გეგმა, რომლითაც განზრახული იყო ებრაელი ბიზნესმენების საქართველოში ჩამოყვანა და მათი დაკავება. ადვოკატის განმარტებით, ებრაელი ბიზნესმენების სასარგებლოდ, საერთაშორისო საარბიტრაჟო სასამართლომ საქართველოს მთავრობას 98 მილიონზე მეტი დოლარის გადახდა დააკისრა. ამ თანხის გადახდა საქართველოს მთავრობას არ სურდა და ხელისუფლების მაღაჩინოსნებმა შეიმუშავეს გეგმა, რომლის თანახმადაც ებრაელი ბიზნესმენები უნდა დაეკავებინათ.
ბიზნესმენებს უნდა ერწმუნათ, რომ ნამდვილად საქართველოს ხელისუფლებასთან ჰქონდათ საქმე. ამიტომ პრემიერ-მინისტრმა ნიკა გილაურმა 2010 წლის აგვისტოში ფინანსთა მინისტრს მოადგილედ დასანიშნად ავთანდილ ხარაიძე წარუდგინა და შეატყობინა, რომ ის ბიზნესმენების დავასთან დაკავშირებით მოლაპარაკებებს აწარმოებდა. კიდევ უფრო მეტი რწმენის გასაჩენად, ნიკა გილაურმა 12 ოქტომბერს წერილი მისწერა ბიზნესმენებს და კმაყოფილება გამოთქვა, რომ მათსა და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენელ ხარაიძეს შორის მოლაპარაკებები წარმატებით მიმდინარეობდა. ამავე წერილით, ნიკა გილაურმა ბიზნესმენები საქართველოში მოიწვია და დაპირდა, რომ საარბიტრაჟო დავის მორიგებით დასრულებაზე ხელს მოაწერდნენ შესაბამის ხელშეკრულებას, სინამდვილეში კი საქართველოში ჩამოსვლის შემდეგ ბიზნესმენები დააკავეს.
ებრაელი ბიზნესმენების სასამართლო პროცესი საქალაქო სასამართლოში მიმდინარეობს.
ერთი კვირის წინ საქართველოში ისრაელის საელჩო დაიხურა. დახურვის ოფიციალური მიზეზი არ გახმაურებულა. არაოფიციალური ვერსიით კი, საელჩოს დახურვის მიზეზად ტერორიზმის საფრთხე დასახელდა იქიდან გამომდინარე, რომ „ჰესბოლას“ ერთ-ერთი ლიდერის ლიკვიდაციის წლისთავი შესრულდა.
ისრაელის საელჩოები დაიხურა თურქეთშიც და აზერბაიჯანშიც. მანამდე, ისრაელის ანტიტერორისტულმა ბიურომ გამოაქვეყნა საშიში ქვეყნების სია, რომელშიც საქართველოც მოხვდა.

Embassy of Israel Was Dissatisfied About Arrest of Israeli Businessmen
On the trial of Israeli businessmen on 11 January, ambassador of Israel to Georgia Itzhak Gerberg didn’t exclude the possibility that the trial of Israeli businessmen might hinder activity of Israeli investors in Georgia.
Itzhak Gerberg told journalists at the trial of Israeli businessmen at Tbilisi City Court that he cannot make any comments whether the trial can hamper business cooperation between Israel and Georgia since he only observes the court process.
The businessmen’s lawyers allege that Minister of Finance of Georgia Kakha Baindurashvili, Prime-Minister Nika Gilauri and Deputy Minister of Justice Tina Burjaliani provoked the crime.
Lawyer of the businessmen Archil Kbilashvili clarified that governmental officials planned to bring Israeli businessmen to Georgia and detain them. International arbitrary court imposed more than 98 million dollars on government of Georgia for benefit of the Israeli businessmen. Government of Georgia didn’t want to pay the money.
To make the businessmen believe that they really dealt with the government of Georgia, Prime-Minsiter Nika Gilauri presented Avtandil Kharaidze in august 2010 as Deputy Minister of Finance and informed that he was negotiating regarding the dispute of businessmen.
To make his allegation more convincing, Nika Gilauri wrote letter to the businessmen on 12 October expressing his satisfaction on successful negotiations between them and representative of Ministry of Finance Kharaidze. In the letter Nika Gilauri invited the businessmen to Georgia and promised them to sign the agreement on the end of the arbitration, but in fact the businessmen were arrested after their arrival in Georgia.
Embassy of Israel to Georgia has not been working for a week. Israeli media released information about closing down of embassies. The Lebanese group warned about their revenge against Israel on the third anniversary of Hezbollah commander Imad Mughniyeh's death. Embassies of Israel were shut down in Georgia, Turkey and Azerbaijan.
Israeli Anti-Terrorism Bureau added Georgia, Armenia, Azerbaijan and Turkey on the list of dangerous countries.