ევროპის მასშტაბით საქართველოში 5 წლამდე ბავშვთა სიკვდილიანობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია
საქართველო ევროპის 47 ქვეყანას შორის, 5 წლამდე ბავშვთა სიკვდილიანობით პირველ ადგილზეა. ამის შესახებ თბილისის საკრებულოში გამართულ ბრიფინგზე საკრებულოს ჯანდაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარემ ვიქტორ დოლიძემ განაცხადა.
საკრებულოს ფრაქცია „ჩვენი თბილისის“ წევრმა ვიქტორ დოლიძემ ბრიფინგზე ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის 2010 წლის მონაცემები წარმოადგინა. მან საუბრისას ხაზი გაუსვა, რომ ამ მონაცემების მიხედვით, ჯანდაცვის თვალსაზრისით, საქართველო სავალალო მდომარეობაშია.
ვიქტორ დოლიძის თქმით, მოსახლეობის ზრდის თვალსაზრისით, საქართველო მსოფლიოს 194 ქვეყანას შორის 192-ე ადგილზეა. ამასთან, ერთ სულ მოსახლეზე წლის განმავლობაში სახელმწიფოს მიერ ჯანდაცვაში გაწეული ხარჯები 35 აშშ დოლარს შეადგენს მაშინ, როცა ეს მონაცემები საფრანგეთის მაგალითზე 3655 აშშ დოლარს, ამერიკაში _ 3317 დოლარს , გერმანიაში _3236 დოლარს, ესტონეთში _ 630 დოლარს, ლიტვაში _ 530 დოლარს, რუსეთში _ 243 დოლარს შეადგენს.
„თავისუფალი დემოკრატების“ წარმომადგენელმა საკრებულოში ვიქტორ დოლიძემ ასევე აღნიშნა, რომ საქართველოში მაღალია ბავშვთა სიკვდილობის მაჩვენებელი. კერძოდ, საქართველო მსოფლიოში ამ მხრივ 66-ე, ხოლო ევროპის 47 სახელმწიფოს შორის 44-ე ადგილზეა. ამასთან, 5 წლამდე ასაკის ბავშვების სიკვდილიანობით კი, ევროპის 47 სახელმწიფოს შორის 47-ე ადგილზე.
„ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის საბოლოო დასკვნაში აღნიშნულია, რომ საქართველოს მთავრობა ხშირად სპეკულირებს, რომ ბიზნესის დაწყების სიიოლით საქართველო მსოფლიოს 129 ქვეყანას შორის მე-3 ადგილზეა. ბიზნესის დაწყება ძნელი არ არის, მაგრამ მისი წარმოება უფრო რთულია. ამ მონაცემებს კი ხელისუფლება საკუთარ ხალხს უმალავს“, - დასძინა ვიქტორ დოლიძემ.
საკრებულოს ოპოზიციური წევრი მიიჩნევს, რომ არსებული ხელისუფლების პირობებში მდგომარეობის გაუმჯობესების თვალსაზრისით, ცვლილებებს არ უნდა ველოდოთ.

Viktor Dolidze – Mortality Rate of Children under 5 is the Highest in Georgia among European Countries
Among 47 European countries, Georgia has the highest mortality rate for children under 5. Chair of Health and Social Issues Commission of the City Council Victor Dolidze stated this at the briefing held in Tbilisi City Council.
Victor Dolidze, a member of the fraction Our Tbilisi presented the data of 2010 of the World Health Organization. He emphasized that according to this data, the health situation in Georgia is alarming.
According to Victor Dolidze, Georgia is on the 192nd place among the 194 states by population growth. State spends $35 on one person, while in France they spend $3655, in the U.S. – 3317, in Germany - $3236, in Estonia - $630, in Lithuania - $530, $243 - in Russia.
Representative of Free Democrats in the City Assembly Viktor Dolidze noted that there is high rate of child mortality in Georgia, as it is on the 66th place in the world and on the 44th place in the 47 states of Europe and Georgia is the 47th in death rate for children under the age of 5 in the 47 states of Europe.
“The final inference of World Health Organization notes that Georgian government often speculates that Georgia is on the 3rd place among 129 countries in the world by the ease of doing business. It is not hard to start business but it is harder to pursue it. Government hides this data from its people,” – added Victor Dolidze.
Oppositionist member of the city council considers that in terms of the current government, we must not expect changes to improve the situation.