ჟენევის პროცესი - შეჯამება რუსულ-ქართული ომის შემდეგ (II)
ორნახევარი წელი გავიდა დაზავების შემდეგ. ჟენევაში უკვე მოლაპარაკებების 15 რაუნდი ჩატარდა, მაგრამ როგორც ჩანს ჟენევის პროცესს შედეგი არ მოაქვს. საზავო შეთანხმება თითქმის ყველა თვალსაზრისით, ერთის გარდა, არ სრულდება. თუმცა, ეს ერთი ასპექტი საკვანძო მნიშვნელობისაა: რუსულმა ჯარმა შეაჩერა წინსვლა საქართველოს ტერიტორიაზე.
თუმცა, იმის ნაცვლად, რომ საზავო შეთანხმებაში დათქმული პირობების შესაბამისად, რუსული ჯარი ომამდელ პოზიციებს დაბრუნებოდა, იგი კვლავ მოწინავე პოზიციებზე დგას აფხაზეთსა და სამხრეთ-ოსეთში. იგი  საქართველოს ტერიტორიაზე თავისსავე გავლებულ გამყოფ ხაზებთან გამაგრდა.
ევროპის კავშირის სამეთვალყურეო მისია, რომელიც 2008 წლის ოქტომბრიდან საქართველოს ტერიტორიის შიგნით დგას (რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მათ შესვლა ეკრძალებათ), საშუამავლო როლს ასრულებს. ეს სამოქალაქო მისია უზრუნველყოფს პოლიტიკურ შეკავებას, რათა რუსულმა სამხედრო ძალამ საქართველოს ზიანი არ მიაყენოს (როგორც ეს 2008 წლის  აგვისტოს ომის საწყის ეტაპზე მოხდა). მისი ყოფნა მით უფრო აუცილებელია, რომ ჟენევის მოლაპარაკებებმა ვერ შესძლო რუსეთის მიერ საზავო შეთანხმების პირობების შესრულების უზრუნველყოფა, თუ საქართველო ახლა მართლაც ბევრად უფრო დაცულია, ვიდრე 2008 წლის ბოლოს, როგორც ამას ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრი გრიგოლ ვაშაძე ამბობს (Radio Free Europe, 7 მარტი), ეს ძირითადად ევროკავშირის მისიის (EUMM) დამსახურებაა.
რუსეთს ამჟამად აფხაზეთსა და სამხრეთ-ოსეთში რამდენიმე ბრიგადა ჰყავს დისლოცირებული. ამას ორივე სექტორში 25 000-მდე მესაზღვრე, სანაპირო დაცვის ფლოტილია ემატება და კიდევ მზარდი სამხედრო ბაზებისა და ნაგებობების რაოდენობა ორივე ტერიტორიაზე.  2010 წელს რუსეთმა აქ დამატებით შეტევითი შეიარაღება განათავსა –  რაკეტების გამშვები დანადგარი „სმერჩი“ და მობილური ბალისტიკური სარაკეტო სისტემა „ტოჩკა-U“. მათი დაფარვის ზონა საქართველოს ტერიტორიის უმეტეს ნაწილს სწვდება, ხოლო ახალგორში განთავსებული საველე არტილერიის დამიზნების  სივრცეში თბილისი ხვდება. რუსეთმა აფხაზეთში  ასევე განათავსა   სარაკეტო სისტემა S-300, რომელიც ისეა დისლოცირებული, რომ შეუძლია გადაკეტოს საჰარო დერეფნები  შავ ზღვასა და ჩრდილო-კავკასიასთან.
პოტენციური საფრთხის გარდა, რუსეთის მიერ აფხაზეთისა და სამხრეთ-ოსეთის მილიტარიზაციამ აქ მოსახლეობის სტრუქტურა რუსეთის სტრატეგიული პოზიციის სასარგებლოდ  გრძელვადიან პერსპექტივაში შეცვალა. აქ ათასობით რუსი სამხედრო და მათი ოჯახის წევრები დასახლდნენ და ბევრი მათგანი უეჭველად დარჩება აფხაზეთში პენსიაზე გასვლის შემდეგ (ეს მოდელი უკვე განხორციელდა მოლდავეთის რეგიონში, დნესტრისპირეთში და  კონფლიქტის გადაწყვეტის საქმეში დამატებითი ბარიერი შექმნა).
იმ დროს, როცა ამ ტერიტორიებზე რუსეთის სამხედროების დასახლება გრძელდება, ქართველთა ეთნიკური წმენდა უკვე შემდგარი ფაქტია. ჟენევის პროცესმა ამ ვითარების მოგვარებაც ვერ შეძლო.
ჟენევის პროცესი ორი ჯგუფის მეშვეობით ოპერირებს. ერთი - უსაფრთხოების, ხოლო მეორე ლტოლვილთა საკითხებზე მუშაობს. ორივე ჯგუფი ატარებს პარალელურ შეხვედრებს მოლაპარაკებათა რაუნდებზე, რომლებშიც ჩართულები არიან რუსეთი, საქართველო, ევროკავშირი, აშშ, გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია, ეუთო და აფხაზეთისა და სამხრეთ-ოსეთის მთავრობები.
დისკუსიებმა უსაფრთხოების ჯგუფში აფხაზეთსა და სამხრეთ-ოსეთში ვერ მოახდინა გავლენა რუსული ჯარის დისლოცირებასა და კონცენტრაციაზე. ეს ქმედებები აუქმებს საზავო შეთანხმების იმ მოთხოვნას, რომელიც ჯარის გაყვანას მოითხოვს. ამ სიტუაციაში საქართველო გამოვიდა წინადადებით, ჟენევის უსაფრთხოების ჯგუფის ფორმატში ეხელმძღვანელათ ორსაფეხურიანი მიდგომით: პირველი – შეთანხმდეს  უსაფრთხოების საერთაშორისო მექანიზმი აფხაზეთისა და სამხრეთ-ოსეთის ტერიტორიებზე წარმომადგენლობის მეშვეობით და მეორე – სათანადო პოლიტიკურ ჩარჩოში გამომუშავდეს დეოკუპაციის მექანიზმი.  რუსულმა მხარემ ორივე წინადადება დაბლოკა.
რუსეთს სურს, რომ საქართველოს მთავრობამ ხელი მოაწეროს იურიდიულად სავალდებულო შეთანხმებას ძალის გამოუყენებლობის შესახებ ორმხრივი ხელშეკრულების სახით აფხაზეთთან და სამხრეთ-ოსეთთან (რუსეთმა ისინი დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად „აღიარა“). რუსეთის წინადადებით, ის კისრულობს ამ შეთანხმების შესრულების  „გარანტორის“ როლს, ან დამოუკიდებლად, ან რაიმე სახის საერთაშორისო ფორმატში. ამ მიმართულებით გადადგმულ პირველ ნაბიჯად, მოსკოვი სთავაზობს თბილისს, სოხუმსა და ცხინვალს, იკისრონ ძალის გამოუყენებლობის ვალდებულებები და გაცვალონ ეს განცხადებები ერთმანეთთან ორმხრივი ურთიერთობების საფუძველზე. რუსეთი თავის მხრივ, ასეთი ვალდებულებების აღიარებაზე უარს ამბობს.  მისი საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის და ჟენევის პროცესზე მისი მთავარი წარმომადგენლის, გრიგორი კარასინის განცხადებით, რუსეთი არ მოაწერს ხელს შეთანხმებას ძალის გამოუყენებლობის შესახებ საქართველოსთან, რადგან ეს იმას ნიშნავს, რომ რუსეთი კონფლიქტის მხარეა („ინტერფაქსი“, 7 მარტი). მოსკოვი დაჟინებით ამტკიცებს, რომ კონფლიქტში მონაწილე მხარეები არიან აფხაზეთი და სამხრეთ-ოსეთი და არა რუსეთი.
რუსეთმა ეს პოზიცია 1992 წლიდან დაიკავა, რათა თავიდან აიცილოს პასუხისმგებლობა საქართველოსთან მისი კონფლიქტის გამო. ათი წლის შემდეგ რუსეთმა წამოაყენა წინადადება ძალის გამოუყენებლობაზე ქართულ-აფხაზური და ქართულ-ოსური შეთანხმებების შესახებ რუსეთის გარანტიებით. მაშინაც, ისევე როგორც ახლა, მისი წინადადების მიზანი საქართველოსა და საერთაშორისო საზოგადოების მიერ ორი სეპარატისტული ტერიტორიის დამოუკიდებლობის აღიარება და ყველა მხარისთვის რუსეთის როგორც უსაფრთხოების არბიტრის („გარანტორის“), პოზიციის განმტკიცებაა.
საქართველოს წინადადების თანახმად, უნდა შეიქმნას შეთანხმება ძალის გამოუყენებლობის შესახებ, რომელსაც ხელს რუსეთი და საქართველო მოაწერენ. ამის მოლოდინში საქართველომ პირობა ძალის გამოუყენებლობის შესახებ ცალმხრივად დადო და რუსეთს მსგავსი პირობის დადებისკენ მოუწოდა 2010 წლის 23  ნოემბერს. ევროპარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას, პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა პირობა დადო, რომ „საქართველო არასდროს  გამოიყენებს ძალას თავისი ტერიტორიული მთლიანობის და სუვერენიტეტის აღსადგენად, ის გამოიყენებს მხოლოდ მშვიდობიან საშუალებებს მისი დეოკუპაციისა და გაერთიანებისთვის“ (Civil Georgia, 23 ნოემბერი 2010). შემდეგ თბილისმა ოფიციალური წერილების მეშვეობით ასეთი ვალდებულება აიღო ყველა დიდ საერთაშორისო ორგანიზაციასთან და ჟენევის პროცესის ყველა მონაწილესთან.
მოსკოვს ანალოგიური ნაბიჯი არ გადაუდგამს, მაგრამ კარასინის თქმით, მან შთააგონა აფხაზეთისა და სამხრეთ-ოსეთის ლიდერებს, სერგეი ბაღაფშსა და ედუარდ კოკოითის, გამოეცათ ცალმხრივი დეკლარაციები მსგავსი შინაარსით. („ინტერფაქსი“, 7 მარტი). ეს შეესაბამება რუსეთის პოზიციას, რომლის თანახმადაც, ის უარს ამბობს პასუხისმგებლობაზე, როგორც კონლიქტის მონაწილე მხარე და თავის სატელიტებს მოლაპარაკებების პროცესში საქართველოს უტოლებს.

The Geneva Process: A Balance Sheet since the Russia-Georgia War
Two and a half years into the armistice and fifteen rounds into the Geneva implementation talks (“Georgia & The Geneva Process: A Balance Sheet Since The 2008 War,” EDM, March 10), the Geneva process seems to be leading nowhere.
The armistice agreements remain unimplemented in all respects save one, albeit a crucial one: Russian forces halted their further advance into Georgia. However, instead of withdrawing under the armistice terms to their pre-invasion positions, Russian forces remain forward-positioned in Abkhazia and South Ossetia, near the division lines they have drawn and are enforcing across Georgia’s territory.
The European Union’s Monitoring Mission, stationed since October 2008 in Georgia’s interior (barred from the Russian-occupied territories), performs an interposition role. This civilian mission provides a political deterrent to Russian military mischief in Georgia (as had been seen in the lead-up to the August 2008 war). Its presence is rendered all the more necessary by the failure of the Geneva process to obtain Russian compliance with the armistice terms. If Georgia is indeed far safer today compared to late 2008, according to its Foreign Affairs Minister, Grigol Vashadze (Radio Free Europe, March 7), this is primarily due to the EUMM.
Russia currently deploys several brigade-sized units in Abkhazia and South Ossetia, supplemented by 2,500 border troops in both sectors, a coastal guard flotilla in Abkhazia, and a still-growing network of military bases and compounds in both territories. During 2010, Russia added offensive firepower through Smerch multiple rocket launchers and Tochka-U mobile ballistic missile systems. Their ranges cover much of Georgia’s territory while field artillery in Akhalgori has Tbilisi within its range. Russia has also deployed S-300 surface-to-air missile systems in Abkhazia, so positioned as to be able to interdict the air corridor over the Black Sea and South Caucasus.
Apart from potential threats, Russian militarization of Abkhazia and South Ossetia is changing the population structure in these territories, to Russia’s long-term strategic advantage. Thousands of Russian military personnel and their dependents are settling in, many of them undoubtedly to stay on in Abkhazia after retirement from service (a pattern familiar in the case of Moldova’s Transnistria and an added obstacle to conflict-resolution). As Russian military settlement proceeds in these territories, the ethnic cleansing of Georgians from the same territories remains a fait accompli, which the Geneva process is failing to remedy.
The Geneva process operates through two groups, on security issues and on refugee-related issues, respectively. The two groups hold parallel meetings during the negotiating rounds involving Russia, Georgia, the EU, the US, the United Nations, OSCE, and the Abkhaz and South Ossetian authorities.
Discussions in the security group have had no bearing on the deployment and entrenchment of Russian forces in Abkhazia and South Ossetia. These actions have nullified the armistice agreement’s troop-withdrawal stipulations. In this situation, Georgia proposes a two-stage approach within the Geneva security group’s format: first, to agree on an international security mechanism with a presence on the ground in Abkhazia and South Ossetia, and second, to work out a mechanism for military de-occupation within an appropriate political framework. The Russian side has continued to stonewall on both counts.
Russia wants the Georgian government to sign legally binding non-use of force agreements on a bilateral basis with Abkhazia and with South Ossetia (which Russia “recognizes” as states), respectively. Russia offers to “guarantee” the observance of such agreements, whether singly or as part of some international guaranteeing format. For a first step in that direction, Moscow proposes that Tbilisi, Sukhumi, and Tskhinvali should each undertake non-use-of-force commitments and “exchange” their respective statements with each other on a bilateral basis. Russia itself, however, refuses to undertake any such commitment. According to its Deputy Foreign Minister and chief representative to the Geneva process, Grigory Karasin,
Russia would not sign a non-use-of-force agreement with Georgia because it would imply that Russia is a party to the conflict. Moscow continues insisting that Abkhazia and South Ossetia, not Russia, are parties to the conflicts (Interfax, March 4, 7).
Moscow has taken this position ever since 1992 to evade responsibility for its own conflict with Georgia. Ten years later, Russia developed the proposal for Georgian-Abkhaz and Georgian-South Ossetian non-use-of-force agreements under Russian guarantees. Then as now, this proposal seeks to obtain Georgian and international recognition of the two secessionist territories, and empower Russia as a security arbiter (“guarantor”) for all parties.
Georgia proposes a non-use-of-force agreement to be worked out and signed by Russia and Georgia. Pending this, Georgia has made such a pledge unilaterally, and calls for Russia to make a similar pledge. In his November 23, 2010 speech to the European Parliament, President Mikheil Saakashvili committed Georgia to “never use force to restore its territorial integrity and sovereignty, and only resort to peaceful means in its quest for de-occupation and reunification” (Civil Georgia, November 23, 2010). Tbilisi followed up with official letters undertaking that commitment to all major international organizations and all the Geneva process participants.
Moscow has not reciprocated; but, according to Karasin, it has inspired the Abkhaz and South Ossetian leaders, Sergei Bagapsh and Eduard Kokoiti, to issue unilateral declarations along similar lines (Interfax, March 7). This is consistent with Russia's denial of responsibility as a party to the conflict and its attempts to equalize its two proxies with Georgia in the negotiating process.