ადამიანის უფლებათა ცენტრი სიფრაშვილების ოჯახთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სიღნაღის რაიონის სოფელ ანაგაში მცხოვრებ სიფრაშვილების ოჯახთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს. უფლებადაცვითი ორგანიზაცია სოციალური მომსახურების სააგენტოს მიერ სიფრაშვილების მცირეწლოვანი ბავშვების მიმართ გამოყენებულ ფორმებს და ქმედებებს აპროტესტებს.
„სოფელ ანაგაში სიფრაშვილების საცხოვრებელ სახლთან მობილიზებული იყო პოლიცია და სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადა. სოციალური მომსახურების სააგენტოს თანამშრომლები შვიდი შვილის დედას ბავშვების ჩამორთმევით დაემუქრნენ. მუქარას მოზარდებიც ესწრებოდნენ, რომლებიც ხმამაღლა ტიროდნენ, რადგან დედასთან დაშორება არ უნდათ. მართალია, სიფრაშვილები მძიმე პირობებში ცხოვრობენ, თუმცა მშობლის უფლების შეზღუდვა და მოზარდების ბავშვთა სახლში გადაყვანა, სოციალური მომსახურების სააგენტოს ერთადერთი მიზანი არ უნდა იყოს და იგი უნდა გამოიყენებოდეს აუცილებელი საჭიროების შემთხვევაში. სააგენტოსთვის აღნიშნული ოჯახის მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის თაობაზე წლების განმავლობაში იყო ცნობილი, თუმცა ჩვენი წარმომადგენლების მიერ მოპოვებული ახსნა-განმარტებებიდან ირკვევა, რომ სოციალურ მუშაკებს მშობლებთან არასდროს უმუშავიათ პირობების გაუმჯობესებისთვის. პოლიციის ძალით ოჯახის დაწიოკება და მუქარა მცირეწლოვანი ბავშვების თანდასწრებით, არღვევს ადამიანის უფლებებს და აბსოლუტურად მიუღებელია“, - ნათქვამია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ განცხადებაში.
უფლებადაცვითი ორგანიზაციის კახეთის ოფისის იურისტები ანაგაში, სიფრაშვილების სახლთან განვითარებულ მოვლენებს 4 მარტს მთელი დღის განმავლობაში აკვირდებოდნენ. ამ დღეს სოფელ  ანაგაში ხმაური იყო. დედამ  ბავშვების ბავშვთა  სახლში გადაყვანზე კატეგორიული უარი განაცხადა, რის შემდეგაც სიფრაშვილების  შვიდშვილიან ოჯახს სოციალური  მომსახურების სააგენტოს სიღნაღის განყოფილებისა და კახეთის საკოორდინაციო  ცენტრის თანამშრომლებმა ბავშვები ვეღარ  ჩამოართვეს.
ჟურნალისტებისა და „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენლების ადგილზე  მისვლის  შემდეგ სააგენტოს თანამშრომლებმა უარყვეს, რომ ისინი პოლიციის ძალით გეგმავდნენ ბავშვების გაყვანას. არადა, სიფრაშვილების სახლთან რამდენიმე საათის განმავლობაში პოლიცია იყო მობილიზებული.
მოგვიანებით, მაია სიფრაშვილი ბავშვებთან ერთად სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადამ წნორის საავადმყოფოში გადაიყვანა. ექიმების განცხადებით, დედას  და შვილებს მწვავე ვირუსული ინფექცია აქვთ.

Human Rights Center issues statement regarding Siprashvili family living in the village of Anaga in the Sighnaghi Region. Human Rights Center protests the ways the Social Service Agency treated the small children of Siprashvilis.
“The Police and an ambulance brigade was mobilized near the Siprashvili’s house in the village of Abagas. The officials of Social Service Agency threatened a mother of seven children with seizing her children. The children witnessed this fact and started crying as they did not want to leave their mother. Though Seprashvilis live in severe conditions, deprivation of parental right and transferring children to orphanage should not be the only aim of the social service agency and it should be used in case of urgent necessity. The Agency had been aware of severe social-economical situation of this family for many years. However according to the explanations obtained by our representatives the social workers had never worked with the parents for improving the conditions. Opressing a family by police power and threatening them in the presence of children violates human rights and is absolutely unacceptable,” – states Human Rights Center.
Human Rights Center Kakheti Office lawyers observed the events occurred on March 4th near Siprashvilis house. There was noise in the village Anaga that day. The mother categorically refused to allow transfer of her children to the orphanage. As a result the officials of the Sighnaghi Department of Social Service Agency and Kakheti Coordinating Center could not seize the children.
After journalists and Human Rights Center representatives arrived on the spot, Agency officials refused that they were planning to seize children by police force. The fact it that the police had been mobilized at Siprashvili’s house for several hours.
Later, Maia Siprashvili was transferred to Tsnori hospital by ambulance. According to the doctors, the mother and children have a severe virus infection.