ლაგოდეხში მცხოვრები მაკიევების შვილებს ბავშვთა სახლში გადაიყვანენ
ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ლაფნიანში მცხოვრები მაკიევების ბავშვებს სოციალური მომსახურების სააგენტო ბავშვთა სახლში გადაიყვანს. ამის შესახებ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოდან აცნობეს.
„გაცნობებთ, რომ აღნიშნულ ოჯახთან დაკავშირებით, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელობა საქმის კურსშია და შესაბამის სამსახურებთან ერთად ცდილობს გარკვეული დახმარება გაუწიოს მათ. ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგებლის დახმარებით, სოფელ გიორგეთის თემის რწმუნებულმა და  შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენელმა, შშმპ სტატუსის მქონე 11 და 15 წლის ბავშვები თბილისის შშმბ-თა მე-200 სკოლა პანსიონში გადაიყვანეს, თუმცა მულტიდისციპლინარულმა კომისიამ ბავშვები აღნიშნული სკოლის კონტიგენტად არ სცნო. ამჟამად მიმდინარეობს მიმღები ოჯახის მოძიება და თუ ასეთი ოჯახი ვერ იქნა მოძიებული, მაშინ ისინი გადაყვანილი იქნებიან სენაკის ბავშვთა სახლში. პარალელურად, სასამართლოს მიერ მშობლის წარმომადგენლობითი უფლების შეზღუდვისთანავე  2, 4, 8 და 12 წლის  გოგონებს გადაიყვანენ ლაგოდეხში უკვე მოძიებულ მიმღებ ოჯახში. რაც შეეხება მეშვიდე, 8 თვის ბავშვს, იგი რჩება ოჯახში, თუმცა 2011 წლის 1 აპრილადან 2012 წლის 1 იანვრამდე მასზე გაიცემა კვების ვაუჩერი“, - აღნიშნავს საკრებულოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის სპეციალისტი მარინა გოგოლაძე.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა მაკიევების ოჯახის შესახებ ინფორმაცია 17 მარტს გაავრცელა. ადამიანის უფლებათა ცენტრი სოციალური მომსახურების სააგენტოს კახეთის საკოორდინაციო ცენტრს გულგრილობაში ადანაშაულებს. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის ინფორმაციით, ლაგოდეხის რაიონის სოფელ ლაფნიანში მაკიევების ოჯახში შვიდ ბავშვს გაუსაძლის პირობებში ყოფნა უწევს. მაკიევების მეზობლების ახსნა-განმარტებებიდან ირკვევა, რომ ბავშვებს პური ხშირად არა აქვთ და ბალახს ჭამენ.

Makievs’ Children to Be Taken to Orphanage
Social Agency will take the children of the Makievs’ family from Lapniani village in Lagodekhi district to orphanage. Lagodekhi district administration informed the Kakheti News Center about it.
“We kindly inform you that the Lagodekhi district administration has information about this family and is going to assist them together with corresponding service centers. With the support of Lagodekhi district governor the commissary of Giorgeti Community and representatives of the corresponding agency took the disabled children aged 11 and 15 to the Tbilisi Boarding School # 200 for disabled children; however, the multidisciplinary commission did not accept the children due to their incompliance with their contingent. Currently, the social agents are looking for the foster family and if it is not found, the children will be taken to Senaki orphanage. In parallel to it, as soon as the court restricts the parent’s rights, the girls aged 2, 4, 8 and 12 will be taken to the already selected foster families. As for the seventh child, 8 months, he will remain in the family and from April 1, 2011 till January 1, 2012 he will receive monthly food vouchers,” said specialist of the public relation department within the municipal board Marina Gogoladze.
Kakheti News Center spread information about the Makievs on March 17. The Human Rights Center blamed the social agency in indifference to the family problems. According to the human rights organization, seven children in the family lived in unbearable conditions. The neighbors said the children often ate grass because they do not have bread to eat.