„აგვისტოს ნანგრევებში“ - პრეზენტაცია ბიოლის ფონდში
„აგვისტოს ნანგრევებში“ - ასე ჰქვია ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების ერთობლივ ანგარიშს, რომელშიც 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტის შედეგებია ასახული. „აგვისტოს ნანგრევების“ შესახებ 14 თებერვალს ბიოლის ფონდში ისაუბრეს ანგარიშის რედაქტორმა, თინათინ ხიდაშელმა და კონფლიქტოლოგმა პაატა ზაქარეიშვილმა.
„აგვისტოს ნანგრევებში“ ამ თემაზე შექმნილი სხვა ანგარიშებისგან იმით განსხვავდება, რომ მასზე მუშაობა ომის დასრულებისთანავე, 2008 წლის 13 აგვისტოს, „ცხელ კვალზე“ დაიწყო. ანგარიშში აგვისტოს ომის დროს მომხდარი ადამიანის უფლებათა და  ჰუმანიტარული სამართლიანობის ნორმათა  დარღვევის ფაქტები მყისიერად და კოორდინირებულადაა დოკუმენტირებული.
„ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, „21-ე საუკუნე“, „კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრი“ - ეს ის ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციებია, რომლებმაც ანგარიში მოამზადეს. ანგარიში გამოიცა ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ მხარდაჭერით. ორგანიზაციების მიერ შერჩეული მკვლევარები ომის ცხელი ფაზის დასრულებისთანავე კონფლიქტის ზონასა და ე.წ. „ბუფერული ზონის“ სოფლებში მუშაობდნენ, ხვდებოდნენ შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ ადამიანებს, იძიებდნენ ფაქტებს და ინფორმაციებს.
„გარდა პოლიტიკური ასპექტებისა, რაც ამ ომს ჰქონდა, არსებობს კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი ასპექტი. ეს არის ადამიანური ისტორიები და ტრაგედიები, რაც ყველა ომს თან სდევს ხოლმე. ეს ადრეც ასე იყო და დღემდეც ასე გრძელდება, თუმცა თანამედროვე სამყარო იმით განხავდება წარსულისგან, რომ დღეს  გვაქვს საშუალებები, რომლის გამოყენების შედეგადაც შეგვიძლია პასუხი ვაგებინოთ მათ, ვინც ადამიანთა ტრაგედიებში მიუძღვით წვლილი. ჩვენი მიზანი იყო საომარი მოქმედებების დასრულებისთანავე, ცხელ კვალზე, ვიდრე ემოციები და ისტორიები ჯერ კიდევ ცოცხალი იყო, მოგვეგროვებინა ომის შედეგებისა და ადამიანური ტრაგედიების ამსახველი ინფორმაციები. ჩვენ საბოლოო ჯამში 4 721 ისტორია შევაგროვეთ, რომელთა სისტემატიზაცია და ანალიზი ამ ანგარიში მოვახდინეთ“, -  განაცხადა  პრეზენტაციაზე, ანგარიშის რედაქტორმა თინათინ ხიდაშელმა.
ანგარიშის პირველ ნაწილში აღწერილია 2008 წლის აგვისტოს ომის წინაპირობები. ეს აღწერილობა დაფუძნებულია წლების განმავლობაში ქართულ-ოსური კონფლიქტის ირგვლივ შექმნილი ლიტერატურის ანალიზზე. ანგარიშის დანარჩენი ნაწილი კი ძირითადად დევნილთა ინტერვიუებსა და პირად ისტორიებს ეთმობა. კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული ადამიანები თავად ყვებიან საკუთარი ტრაგედიის შესახებ.
„აგვისტოს ნანგრევების“ მთავარი დასკვნა არის ის, რომ 2008 წელს რუსული და ოსური შეიარაღებული ფორმირებების მიერ  ერთობლივად განხორციელდა ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის ტერიტორიის, ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობისგან გაწმენდა. ეთნოწმენდა წინასწარ იყო დაგეგმილი, კარგად ორგანიზებული და სისტემურ ხასიათს ატარებდა.
„სიცოცხლის მოსპობა, სოფლებისა და მშვიდობიანი მოსახლეობის დაბომბვა, ქონების და სოფლების განადგურება, დევნა და გაძევება ეთნიკური ნიშნით,  ტყვეობა და მოპყრობა ტყვეობის დროს - ამ ფაქტებზე ვეცადეთ მაქსიმალურად ბევრი მასალის მოგროვება, რათა დაგვემტკიცებინა ეთნოწმენდის ფაქტი. ჩვენ გვაქვს საკმარისი ფოტო, ვიდეო და სხვა სახის მასალა, რაც ადასტურებს, რომ ზემოთ ჩამოთვლილი ფაქტები მოხდა არა მხოლოდ უშუალოდ საომარი მოქმედებებისას, არამედ ამ მოქმედებების დასრულების შემდეგაც“, - განაცხადა თინა ხიდაშელმა.
ანგარიშზე მომუშავე ჯგუფის წარმომადგენლებმა შუამდგომლობით მიმართა ჰააგაში, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს და ეთნოწმენდისთვის საქმის აღძვრა ითხოვა. სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში ორი შუამდგომლობა  რუსეთის მხარესაც აქვს შეტანილი. პირველი  ეხება ქართველთა მიერ ჩადენილ გენოციდზე საქმის აღძვრას, მეორე  კი  რუს სამშვიდობოებზე თავდასხმის ფაქტებს.
„პირველი შუამდგომლობა - საქართველოს მხრიდან თითქოსდა განხორციელებული გენოციდის შესახებ საქმის აღძვრა, რაც რუსეთის მხარემ დააყენა, იმდენად არასერიოზულია, ამაზე უკვე რუსეთიც  კი აღარ საუბრობს. მეორე, უფრო საფუძვლიანი და სერიოზული შუამდგომლობა რუს სამშვიდობოებზე თავდასხმის ფაქტზე საქმის აღძვრას ეხება. ჩვენ  თვალი არ დაგვიხუჭავს და ამ ანგარიშშიც გავახმაურეთ, რომ რუს ჯარისკაცებზე თავდასხმა ნამდვილად მოხდა. თუმცა, უნდა შევძლოთ და დავამტკიცოთ, რომ აგვისტოს ომის დროს ეს ჯარისკაცები აღარ იყვნენ სამშვიდობოები და იმ პერიოდისთვის უკვე მანდატიდან გასულები იყვნენ. ამ ასპექტში, უნდა ვთქვათ, რომ ჩვენ სუსტი პოზიცია გვქონდა, რაც განპირობებული იყო იმით, რომ ამ ჯარისკაცებს მთელი ამ ხნის განმავლობაში ყოველ ექვს თვეში ერთხელ , საქრთველოს ხელისუფლების მიერ მანდატი უახლდებოდა. ამ საკითხზე რუსეთის ხელისუფლებას, ქართული მხარის მხრიდან  არც ერთხელ არ ჰქონია სერიოზული წინააღმდეგობა“, - განაცხადა თინათინ ხიდაშელმა.
ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების ერთობლივი ანგარიშის პრეზენტაცია, უკვე მოეწყო მსოფლიოს რამდენიმე ქვეყანაში, მათ შორის ბოლო პრეზენტაცია - ვაშინგტონში. თინა ხიდაშელის თქმით, ამ ფორმით ანგარიშზე მომუშავე ჯგუფი ცდილობს, მეტი ინფორმაცია მიაწოდოს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს და აღიძრას საქმე საქართველოში მომხდარი ეთნოწმენდის თაობაზე. ბიოლის ფონდში პრეზენტაციაზე ისიც გაირკვა, რომ უახლოეს მომავალში ანგარიშის მეორე ნაწილის გამოცემაც იგეგმება.
კონფლიქტოლოგ პაატა ზაქარეიშვილის მეტად საინტერესო გამოსვლის შესახებ humanrights.ge ვრცელ სტატიას ამ დღეებში გამოაქვეყნებს.

In August Ruins – Presentation at Boell Foundation
In August Ruins - is entitled the joint report of Georgian NGOs reflecting on the outcome of August 2008 conflict. On February 14th the editor of the report Tinatin Khidasheli and a conflict scientist Paata Zakareishvili talked about it in the Boell Foundation.
In August Ruins of differs from other war related reports due to the fact that the work on it started upon the end of the war on August 13 of 2008, on the “hot track.” The report timely and coordinately documents the facts of human rights and humanitarian law violations.
Georgian Young Lawyers Association, Human Rights Center, Article 42 of Constitution, 21st Century, Center for Constitutional Rights - are the Georgian NGOs which prepared the report. The report was published by the support of Open Society Georgia foundation. The researchers selected by the organizations worked in the villages of the conflict zone and the so-called “buffer zones” after the hot phase of the war ended. They met with the victims of the armed conflicts, investigated facts and information.
“Except for the political aspects of this war, there was one more significant aspect - human histories and tragedies that always follow the war. This happened before and happens now. However, the modern world differs from the past as we have the means today to call people responsible for human tragedies to account. Our goal was to collect the information reflecting on the outcome and human tragedies of war on the hot track before the emotions and stories were dead. Ultimately, we collected 4 721 stories and systematized and analyzed it in this report,” – stated the editor Tinatin Khidasheli at the presentation.
The first half of the report describes the preconditions of the August 2008 war. This description is based on the analysis of the literature about the past Georgian-Ossetian conflict. The rest of the report mostly concerns the interviews and personal stories of the IDPs. The victims of the conflict tell their tragedies.
The main conclusion of the report is that in 2008 the Russian and Ossetian armed formations jointly cleansed the former Autonomous Region of South Ossetia from the ethnic Georgians. Ethnic cleansing was preliminarily planned, well organized and had a systematic nature.
“The murder, bombing of the villages and a peaceful population, destruction of property, persecution and banishment on ethnic grounds, captivity and treatment of captives – we did our best to collect as much information as possible to confirm the fact of ethnical cleansing. We have sufficient photo, video and other material that confirms that the above-mentioned facts occurred not only during the war activities, but after the end of the war as well,” – stated Tina Khidasheli.
The representatives of the group working on the report submitted a request to the International Criminal Court (ICC) in Hague to sue on the case of ethnical cleansing. The Russian side has also submitted two requests to the ICC. The first one concerns the genocide allegedly committed by Georgians, another one – the facts of attacks on Russian peacekeepers.
“The first request – suing the case of genocide allegedly carried out by Georgian side is so not serious that Russia does not talk about it anymore. The second more grounded and serious request concerns the suing on the fact of attack on Russian peacekeepers. We did not close our eyes and stated in the report that the attack really took place. However, we could prove that during the August war these soldiers were not peacekeepers anymore and their mandate had already expired. In this aspect, we should say that we had a weak position due to the fact that the mandate of these soldiers was renewed in every six month during this time by the Georgian government. Russian government never had a serious objection from the Georgian side on this matter,” – stated Tinatin Khidasheli.
The presentation of joint report of Georgian NGOs already took place in several countries, including Washington, USA. According to Tina Khidasheli, in this form the group is trying to provide more information for ICC so the case of ethnic cleansing in Georgia is raised. The publication of the second part is planned soon.
Humanright.ge will publish an article on the speech of a conflict scientist Paata Zakareishvili in the nearest future.