სამხრეთ აფრიკელი ფერმერებთან ერთად საქართველოში
BBC-ის კავკასიის კორესპონდენტი დემიენ მაკგინესი ქართული სტუმართმოყვარეობით მიღებულ საკუთარ გამოცდილებას იხსენებს, როდესაც მისი გუნდი მიწების გაყიდვის სადაო სქემაზე რეპორტაჟის მომზადების დროს ქარბუქში მოხვდა.
სტუმარი ღვთისაა, ამბობენ კავკასიელები. რა თქმა უნდა, საქართველო სამხრეთ აფრიკელ ფერმერებს უბრალო სტუმართმოყვარეობაზე მეტს სთავაზობს.
და ეს არის ის, რაც ჩვენ საკუთარ თავზე გამოვცადეთ, ვიდრე ვიღებდით ფილმს იმის შესახებ თუ როგორ ესტუმრა დაახლოებით 90 თეთრკანიანი სამხრეთ აფრიკელი ფერმერი საქართველოს, მას შემდეგ რაც ისინი მთავრობამ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული გასაყიდი მიწების დასათვალიერებლად დაპატიჟა.
კონტინენტების შეცვლა
ბევრი მათგანი ამბობს, რომ ისინი სამხრეთ აფრიკაში თავს უსაფრთხოდ არ გრძნობენ. მას შემდეგ რაც 1994 წელს აპარტეიდი დასრულდა, 3 000–ზე მეტი თეთრკანიანი სამხრეთ აფრიკელი ფერმერი მოკლეს. ზოგიერთები ფიქრობენ, რომ მიწის რეფორმის ფარგლებში, სამხრეთ აფრიკის მთავრობა მათ საკუთარი ფერმების საბაზრო ფასზე იაფად გაყიდვას აიძულებს.
„მთავრობა შეიძლება მოვიდეს თქვენთან და გითხრათ, ეს არის ის, რასაც ჩვენ თქვენს ფერმაში გადავიხდით და თქვენ მოგიწევთ მისი გაყიდვა“, გვიხნის ჯოან სვარტი. „თქვენ შეიძლება ყველაფერი დაკარგოთ“.
ის საქართველოში მეუღლესთან და მშობლებთან ერთად გასაყიდი ფერმების დასათვალიერებლად ჩამოვიდა. საქართველოს მთავრობა მათ აძლევს რჩევებს, თუ სად იყიდონ მიწები და როგორ დამკვიდრდნენ აქ.
მთავრობა მზადაა მიწის ფასებიც შეამციროს თუკი სამხრეთ აფრიკელი ფერმერები საქართველოში სამუშაო ადგილებს შექმნიან.
ჩაშლილი გეგმები
ოპონენტები ამბობენ, რომ მსგავსი მხადაჭერა საკუთარი მთავრობისგან ქართველ ფერმერებს არ აქვთ. ყოფილ საბჭოთა კავშირში, ფერმები კოლექტივის საკუთრება იყო, ამიტომ ბევრმა ფერმერმა ტრადიციული უნარები დაკარგა. იმისთვის რომ ხელახლა პროდუქტიულები გახდნენ მათ კონსულტაცია და იაფ კრედიტებთან ხელმისაწვდომობა სჭირდებათ.
ზოგიერთები შიშობენ, რომ უფრო მდიდარი უცხოელი ფერმერების მოზიდვა ქართველ ფერმერებს არაკონკურენტულ მდგომარეობაში ჩააყენებს.
მაგრამ რადგან მანქანით ფერმერთა ავტომობილების კოლონას მთიან თოვლიან გზებზე უკან მივყვებოდით, ჩვენს ერთადერთ საზრუნავს მხნეობა წარმოადგენდა. გამცილებლების ორიგინალური გეგმა, რომ ერთ საათში გავჩერებულიყავით და ინტერვიუ ჩაგვეწერა, ჩაიშალა.
იმ დროისთვის, როდესაც ბოლოს და ბოლოს გავჩერდით (შავი ზღვის სანაპირო ქალაქ ბათუმთან ახლოს, სადაც სამხრეთ აფრიკელებს ღამე უნდა გაეტარებინათ) ჩვენ მთელი ქვეყნის ირგლივ თითქმის 400 კილომეტრი გვქონდა გავლილი.
ჯადოსნური ტელეფონი
როდესაც უკან თბილისში კვლავ მთების გავლით ვბრუნდებოდით, უფრო მეტი თოვლი დაგროვდა და პროგრესი შენელდა. საბოლოოდ უღელტეხილზე გავჩერდით – ერთადერთი გზა, რომლითაც თბილისში მოხვედრა შეიძლება.
პოლიციამ გზა გადაკეტა და გვითხრა, რომ მხოლოდ ჯიპებით გაგვატარებდა. ვიფიქრე, რომ ამ ადგილას შუაღამით ჯიპის შოვნა, ძალიან გაგვიჭირდებოდა.
თუმცა, ამ სიტუაციაში ჩვენი კოორდინატორის მარიამის შნოს იმედი მქონდა, რომელსაც ჩემი აზრით ჯადოსნური მობილური ტელეფონი ჰქონდა. მან რამდენიმე ადგილას გადარეკა. „მეგობარს ჰყავს ჯიპი, რომელის გამოგზავნაც მძღოლთან ერთად შეუძლია“, თქვა მან. ჩვეულებრივ საქართველოში პრობლემათა უმრავლესობის გადაწყვეტა „მეგობარი“ ან „ნათესავია“. ამაზე დეტალურ ინფორმაციას, იშვიათად თუ მიიღებ.
პოლიციის ესკორტი
იმ დროისთვის, როდესაც ჯიპი მოყვანეს შუაღამე იყო, თოვლის რაოდენობა გაიზარდა და გზა მთლიანად დაიხურა. იმის გამო, რომ ახალომახლო სასტუმრო არსად არ იყო, ჩვენგან ხუთს იმ მანქანაში უნდა დაეძინა, სადაც ტექნიკა ინახებოდა.
მარიამმა მისი ჯადოსნური ტელეფონით კიდევ ერთხელ დაურეკა ვიღაცას, რომელმაც მას უთხრა, რომ იქვე ახლო სასაზღვრო ბარაკები იყო, სადაც ჩვენ უფასოდ შევძლებდით ღამის გათენებას. უცბად, პოლიციის მანქანების კოლონა გამოჩნდა, რომლებსაც ჩვენ სოფლის გავლით ბარაკებისკენ უნდა მივეცილებინეთ.
ვფიქრობდი, რომ ზედმეტად ჭუჭყიანი, დაღლილი და უბირი იერი გვქონდა და ასეთ ყურადღებას არ ვიმსახურებდით.
კეთილგანწყობილი კულტურა
მეორე დღეს გზა კვლავ ჩაკეტილი იყო, მაგრამ საზღვრის დაცვის თანამშრომელმა ჯიპში გვითხრა, რომ თბილისში უნდა ჩავეყვანეთ.
მან გვერდი აუარა გზის ჩაკეტილ ნაწილს და მეორე, მოძრაობის საწინააღმდეგო მხარეს გადავიდა, თან ჩვენი მიმართულებით მომავალ მანქანებს სიგნალით აფრთხილებდა მისთვის გზა გაეთავისუფლებინათ.
თბილისში 24 საათით გვიან დავბრუნდით, რაც ქართული სტანდარტებითაც კი სერიოზული შეფერხებაა. მაგრამ ის, რომ საერთოდ დავბრუნდით და ღამეც კარგად გვეძინა მხოლოდ ქართული სტუმრათმოყვარეობის დამსახურებაა.
მიუხედავად შიდა წინააღმდეგობისა, რომელიც მთავრობის ინიციატივას ახლავს,  ბევრი სამხრეთ აფრიკელი ვისაც ვესაუბრეთ, დახვედრით ანალოგიურად მოიხიბლა. რეგიონში მიღებული გამოცდილების მიხედვით შეიძლება ითქვას, რომ მათ ვინც აქ დასახლებას გადაწყვეტს, თბილად მიიღებენ.

BBC Caucasus Correspondent
Certainly the nation of Georgia is offering a more than hospitable welcome to farmers from South Africa.
And it’s something we experienced ourselves while filming the story of how some 90 white South African farmers have visited Georgia, after an invitation from the government to look at state-owned land for sale.
Changing continents
Police had blocked the route, telling us they would only allow us through in a jeep – could prove tricky to find a jeep in the middle of the night in the mountains, I thought BBC Caucasus Correspondent Damien McGuinness.
Many of the farmers say they don't feel safe in South Africa. Since Apartheid ended in 1994, more than 3,000 white South African farmers have been murdered.
And some believe that land reforms will mean that the South African government will force them to sell their farms for less than market value.
“The government can come to you and tell you, this is what we are willing to pay for your farm and you have to sell,” explained Johan Swart. “You can lose everything.”
He has come to Georgia with his wife and parents to look at farms for sale. The Georgian government is giving advice about where to buy land and how to settle here.
It is also prepared to reduce the price for land if the South Africans farmers create jobs in Georgia.
Plans ditched
Critics say that Georgian farmers are not receiving such support from their own government.
In the former Soviet Union, farms were collectivised, so many farmers lost their traditional skills. Now they need advice and access to affordable loans to become productive again.
Some worry that attracting richer, foreign farmers will put Georgian farmers at a competitive disadvantage.
But as we drove along the snowy mountain roads behind the farmers in their convoy of jeeps, our immediate concern was just keeping up. The convoy's original plan of stopping after an hour to do the interviews appeared to have been ditched.
By the time they eventually stopped – not far from the coastal town of Batumi, where the South Africans were spending the night – we'd driven almost 400 kilometres and across most of the country.
Magic phone
As we headed back to Tbilisi through the mountains, the snow got heavier and progress slower.
Things finally ground to a halt on the mountain pass – the only road back to the capital.
Police had blocked the route, telling us they would only allow us through in a jeep – could prove tricky to find a jeep in the middle of the night in the mountains, I thought.
At this point, however, I hadn't banked on the talents of our fixer Mariam Naskidashvili, whose mobile phone appears to have magical qualities.
She had been putting in a few calls. "A friend has a jeep that they can send with a driver," she said.
Generally in Georgia the solution to most problems is 'a friend' or 'a cousin'. It's rare that you get more detail than that.
Police escort
By the time the jeep arrived around midnight, the snow had got heavier and traffic that had become stuck on the mountain pass meant the road was completely blocked.
With no hotels nearby, it was looking like the five of us would soon spend a cosy night in the car with the camera equipment.
Mariam got on her magic phone again and spoke to someone who told her there was a border guard barracks nearby where we could sleep free of charge.
Suddenly a convoy of police cars with flashing lights appeared to escort us through the village to the barracks.
I kept thinking we looked a little too dirty, tired and generally bedraggled to warrant all the attention.
Welcoming culture
The next morning, with the road still blocked, a border guard in a jeep said he would take us to Tbilisi.
He managed to bypass the traffic jam on the mountain pass by taking the other side of the road, warning cars coming the other direction to steer clear by beeping his horn most of the way.
We arrived back in Tbilisi almost 24 hours later than expected. Even by relaxed Georgian standards, this was quite a delay.
But the fact that we'd made it back at all and managed to get a good night's sleep on the way was only thanks to Georgian hospitality.
Despite the internal controversy surrounding the government's initiative, many of the South African farmers we spoke to have been similarly impressed by how they've been received.
And if our experience out in the countryside is anything to go by, any farmers who do end up settling here should get a warm welcome.