მოქალაქეებს ფაქტობრივ საცხოვრებელ მისამართზე დარეგისტრირება მოუწევთ
სამოქალაქო რეესტრის სააგენტო მოქალაქეებს ფაქტობრივ საცხოვრებელ მისამართზე დარეგისტრირებისკენ მოუწოდებს. წინააღმდეგ შემთხვევაში მოქალაქეები შესაძლოა, იურიდიული მისამართიდან მოიხსნან, რაც პირადობის მოწმომების გაუქმებას გამოიწვევს.
როგორც დღევანდელ ბრიფინგზე სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილემ, გიორგი გაბრიელაშვილმა განაცხადა, ხელისუფლებამ უნდა იცოდეს, რა მისამართზე იმყოფება მისი მოქალაქე და სად მოძებნოს.
მოქალაქე, რომელიც ექვს თვეზე მეტია, ახალ მისამართზე ცხოვრობს ვალდებულია, ამ მისამართზე დარეგისტრირდეს, იმის მიუხედავად, საცხოვრებელი მისი საკუთრებაა თუ არა.
„მესაკუთრეებს ხშირად ეშინიათ ნათესავისთვის ან მეგობრისთვის ნებართვის მიცემა, რომ ბინაში დარეგისტრირდეს, ვინაიდან ჰგონიათ, რომ ეს ქონებრივ უფლებებს წარმოშობს. ქონებრივ უფლებებს არ წარმოშობს მისამართზე რეგისტრაცია. ასე რომ, თუ სადმე ნაქირავებ ბინაში ვინმე ცხოვრობს, ეს მესაკუთრეებს პრობლემას საკუთრებაზე არ შეუქმნის. მესაკუთრეს არ ეკისრება პირდაპირი ვალდებულება, კანონით ვინმე დაარეგისტრიროს, მაგრამ ეს ნიშნავს, რომ გადასახადს არიდებს თავს. ადამიანი თუ ცხოვრობს, წყალს მოიხმარს, შესაბამისად, გადასახადი უნდა გადაიხადოს. რეგისტრაცია ნიშნავს, უბრალოდ, მისამართის დაფიქსირებას და მატერიალური შედეგი, რაც ამას უკავშირდება, კომუნალური გადასახადებია“, - განაცხადა გიორგი გაბრიელაშვილმა.
მისივე განმარტებით, მოქალაქეებს ახალ ფაქტობრივ მისამართზე გადასვლისთანავე შეუძლიათ დარეგისტრირება; მთავარია, მესაკუთრის თანხმობა არსებობდეს. ახალ მისმართზე დარეგისტრირების შემდეგ ახალი პირადობის მოწმობის აღება უფასოა.
„სახელმწიფოს უნდა ჰქონდეს ინფორმაცია, სად ცხოვრობთ. ელემენტარულად საგადასახადოდან უნდა მოგივიდეთ შეტყობინება, არჩევნებზე, სასამართლოზე. სად მოგძებნით, სად გეკონტაქტოთ, სად გამოგიგზავნოთ წერილი. ლეგიტიმურია მოთხოვნა, რომ სადაც ცხოვრობ შეიძლება, შენი საკუთრება არ არის, მაგრამ იქ გაიარე რეგისტრაცია და საკუთრებაში არავინ შეგეცილება“, - განაცხადა გაბრიელაშვილმა.

Citizens Have To Register Actual Residence Address
The Civil Registry Agency calls on the citizens of Georgia to register their actual residence addresses, otherwise their legal addresses will be canceled and their ID cards will be voided.
Deputy chair of the Georgian Civil Registry Agency Giorgi Gabrielashvili said at the briefing today that the government must know the whereabouts of its citizens.
A citizen residing at a new address more than 6 months shall get registered according to the new address regardless the fact who is the owner of the house.
“The property-owners are often afraid that if they allow their relative or a friend to get registered in their house they will have some rights on their property. Registration cannot originate any property rights. So, if a person rents a house and gets registered according to this address, the owner will not face any problems at all. The law does not oblige the owner to register anybody in his/her house but in this case, the owner avoids paying taxes. If a person lives in the flat, s/he shall pay communal bills. Registration means to register the actual address of a person and the material result of it communal bills,” said Giorgi Gabrielashvili.
He added that citizens can register their actual address immediately after they move to a new address; the main point is to get approval from the owner. After the registration, the new IDs will be issued for free.
“The state shall have information where you live in order to send notifications from the tax department, Central Election Commission and from the Court as well. Where should we find people? How can we get in touch with them? It is completely legitimate to get registration according to your actual address regardless the fact it belongs to you or not; nobody will seize the property from its owner,” said Gabrielashvili.
The deputy chair clarified that the new registration rules have already been in force based on the decree of the Minister of Justice.