გადატვირთული საპატიმროები და არაადეკვატური მინისტრი
გარდაცვლილ პატიმართა რაოდენობა მატულობს. 2006-2009 წლებში სასჯელაღსრულების სისტემაში 371 ადამიანია გარდაცვლილი. როგორც სახალხო დამცველის ანგარიშშია მოცემული, გარდაცვლილთა საშუალი ასაკი 45  წელს შეადგენს.
სახჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრი კი ამბობს: „ადამიანები ყველგან კვდებიან, ციხეშიც და გარეთაც. ამაში განსაკუთრებული არაფერია. პატიმრების გარდაცვალების მიზეზი, ძირითადად, ასაკია“.
მინისტრის მოსაზრებას არ ეთანხმება მოძრაობა - „სოლიდრობა უკანონო პატიმრებს“ ლიდერი ეკა ბესელია. მისი თქმით, პატიმრები ასაკის გამო არ იღუპებიან: „შეუძლებელია, თქვა, რომ 25, 35 თუნდაც 40 წლის ადამიანის გარდაცვალების მიზეზი ასაკია. ეს ნონსესია. არანორმალურია“.
სახალხო დაცველის ანგარიშში ვკითხულობთ, რომ გარდაცვალების ძირითადი მიზეზი ტუბერკულოზი, სასუნთქი სისტემებისა და ინფექციური დაავადებებია. ამ დაავადებების გამომწვევ მიზეზებზე საუბრობენ პატიმრების უფლებადამცველები.
„მიზეზი არის პირველ რიგში დანაშაულებრივი გულგრილობა, როდესაც ადმინისტრაცია ინფანტილურია და სამედიცინო დაწესებულებაც აბსოლუტურად ინდეფერენტულია ავადმყოფი პატიმრების მიმართ. მეორე მიზეზი ეს არის ანტისანიტარია. სხვადასხვა ინფექციური დაავადებებით დაავადებული პატიმრები არ არიან იზოლირებულები და ვირუსების გადადების საფრთხე დიდია. ანტისანიტარიული პირობები, არაჯანსაღი კვება და არასათანადო მოპყრობა ამძიმებს ამ დავადებებს და ხშირად ეს იწვევს გარდაცვალებას“, - აცხადებს ეკა ბესელია ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას.
მის მოსაზრებას იზიარებს ჟურნალისტი, ყოფილი პატიმარი შალვა რამიშვილიც. მისი თქმით, სიკვდილიანობას ციხეში უხარისხო სამედიცინო მომსახურება იწვევს.
სახალხო დამცველის მიერ ჩატარებული შესწავლის შედეგად გამოვლინდა მთელი რიგი შემთხვევები, რომლებიც პირდაპირ მიუთითებს ჩატარებული დიაგნოსტიკური თუ სამკურნალო პროცედურების არაეფექტურობასა და არაადეკვატურობაზე. ამასთან, სახალხო დამცველის ანგარიშში ვხვდებით პატიმრების ცემისა და უყურადღებოდ დატოვების ფაქტებსაც:
„გარდაიცვალა პატიმარი მ.ვ. ავადმყოფის დიაგნოზია - გულმკერდის დახურული ტრავმა - დოკუმენტურ წყაროებზე დაყრდნობით, გარდაცვლილი პირი ნაცემია ციხეში. 73 წლის ქ.უ. გარდაიცვალა ტუბერკულოზისა და ფილტვის დაავადების გამო - დასკვნა - ამ ასაკის და ასეთი მძიმე მდგომარეობაში მყოფი ავადმყოფის გაჩერება სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ყოველგვარ მიზანს მოკლებულია და წარმოადგენს, ასევე, არაჰუმანური მოპყრობის მაგალითს“.
როგორც ჩვენი რესპოდენტები აცხადებენ, სიტუაციის გამოსწორება პატიმართა რაოდენობის შემცირებით არის შესაძლებელი: „ჩვენ უნდა მივმართოთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს, რომლებიც ზეგავლენას სხვა ქვეყნების ხელისუფლებებზე ახდენენ და რომლებიც თავის მხრივ, გარკვეულ ფინანსურ თუ სხვა დახმარებებს აძლევენ ამ ხელისუფლებას. მათ უნდა მოახდინონ ზეწოლა“
ციხეებში პატიმართა გარდაცვალების ფაქტების შესამცირებლად ეკა ბესელია თვლის, რომ სასჯელაღსრულების დაწესებულებები მეტად  გამჭვირვალე უნდა გახდეს და აღმოიფხვრას პატიმრების ცემისა და წამების ფაქტები.
„2009–2010 წლის განმავლობაში, საქართველოს სასჯელაღსრულების სისტემის ზოგიერთ დაწესებულებაში, მუდმივად ან რომელიმე ეტაპზე მაინც, სახეზე იყო დაწესებულებათა გადატვირთულობის პრობლემა. მიუხედავად იმისა, რომ გასულ წლებთან შედარებით ამ მხრივ პენიტენციურმა სისტემამ მკვეთრ პროგრესს მიაღწია, გადატვირთულობა მაინც პირდაპირ ზეგავლენას ახდენს სამედიცინო მომსახურებაზე ციხეებში და პროპორციულად აისახება მომსახურების ხარისხზე“, - აღნიშნულია სახალხო დამცველის ანგარიშში.
დაბოლოს, პატიმართა სტატისტიკა საქართველოში საგანგაშოა. 2010 წლის დეკემბრის მონაცემებით, ქართულ ციხეებში 23 684 პატიმარია. პატიმრობის ინდექსი კი 100 000 სულ მოსახლეზე 538-ს შეადგენს, მაშინ როცა ევროპული სტანდარტით ზღვარი არის 150.

Overcrowded Detention Settings in Georgia and Inadequate Minister
The mortality among prisoners increases. In 2006-2009, 371 people died in the penitentiary institutions. The report of the Public Defender of Georgia states that average age of dead prisoners is 45.
The Minister of Correction and Legal Aid of Georgia Khatuna Kalmakhelidze said: “People die both in prison and outside prison. There is nothing extraordinary in it. People in prison die mostly because of old age.”
The leader of the public movement “Solidarity with Illegal Prisoners” Eka Beselia does not agree with the minister. She said the prisoners do now die because of their old age. “It is impossible to allege that 25, 35 or 40-year-old person dies because of old age. It is nonsense. It is not normal.”
The report of the Public Defender of Georgia states that mostly the prisoners die because of tuberculosis, and diseases of breathing system and infections. The human rights defenders speak about the causes of these diseases.
“The first reason of mortality among prisoners is criminal negligence of corresponding institutions; the prison administration is infantile and medical institutions are completely indifferent to sick prisoners. The second reason is anti-sanitary in detention settings. The prisoners, sick with various infections, are not isolated and there is a high risk of spreading the virus among inmates. Anti-sanitary conditions, unhealthy nutrition and ill-treatment aggravate the health conditions of the prisoners and it often results into their death,” Eka Beselia told the Human Rights Center.
Journalist and former prisoner Shalva Ramishvili also shares her opinion. He said poor medical service results into the high number of mortality in prisons.
As a result of the research carried out by the Public Defender of Georgia exposed cases which directly indicated to ineffective and inadequate diagnostic or medical procedures in jail hospitals. In addition, the report also lists the facts of physical assault of prisoners who were left without attention after intimidation.
“Prisoner M.V died; the diagnosis – close trauma on his chest – according to the official document the dead person was beaten in prison. 73-year-old K. U. died of tuberculosis and lung diseases; conclusion – the person of this age and with similar diseases shall not be placed in the detention setting because it is inhuman treatment.”
Our respondents state that the situation can be improved by reduction of prisoners’ number in prisons. “We should petition to international organizations who can influence the governments and who financially assist our government. They should persuade our government to take measures to resolve this problem.”
Eka Beselia believes that in order to reduce mortality among prisoners the penitentiary institutions shall become more transparent and the facts of ill-treatment and torture shall be prevented.
“In 2009-2010, the problem of overcrowded detention settings was urgent in penitentiary system of Georgia. Although serious progress was achieved in this direction, the overcrowded cells still negatively influence medical service in prisons and proportionally reflect on the living conditions in detention settings,” the report of the Public Defender.
And finally, the statistics about prisoners in Georgia is urgent. By December of 2010, there were 23, 684 prisoners in Georgian prisons. The index of imprisonment is 538 at 100 000 people while according to the European standard the limit is 150.