„კვირის პალიტრის“ სტატიამ ტყუპი გოგონების სიცოცხლე გადაარჩინა
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ გაზეთ „კვირის პალიტრას“ ჟურნალისტმა ეთერ ერაძემ განუცხადა, რამდენიმე დღის წინ მობილურ ტელეფონზე სმს შეტყობინება მიიღო იმის შესახებ, რომ კასპის რაიონის სოფელ ახალციხეში სვანიშვილების მრავალშვილიანი ოჯახი ბოსელში ცხოვრობდა, ახალდაბადებულ დღენაკლულ ტყუპ გოგონებს კი დედა საკვების უქონლობის გამო, პიტნის ჩაის ასმევდა.
„ბედზე ჩავუსწარი ამ ბავშვებს. 1 თვის ბავშვები 3 დღის განმავლობაში მხოლოდ დამტკბარ პიტნის ჩაიზე ჰყავდა დედამისს. სვანიშვილების ოჯახი სოციალურად დაუცველია. ბავშვები რომ არ დაღუპულიყვნენ, რაც ფული მქონდა დავუტოვე „ჰუმანა“ რომ ეყიდა დედამისს პატარებისთვის. როცა მათი ეზოს კარი შევაღე, ბავშვების დედა შეშას ჩეხავდა, ბავშვების მამა კი მთვრალი იყო“, - განაცხადა ეთერ ერაძემ.
ეთერ ერაძემ სვანიშვილების ოჯახის მძიმე სოციალურ-ეკონომიური პრობლემების შესახებ ვრცელი სტატია მოამზადა, რომლის გამოქვეყნებისთანავე კასპის რაიონის მუნიციპალიტეტმა ტყუპ გოგონებს, მარიამსა და ნინოს ყოველთვიური 100 ლარიანი დახმარება დაუნიშნა. ხოლო „კვირის პალიტრის“ თანამშრომლებმა სვანიშვილების ოჯახისთვის ტანსაცმელი და საკვები პროდუქტები მოაგროვეს.
ეთერ ერაძის სტატიას გაზეთის მკითხველები და ენათმეცნიერებათა ინსტიტუტის თანამშრომლებიც გამოეხმაურნენ, რომლებმაც რედაქციის თანამშრომელთა მსგავსად, შეაგროვეს საჭირო ნივთები და პროდუქტები.
შეგროვილი ნივთები დღეს სოფელ ახალციხეში მცხოვრებ სვანიშვილების ოჯახს თავად ეთერ ერაძემ ჩაუტანა.
ოჯახის დიასახლისის ნონა სვანიშვილის თქმით, მას ოთხი შვილი ჰყავს. უფროსი „სოს ბავშვთა სოფელში“ იზრდება, დანარჩენებს კი საცხოვრებელ ოთახად გადაკეთებულ ბოსელში ზრდის.
„როცა ოჯახი გაიყო, ჩვენ მშენებარე სახლი გვერგო. რომ გაგვიჭირდა, ჩემმა ქმარმა სახლს რკინები მოხსნა და გავყიდეთ. ასევე გავყიდეთ ის რკინები, რომლითაც საპირფარეშო გვქონდა აშენებული ეზოში“, - განაცხადა ნონა სვანიშვილმა.
სვანიშვილების ოჯახის პრობლემის შესახებ გამოქვეყნებული სტატიის შემდეგ 2 კვირა გავიდა, თუმცა დახმარების მსურველი მოქალაქეების რიცხვი არ კლებულობს და უმწეო მდგომარეობაში მყოფი ოჯახის დასახმარებლად საკვები პროდუქტები თუ პირველადი დანიშნულების საგნები ისევ გროვდება.

Article in the newspaper “Kviris Palitra” rescued twin sisters.
Journalist for the Kviris Palitra Eter Eradze told the Interpresnews that several days before she received a message on her cell phone and read that a large family of Svanishvilis lived in a cattle-shed in Akhaltsikhe village in Kaspi district. The mother fed her prematurely born twin daughters with mint-tea because of lack of food.
“I arrived there on time. The mother has been feeding her 1-month twins with sweet mint tea for the last three days. The Svanishvilis are socially disabled family and I gave them my own money to buy Humana for children. When I entered their yard, the mother was chopping fire-wood and the father was drunk,” said Eter Eradze.
Eter Eradze wrote a long article about social-economic situation of the family and soon after the article was published, the Kaspi district administration granted 100 GEL monthly allowance to the twins. The staff of the newspaper “Kviris Palitra” collected clothes and food for the Svanishvilis.
The readers and employees of the linguistic institute also collected necessary items and food products for the family.
Eter Eradze personally took the collected food and clothes to the family in Akhaltsikhe village.
Nona Svanishvili, the mother, said they have four children; the elder is beneficiary of the SOS Children’s Villages and the other three live with them in the cattle-shed.
“When our family divided, we received a house under construction. When we faced financial problems my husband sold iron gate of the house; later we sold the iron materials of the toilet too,” said Nona Svanishvili.
Two weeks have passed since the article about Svanishvilis was published. However, the number of citizens, who want to assist the family, has not reduced yet and the food products and necessary items are still being collected for the family.