სამარშრუტო ტენდერში გამარჯვებული მონოპოლისტის სქემა
რა აკავშირებთ გიგი უგულავასა და ბიზნესმენ შარანგიებს თბილისის სამარშრუტო ტენდერში გამარჯვებულ კომპანიებთან
გიორგი ფუტკარაძე, „მთელი კვირა“
თბილისის მერიის მიერ ჩატარებული სამარშრუტო ტენდერის გამარჯვებული კომპანიები "ჯიემსი ჯგუფის" მეწილეები და აღნიშნულ კომპანიაში მაღალ თანამდებობაზე დასაქმებული ადამიანები არიან. მათი ნაწილი თბილისის მერის დიდი ხნის ნაცნობიცაა, რაც კონკრეტული დოკუმენტაციითაც დასტურდება.
სქემა ასეთია: ერთი მხრივ, ტენდერში გამარჯვებული კომპანიები - „ჯიემსი ჯგუფი“ - თბილისის მერი გიგი უგულავა, მეორე მხრივ, ტენდერში გამარჯვებული კომპანიები - „ჯიემსი ჯგუფი“ - ხელისუფლებასთან დაახლოებული ბიზნესმენები, ძმები შარანგიები.
„მთელი კვირის“ მიერ მოპოვებული დოკუმენტაციის მიხედვით, წარმოგიდგენთ უფრო კონკრეტულად, რა აკავშირებს ტენდერში გამარჯვებული კომპანიების დამფუძნებლებს „ჯიემსი ჯგუფთან“, დედაქალაქის მერ გიგი უგულავასთან და პრეზიდენტთან დაახლოებულ ბიზნესმენ შარანგიებთან.
გასულ წელს მერიის მიერ გამოცხადებულ კონკურსში, რითაც თბილისი 5 ლოტად დაიყო, ყველაზე მსხვილი ლოტების მფლობელი შპს „თბილ ლაინი“ გახდა, რომელმაც ვაკე-საბურთალოსა და გლდანი-ნაძალადევის რაიონის სამარშტუტო ხაზების განკარგვის უფლება მიიღო. ძველი თბილისი-დიდგორის რაიონში ტენდერი - შპს „კაპიტალ გრუპმა“, დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონი შპს „თბილ ქარმა“ მოიგო, ხოლო ისანი-სამგორის რაიონში გამარჯვებულად შპს „ფაბლიქ ქარი“ დასახელდა.
საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, შპს „კაპიტალ გრუპის“ 100%-იანი წილი, 2009 წლის 31 დეკემბრის მონაცემებით, ნოდარ გიგინეიშვილს (დაბადებულია სოხუმში) ეკუთვნის. თუმცა მანამდე, იმავე წლის 8 დეკემბერს „კაპიტალ გრუპის“ პარტნიორთა კრება ჩატარდა და გოჩა ძნელაძემ, რომელიც კომპანიის 50 %-იან წილს ფლობდა, საკუთარი წილი მეორე მფლობელზე, ნოდარ გიგინეიშვილზე გადააფორმა. აღნიშნულ ფაქტს ნოტარიუსი ნუნუ გინტური ამოწმებს იმავე წლის 9 დეკემბერს. გოჩა ძნელაძეს ასი ლარის ოდენობის თანხა გადაეცა წილის გამოსყიდვის სანაცვლოდ. „კაპიტალ გრუპი“ ძველი თბილისის რაიონში, მარჯანიშვილის #9-შია რეგისტრირებული. მერიის ტენდერში გამარჯვებული კომპანია „ფაბლიქ ქარი“ ხვიჩა სექანიამ (დაბადებულია ოჩამჩირეში, ფრუნზეს ქ. 31) 2010 წლის 17 დეკემბერს დააარსა. საწესდებო კაპიტალი ასი ლარითაა განსაზღვრული. სექანია შპს-ს 100%-იანი წილის მფლობელია. ნოტარიულად საბუთებს იგივე ნოტარიუსი, კერძოდ ნუნუ გინტური ამოწმებს. ამასთან, კომპანია „ჯიემსის“ მფლობელობაში არსებული შპს „ქალაქურის“ (რესტორანი „ქალაქური“) დირექტორი 20 დეკემბერს თანხმობას აცხადებს, რომ მის საკუთრებაში არსებულ ფართზე განთავსდეს შპს „ფაბლიქ ქარი“.
საჯარო რეესტრის ამონაწერის მიხედვით, 2010 წლის 17 დეკემბერსაა დაარსებული ტენდერში გამარჯვებული კიდევ ერთი კომპანია, შპს „თბილ ლაინი“. 100%-იანი წილი გია გაგოშიძეს (დაბადებულია ოჩამჩირეში, ე. ნინოშვილის # 100) ეკუთვნის, ამავე დღეს ის ნოტარიუს ნუნუ გინტურს წარუდგენს წესდებას დასამოწმებლად და გინტურიც ამოწმებს. კომპანიის საწესდებო კაპიტალი 100 ლარს შეადგენს.
იმავე დღეს, 17 დეკემბერს „პქს ჯგუფის“ კუთვნილი რესტორნის „ძველი სახლის“ დირექტორი ნიკოლოზ მამაგეიშვილი ხელს აწერს დოკუმენტს, რომლის მიხედვითაც ის თანახმაა, მის საკუთრებაში არსებულ ფართში განთავსდეს შპს „თბილ ლაინი“.
კიდევ ერთი გამარჯვებული კომპანია, შპს „თბილ ქარი“ 2011 წლის 4 იანვარს თენგიზ ალფენიძემ (დაბადებულია ოჩამჩირეში, გუდაუთის ქ 10) დააფუძნა. კომპანიის საწესდებო კაპიტალი 100 ლარით განისაზღვრა, 100%-იანი წლის მფლობელი თავად ალფენიძეა და ნოტარიუსი ნუნუ გინტური იმავე დღეს ნოტარიულად ამოწმებს „თბილ ქარის“ წესდებას. ხოლო „ჯიემსი“ ჯგუფის კუთვნილი შპს. „ძველი სახლის“ (რესტორან ძველი სახლის) დირექტორი ნიკოლოზ მამაგეიშვილი თანხმობას აცხადებს, რომ მის საკუთრებაში არსებულ ფართზე განთავსდეს შპს „თბილ ქარი“.
ერთ-ერთი ყველაზე საინტერესო დამთხვევა, გარდა იმისა, რომ „თბილ ქარის“, „ფაბლიქ ქარისა“ და „თბილ ლაინის“ წესდებები ერთმანეთის იდენტურია, არის ის, რომ კომპანიების საწესდებო კაპიტალი 100-100 ლარს შეადგენს, ერთი და იგივე ნოტარიუსი ამოწმებს და მოსაკრებელი ერთსა და იმავე ბანკის ფილიალში დაახლოებით 5-5 - წუთიანი სხვაობით გადაიხადეს. ამასთან, ოთხი კომპანიიდან სამის დამფუძნებელი წარმოშობით ოჩამჩირიდანაა და ასაკითაც თითქმის ტოლები არიან.
„ფაბლიქ ქარის“ მფლობელი ხვიჩა სექანია ამავე დროს შპს „თბილისი პარკინგის“ დირექტორია, რომელიც მარჯანიშვილის #6-ში მდებარეობს და რომელიც თბილისის მერიის მიერაა დაარსებული. „თბილისი პარკინგი“ პარკირებისათვის დაწესებული გადასახადების მოკრებას აწარმოებს. სექანია იმავდროულად ყოფილი მუნიციპალური კომპანია „მუშტაიდის“ (მუშტაიდის პარკი) დირექტორიცაა.
რესპუბლიკელ თინა ხიდაშელის განცხადებით, 2009 წელს მერიის მიერ დაფუძნებული „თბილისი პარკინგი“ თავისი პროექტით "მე მიყვარს თბილისი" 2010 წლის ადგილობრივ არჩევნებზე გიგი უგულავას საარჩევნო კამპანიაში იყო ჩართული. აღნიშნული საწარმოები მუნიციპალური ქონების ბაზაზე შეიქმნა. გიგი უგულავას ბრძანებით თბილისის ქონების მართვის სააგენტოს უფროსმა დანიშნა დირექტორები.
„კაპიტალ გრუპის“ მფლობელი ნოდარ გიგინეიშვილი კი, 2010 წლის 20 დეკემბრის საჯარო რეესტრის ამონაწერის მიხედვით, სანაპიროს ქუჩა #3-ში განთავსებული შპს „ჯიემსი ჯგუფის“ მეწილეა. კერძოდ, „ჯი-ემ-სი“ ჰოლდინგი ფლობს აქციათა 65,6%-ს, სააქციო საზოგადოება „საქართველოს სახალხო ბანკის“ 20 პროცენტს, ხოლო გიგინეიშვილი კი -14,4 %-ს.
რაც შეეხება გაგოშიძეს, რომელიც ყველაზე ტენდერის შემდეგ ყველაზე მსხვილ 2 ლოტს ფლობს, ვაკე-საბურთალოსა და გლდანი-ნაძალადევს, გარდა „თბილ-ლაინის“ დირექტორობისა, იმავდროულად კომპანია „ჯი-ემ-სი საწყობის“ დამფუძნებელი და დირექტორია. გაგოშიძე 2008 წლის 3 დეკემბრიდან შპს „ჯიემსი“ საწყობის ერთპიროვნული ხელმძღვანელია, წილის 100 - პროცენტიანი მფლობელი კი შპს „ჯიემსი ჯგუფია“. „ჯი ემ სი საწყობი“ ძველ თბილისში, სანაპიროს ქუჩა #3-ში (რესტორან „ძველი სახლის“ ტერიტორია) მდებარეობს.
გაგოშიძის სახელი კიდევ ერთ დოკუმენტში ფიგურირებს, რომელიც თბილისის მერიასა და მერის ბრძანებულებას უკავშირდება. თბილისის მერის გადაწყვეტილებით, 2010 წლის 26 თებერვალს შპს „უძრავი ქონება - დიდუბეს“ შეეცვლა სახელწოდება და შპს „სპორტული ეზო“ გახდა, მას გადაეცა უსასყიდლო უზუფრუქტის ფორმით 1500 კვადრატული მეტრი მიწის ფართი ყაზბეგის გამზირზე (პარკის ტერიტორია), რომლის ღირებულება 875 750 ლარია. საქალაქო სამსახურის უფროსმა, ვალერიან გვათუამ 2010 წლის სამ მარტს სპორტული ეზოს დირექტორად სწორედ გია გაგოშიძე დანიშნა, 100%-იანი წილის მფლობელი თბილისის მერია რჩება.
თუმცა, იმავე წლის 23 ივნისს გაგოშიძე შპს „სპორტული ეზოს“ 100%-იან წილს 35-წლიანი მართვის უფლებით ფიზიკურ პირ ხვიჩა მაქაცარიას გადასცემს. მაქაცარიაც წარმოშობით ოჩამჩირიდანაა. მიუხედავად იმისა, რომ ფართის 100 %-იანი წილის მფლობელი კვლავ თბილისის მერია რჩება, ამ ტერიტორიაზე მაქცარიამ საკუთარი სასახლის მშენებლობა დაიწყო.
თბილისის მერ გიგი უგულავას მიერ ხელმოწერილ 28 მაისის დადგენილება #16.10.794-ში ვკითხულობთ, რომ ახლა უკვე მაქაცარიასთვის მართვის უფლებით გადაცემაზე თანხმობას გამოთქვამს უგულავა. 2010 წლის 11 აგვისტოს, საჯარო რეესტრის დოკუმენტების მიხედვით, მაქაცარიამ კომპანიის ახალ დირექტორად ზურაბ ურგებაძე დანიშნა, დოკუმენტებს ნოტარიუსი ნუნუ გინტური ამოწმებს. რაც შეეხება სპორტული ეზოს გადაცემის ხელშეკრულებას, მაქაცარიამ ჯერ კიდევ 30 მარტს მიმართა თბილისის მერიას გადაცემის თაობაზე და კონტრაქტის მიხედვით წლიურად მხოლოდ 100 ლარი უნდა გადაუხადოს თბილისის მერიას.
ხვიჩა მაქაცარია „ჯი ემ სი ჯგუფის“ ერთ-ერთი დამფუძნებელია (სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ვებ-გვერდზე სწორედ ასეა მოხსენიებული), გია გაგოშიძე კი „ჯი-ემ-სი საწყობის“ დირექტორია, რომელიც „ჯიემსი“ ჯგუფის დაქვემდებარებაშია. 2008 წლის 14 ნოემბერს, ჩოგბურთის ფედერაციის პრეზიდენტის არჩევნებზე, სადაც ლეილა მესხმა გაიმარჯვა, მაქაცარია ვიცე-პრეზიდენტად დაინიშნა და სწორედ „ჯიემსი“ ჯგუფის მეწილედაა მოხსენიებული. მაქაცარია რუსეთში ბიზნეს საქმიანობას ეწეოდა, სწორედ მის სახელს უკავშირებენ მოსკოვში საქართველოს საელჩოსა და საკონსულოს ყიდვას.
ხვიჩა მაქაცარიას სახელი ძმებ შარანგიებსაც უკავშირდება, კერძოდ, ნავთობის ბიზნესში. ისინი სააქციო საზოგადოება „გეინ ოილის“ მეწილეები არიან, რომელიც მოსკოვშია. ხვიჩა მაქაცარია და მერაბ შარანგიას ძმა, ბიზნესმენი რევაზ ლორენცოს ძე შარანგია 22,3-22,3 პროცენტს ფლობენ ამ კომპანიისა, ისევე როგორ რევაზ (ბუთა) ელიავა. ინფორმაციას საინფორმაციო ანალიტიკური ინტერნეტ პორტალი www.lin.ru გვაწვდის, რომელიც რუსეთში მოქმედი კომპანიებისა და ფასიანი ქაღალდების მფლობელების შესახებ მონაცემებს ფლობს.
რევაზ შარანგიას ძმა, მერაბ შარანგია კი „ბილაინის“ ერთ-ერთი მეწილე და „ბილაინის“ ქართული წარმომადგენლობის - „მობიტელის“ გენერალური დირექტორის მოადგილეა, იგი რესტორან „ქალაქურისა“ (რომელიც ასევე „ჯიემსი“ ჯგუფის საკუთრებაა) და დეზერტირების ბაზრის ტერიტორიაზე მშენებარე ერთ-ერთი კომპლექსის მეპატრონეა. ძმები შარანგიები წარმოშობით ასევე ოჩამჩირიდან არიან, ისევე როგორც მათი მამა, რუსეთში მოღვაწე ბიზნესმენი ლორენცო შარანგია.
შარანგიები რომ პრეზიდენტთან დაახლოებულ პირებად ითვლებიან, ეს ინფორმაცია რამდენიმე წლის წინ თავდაცვის ექსმინისტრმა ირაკლი ოქრუაშვილმა გაახმოვანა. მისი თქმით, საქართველოს რკინიგზა გადაეცა სააკაშვილის „კარის ბიზნესმენ“ რეზო შარანგიას.
საქართველოში მოღვაწეობს გია შარანგია, კიდევ ერთი ძმა , შოთა - აჭარის სამართალდამცველ ორგანოებში მუშაობს, ლევანი კი რუსეთში ცხოვრობს და იქ საკმაოდ მსხვილ ბიზნესს ფლობს.
ოპოზიცია „ბილაინის“ მეწილედ მოიაზრებს რეზო შარანგიასა და ხვიჩა მაქაცარიას ბიზნეს-პარტნიორ რევაზ ელიავას. რეზო შარანგიას საკმაოდ ახლო ურთიერთობა ჰქონდა რუსეთში საქართველოს ყოფილ ელჩ კოტე კემულარიასთან, შარანგია კემულარიას მიწვევით ორი წლის წინ სამეგრელოში ფესტივალ „სიმღერა სამეგრელოსაც“ კი დაესწრო, მასთან ერთად კულტურის ამჟამინდელი მინისტრი ნიკოლოზ რურუაც იმყოფებოდა.
საკრებულოს წევრი თინა ხიდაშელი ამბობს, რომ თბილისის მერ გიგი უგულავას ამ ბიზნესში პირადი ინტერესი ჰქონდა, ერთი, რომ ათასობით მოქალაქე იყო ჩართული და თავს ირჩენდა, ისე, რომ სახელმწიფოსთვის არ ჰქონდა ხელი გაწვდილი და ასეთი ხალხი ხელისუფლებისთვის პრობლემას წარმოადგენს. მეორე მხრივ კი სრულიად კორუფციული პროექტია, როდესაც დიდი ხნის ნაცნობებს აძლევ ბიზნესს.
„სწორედ გაგოშიძეა მთელი სქემის გასაღები. ერთი ისარი მიდის „ჯი-ემ-სი“ ჯგუფში და მეორე ისარი - თბილისის მერიაში, რადგან მუნიციპალური საწარმო „სპორტული ეზო“ გიგი უგულავას ბრძანებით შეიქმნა, დირექტორად სწორედ გაგოშიძე დანიშნეს და შემდეგ კი მაქაცარიას გადასცეს.
„მე მაქაცარიას საპარლამენტო არჩევნების დროს ყაზბეგზე მდებარე პარკში მშენებლობას ვედავებოდი, მან ნებართვა უპრობლემოდ მიიღო. შემდეგ, როდესაც საკრებულოში ჩავატარე ბრიფინგი ამ საკითხზე, მერიამ ამ ადამიანებთან კავშირი კატეგორიულად უარყო“, - ამბობს ხიდაშელი და იქვე დასძენს, რომ ესაა მონოპოლისტი, რომელიც გადაწყვეტილებას მიიღებს ისე, როგორც სურს.
საკრებულოს წევრი ხელშეკრულებების გადახედვის აუცილებლობაზე მიანიშნებს.
თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე მამუკა ახვლედიანი ამბობს, რომ მერიამ მთავარი აქცენტი გააკეთა ახალი მანქანების შემოყვანაზე, რომ არ გაიზრდება მგზავრობის საფასური არც ერთი თეთრით, მძღოლები არცერთ თეთრს ზედმეტს არ გადაიხდიან.
თბილისის მერიის სატრანსპორტო სამსახურის უფროსი აკაკი ჯოხაძე ამბობს, რომ მონოპოლისტების შესახებ არაფერი იცის, რეალურად თბილისში 4 სხვადასხვა სუბიექტია გამარჯვებული და ცალ-ცალკე სამეწარმეო საქმიანობას ეწევიან.
„გადაამოწმეთ გამარჯვებულ კომპანიასთან, მე ინფორმაცია ამ ადამიანების „ჯიემსისთან“ კავშირზე არ მაქვს“, - უთხრა „მთელ კვირას“ ჯოხაძემ.
„თბილ ლაინის“ წარმომადგენელი დავით ასანიძე ამბობს, რომ არავითარი კავშირი გაგოშიძესა და "ჯიემსი" ჯგუფს შორის არ არსებობს. უნდა აღინიშნოს, რომ ასანიძე შეხვედრებს ოთხივე გამარჯვებული კომპანიის სახელით მართავს და ორიოდე დღის წინათ საკრებულოში მძღოლების გაფიცვასთან დაკავშირებით ატეხილი აჟიოტაჟის დროს ოპოზიციის კითხვებს სწორედ იგი პასუხობდა.
დავით ასანიძე: მერე რა, რომ გაგოშიძე „ჯიემსი“ საწყობის დამფუძნებელია! არ შეიძლება, ერთი ადამიანი იქაც იყოს და აქაც?
მთელი კვირა: მაშინ რატომ ამბობთ, რომ არავითარი კავშირი არ არსებობს?
დავით ასანიძე: არავითარი კავშირი არა აქვს. ერთი თანამშრომელი იქაც არის და აქაც. ვიცნობ სახეზე, რესტორანში ნამყოფი ვარ, ეს კავშირია?

Scheme of Monopolist winner of Mini-Bus Tender
How Gigi Ugulava and businessman Sharangias are connected to the winner companies of the Tbilisi municipality’s tender
Giorgi Putkaradze, Mteli Kvira (all week)
The winner companies of the Tbilisi municipality’s tender are the shareholders of James Group Company where they hold high posts. Some of them are long-time acquaintances of Tbilisi Mayor that is confirmed by the concrete documentation.
The Scheme is such: on the one hand, James Group is linked to Tbilisi Mayor Gigi Ugulava, on the other hand brothers Sharangias, representatives of James Group are linked to the government.
The documentation obtained by Mteli Kvira reveals how the founders of the winner companies of tender are linked to James Group, Mayor Gigi Ugulava and businessman Sharangias.
Last year, in the contest of Tbilisi City Hall, Ltd Tbil Line won the right to control the transportation routes of Vake-Saburtalo and Gldani-Nadzaladevi region, Ltd Capital Group – the region of Old Tbilisi and Didgori, Ltd Tbil Car – Didube-Chughureti, Tbil Car – Isani-Samgori. According to the data of public registry national agency, 100% share of Ltd Capital Group belongs to Nodar Gigineishvili (born in Sokhumi) according to the data of December 31st, 2009. However, before that, on December 8th of the same year, the meeting of partners was held and Gocha Ddzneladze, the owner of 50% share of the company transferred his share to the ownership of another owner Nodar Gigienishvili. The corresponding fact was confirmed by the notary Nunu Ginturi on December 9th of the same year. Gocha Dzneladze was given hundred GEL for his share. Capital Group is registered in Old Tbilisi, at #9 Marjanishvili St. The company Public Car which won the city hall tender was founded by Khvicha Sekania on December 17, 2010 (born in Ochamchire, #31 Prunze St). The statutory capital of the company is hundred GEL. Sekania is an owner of 100% of the Ltd. The documents are confirmed by the same notary Nunu Ginturi. Besides, the director of Ltd Kalakuri (restaurant Kalakuri) belonging to the Company GMC’s ownership agrees to provide space for Ltd Public car on December 20th.
According to Public Registry, one more winner company Ltd Tbil Line is founded on December 17, 2010. 100% share of the company belongs to Gia Gagoshidze (born in Ochamchire, #100 Ninoshvili St). On the same day he presents the company statute to the notary Nunu Ginturi. She confirms the statute. The statutory capital of the company amounts to 100 GEL. On the same day of December 17th, the director of PKC Group restaurant Dzveli Sakhli (old house) Nikoloz Mamageishvili signs the document according to which he agrees to provide space for Ltd Tbil Line.
One more winner company Ltd Tbil Car was founded on January 4 of 2011 by Tengiz Alpenidze (born in Ochamchire, #10 Gudauta St). The statutory capital of the company was 100 GEL. Alpenidze is the owner of 100% share. On the same day notary Nunu Ginturi confirms Tbil Car’s statute. The director of Dzveli Sakhli Nikoloz Mamageishvili agrees to provide space for Ltd Tbil Car.
One of the most interesting coincidences is that besides the fact that the statutes of Tbil Car, Public Car and Tbil Line are identical the statutory capital of the companies 100-100 GEL is confirmed by the same notary. The owners paid tax in the same bank office by 5 minute interval. Moreover, out of four companies, the owners of three are from Ochamchire by origin and are almost the same age.
Public Car owner Khvicha Sekania is the director of Ltd Tbilisi Parking as well which is situated at #6 Marjanishvili St. and is founded by Tbilisi City hall. Tbilisi Parking collects the parking taxes. Sekania is also a director of municipal company of Mushtaidi (Mushtaidi Park). According to Tina Khidasheli from Republican Party, Tbilisi Parking founded by City Hall in 2009 was involved in the election campaign of Gigi Ugulava in the 2010 local government elections. These companies were founded on the basis of municipal property. The head of Tbilisi Property Management Agency appointed directors according to Gigi Ugulava’s decree.
The owner of Capital Group Nodar Gigineishvili is the shareholder of Ltd GMC Group located in #3 Sanapiro St. more specifically GMC Holding owns 65.6% of the shares, the Joint Stock Company – 20% of Georgian People’s Bank and Gigineishvili – 14.4%.
As for Gagoshidze, except for owning the largest component of the tender – Vake-Saburtalo and Gldani-Nadzaladevi region and being a director of Tbil Line, he is also a founder and a director of GMC store. Since December 3 of 2008 Gagoshidze is an individual head of GMC store, and Ltd GMC Group is owner of 100% share. GMC store is situated at #3 Sanapiro St. of Old Tbilisi (restaurant Old Sakhli territory).
Gagoshidze’s name is noted in one more document linked to Tbilisi City Hall and a decree of mayor. According to Tbilisi City Hall decision, on February 26th of 2010 Ltd Property Didube was renamed to Ltd Sportuli Ezo (Sport Yard). He was given right of free usufruct on 1500 square meter land at Kazbegi avenue (park territory) the cost of which 875 750 GEL. The head of the city service Valerian Gvatua appointed Gia Gagoshidze to a post of director of sport yard on march 3, 2010. The owner of 100% remains Tbilisi City hall.
On June 23rd of the same year Gagoshidze transfers 100% share of Sport Yard with a 35-year right of control to a physical entity Khvicha Makatsaria. Makatsaria is also from Ochamchire by origin. Despite the fact the Tbilisi City Hall remains the owner of 100% share of the property Makatsaria started building its own palace in this territory.
In the #16.10.794 decree of Gigi Ugulava signed on May 28th, it is stated Ugulava agrees on transferring right of control to Makatsaria. On August 11 of 2010, according to public registry documents, Makatsaria appointed Zurab Urgebadze as a new director of the company. The documents are confirmed by notary Nunu Ginturi. As for the agreement of transfer of sports yard, Makatsaria had addressed Tbilisi City hall on March 30th on its transfer to Tbilisi City hall and according to contract he will pay only 100 GEL to Tbilisi City hall.
Khvicha Makatsaria is one of the owners of GMC Group (this is how it is mentioned on the website of Sports and Youth Ministry). Gia Gagoshidze is a director of GMC store subjected to GMC group. On November 14th of 2008, at the elections of Tennis Federation President, where Leila Meskhi won, Makatsaria was appointed to the post of Vice-President and is mentioned to be the shareholder of GMC group. Makatsaria was pursuing a businessman in Russia. The purchase of Georgian embassy and consulate in Moscow in connected to his name.
Khvicha Makatsaria’s name is connected to brothers Sharangias, more specifically in the oil industry. They are the shareholders of the joint-stock company Gain Oil in Moscow. Khvicha Makatsaria and a brother of Merab Sharangia, businessman Revaz Sharangia (patronymic Lorentso) own 22,3-22,3% of the company like Revaz (Buta) Eliava. This information was provided by information-analytical internet-portal www.lin.ru that has data on the owners of companies operating in Russia.
Revaz Sharangia’s brother Merab Sharangia is one of the shareholders of Bee Line and a deputy head of Georgian representation of Bee Line Mobitel. He is an owner of restaurant Kalakuri (that also belongs to James Group ownership) and one of the complexes situated in the territory of ‘Deserters’ Open Market. Brothers Sharangias are also from Ochamchire by origin like their father businessman Lorentso Sharangia residing in Russia. The ex-minister of defense Irakli Okruashvili stated several years ago that Sharangias are close acquaintances of the President. According to him, Georgian railway was transferred to Saakashvili’s “palaxe businessman” Rezo Sharangia.
Gia Sharangia lives and works in Tbilisi. His brother Shota works in Adjara law-enforcement bodies, Levan lives in Russia and owns rather large business.
Opposition considers Revaz Eliava, a business partner of Rezo Sharangia and Khvicha Makatsaria to be the shareholder of Bee Line. Rezo Sharangia had rather close relationship with the former ambassador of Georgia in Russia Kote Kemularia. Sharangia even attended a festival Song to Russia in Samegrelo two years ago. The current Minister of Culture Nikoloz Rurua was with him back then.
Member of the Tbilisi City Council Tina Khidasheli said the Tbilisi City Mayor Gigi Ugulava had personal interests in this business. On the one hand, thousands of people were self-employed in this business and did not have to beg the government for money; similar people always create problem for the government. One the other hand, it is completely corruptive project which employs friends in the business.
“Gagoshidze is the key to the entire scheme. One arrow goes to the GMC Group and the second to the Tbilisi City Hall because the municipal enterprise “Sport Yard” was created based on Gigi Ugulava’s instruction; initially Gagoshidze occupied the position of the director in it and later the enterprise was assigned to Makatsaria.
“During the recent parliamentary elections, I argued with Makatsaria about the construction in the park on Kazbegi Avenue; he had received permission on the construction without problem. Later, when I gave briefing in the City Council, the City Hall categorically denied any cooperation with these people,” said Khidasheli and added that he was monopolist who makes decisions according to his own wishes.
The member of the City Council spoke about the necessity to review the agreements. The deputy chairman of the Tbilisi City Council Mamuka Akhvlediani said the City Hall focused on the import of new mini-buses into the capital and promised that traveling fee will not increase for passengers and drivers will not have to pay additional taxes to the budget.
The head of the Transport Service Department at the Tbilisi City Hall Akaki Jokhadze said he did not have information about monopolists and four different companies won the tender in the capital. “You can check the information with the winning companies. I have no information about their connection with the GMC Group,” Jokhadze told the newspaper “Mteli Kvira”.
Representative of the TbilLine Davit Asanidze said there is no connection between Gagoshidze and GMC Group at all. It is noteworthy that Asanidze holds meetings in the name of all four winning companies and two days ago he answered the questions of the opposition parties about the protest rally of the mini-bus drivers.
Davit Asanidze: It makes no difference that Gagoshidze founded the GMC warehouse! Cannot one person work in two different companies?
“Mteli Kvira”: Then, why do you allege that there is no connection between your companies?
Davit Asanidze: Yes, there is no connection between us but one person works in both companies. I know him from the restaurant. Is it connection?