ბავშვების გარეშე დარჩენილი დედა თვითმკვლელობით იმუქრება
სიღნაღის რაიონში მცხოვრები სამი შვილის დედა, რომელსაც სოციალური მომსახურების სააგენტომ ბავშვები ჩამოართვა, პროტესტის ნიშნად, თვითმკვლელობით იმუქრება. „სამივე ბავშვი წამართვეს. მეოთხე რომ გავაჩინო, იმასაც წამართმევენ. გიჟი ხარო, მეუბნებიან. გიჟი არ ვარ, ინვალიდი ვარ, მაგრამ შვილის ყოლის და გაზრდის უფლება ხომ მაქვს“, - ამბობს ნ. ქ-შვილი.
ბავშვების გარეშე დარჩენილი დედა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებას აპროტესტებს, რომლითაც მას და მის მეუღლეს მშობლის უფლებები შეეზღუდათ.
ადვოკატის განცხადებით, სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება მხოლოდ ვარაუდებზეა აგებული და უკანონოა. „სასამართლომ მამას იმ მიზეზით შეუზღუდა მშობლის უფლება, სახლში რომ არ იყოს, ბავშვებს მარტო დედასთან მოუწევთ დარჩენა, რაც საშიშიაო. სოციალური მომსახურების სააგენტოს მტკიცებით, დედა ბავშვზე ძალადობს, რაც სიცრუეა და ეს გამოძიებამაც დაადასტურა. არ შეიძლება ბავშვებს ასე ხელაღებით ართმევდნენ მშობლებს. დავრწმუნდი, რომ სააგენტო ანგარიშს უსწორებს ყველა იმ ადამიანს, რომელიც გაბედავს და მის წინააღმდეგ რამეს იტყვის ან დავას დაიწყებს“, - აღნიშნავს ადვოკატი თენგიზ ბეჟაშვილი.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს სიღნაღის განყოფილებაში ამ საკითხზე კომენტარს არ აკეთებენ.
ამ საქმესთან დაკავშირებით, ცოტა ხნის წინ განცხადება გაავრცელა „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“. უფლებადაცვით ორგანიზაციაში მიაჩნიათ, რომ სოციალური მომსახურების სააგენტო ოჯახს სოციალური ნიშნით ჩაგრავს.

Mother Deprived of Right to Parenthood Threatens with Suicide
A mother of three children from Sighnaghi region threatens with the suicide as a form of protest to the deprivation of right to parenthood. “All of my three children were taken. They tell me that I am crazy. I am not crazy. I am invalid, but do not I have right to have and raise children,” – states N. K-shvili.
Mother deprived of right to parenthood protests against the decision of Tbilisi Appellate Court according to which the right of parenthood of her husband and her has been restricted.
According to the lawyer, the decision of Apellate Court is based only on the assumptions and therefore it is illegitimate. “The reasoning of Court as to why it restricted the right of parenthood of the father was that it was dangerous for children to stay with mother when he was at work. According to the Social Service Agency, mother is violent towards her children that is a lie and the investigation confirmed it. It is not fair to take away children lke this. I am assured that the agency revenges against all the people who dare to come against it,” – states the lawyer Tengiz Bezhashvili.
Sighnaghi Department of Social Service Agency does not comment on this issue.
The Human Rights Center disseminated a statement regarding this case not too long ago. Organization perceives that the social service agency oppresses the family under social motives.