აშშ მიშას მომავალს აკვირდება
ყოველწლიურად ამერიკის შეერთებული შტატების ეროვნული დაზვერვის დირექტორი კონგრესს „საფრთხეების კვლევას“ წარუდგენს, სადაც ხაზგასმულია ის, რაც   დაზვერვის თანამეგობრობის აზრით, მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხეში ვაშინგტონს უნდა აღელვებდეს.
ჩვეულებრივ, ეს ძალიან შაბლონური მასალაა. წლევანდელი ანგარიშის ხუთ პარაგრაფიანი ნაწილიც (რომელიც „კავკასიასა და ცენტრალურ აზიას“ ეძღვნება) არაფრით გამორჩეული არ არის. ის პირველ პლანზე აყენებს აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში რუსეთის ყოფნას, დაძაბულობის ზრდას მთიან ყარაბახში, და არასტაბილურობას ყირგიზეთსა და ტაჯიკეთში – რაც ისედაც ცხადია, წელიწადში 80 მილიარდი დოლარის [1] დახარჯვის გარეშეც.
თუმცა ამ ანგარიშის ერთი ეპიზოდი გამორჩეულად საინტერესოა. საქმე ის არის, რომ დოკუმენტში რეგიონის მხოლოდ ერთი ქვეყნის შიდა პოლიტიკური სიტუაციაა განხილული: „საქართველოს ახალი კონსტიტუცია აძლიერებს პრემიერ–მინისტრის ადმინისტრაციას 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ. პრეზიდენტ სააკაშვილს მის სამომავლო გეგმებზე არაფერი უთქვამს. თუმცა ახალი კონსტიტუცია მას პრემიერ–მინისტრის თანამდებობის დაკავებების შესაძლებლობას აძლევს“.
არის ეს ცუდი რამ – პუტინის სტილის ავტოკრატიის გაჩენა საქართველოში? თუ კარგია – აშშ–ის სანდო მოკავშირის დარჩენა ხელისუფლებაში? ანგარიშში ამის თაობაზე არაფერია ნათქვამი.

US Keeping an Eye on Misha’s Future
Every year the US Director of National Intelligence has to give a “threat assessment” to Congress, outlining what the US intelligence community thinks Washington ought to be worried about around the world.
This is generally pretty boilerplate stuff, and the five-paragraph section of this year’s report on The Caucasus and Central Asia is no different. It highlights the Russian presence in Abkhazia and South Ossetia, the increasing tension in Nagorno-Karabakh and the instability of Kyrgyzstan and Tajikistan – all of which is obvious without spending $80 billion a year.
But one bit of this year’s report stood out as somewhat curious. There is only one country in the region whose internal political situation is discussed: “Georgia’s new Constitution strengthens the office of the Prime Minister after the 2013 presidential election. President Saakashvili has not indicated his future plans but the option is available for him under the new Constitution to serve as Prime Minister.
Is this a bad thing – the emergence of a Putin-style autocracy in Georgia? Or a good thing – the continued presence of a dependable US ally? The report does not say.