შეკრებისა და მანიფესტაციის ფუნდამენტური უფლება კიდევ ერთხელ შეილახა! - არასამთავრობოთა განცხადება
2011 წლის 25 მარტს საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა დაშალეს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტროს წინ პატიმრების მხარდასაჭერად გამართული მშვიდობიანი საპროტესტო აქცია. მათ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ჩადენის ბრალდებით დააკავეს აქციის შვიდი მონაწილე: გიორგი ბურჯანაძე, ვლადიმერ სადღობელაშვილი, მერაბ ჭიქაშვილი, ოთარ ბექაური, აკაკი ჩიქოვანი, ბესიკ ტაბატაძე და გიორგი ხარაბაძე.
ჩვენ ვაპროტესტებთ აღნიშნულ ფაქტს. მიგვაჩნია, რომ აქციის დაშლა და მონაწილეთა დაკავება წარმოადგენდა შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების და კანონის მოთხოვნათა უხეშ დარღვევას შემდეგ გარემოებათა გამო:
1. ინფორმაცია აქციის ჩატარების შესახებ კანონის მოთხოვნათა დაცვით იყო მიწოდებული ქალაქ თბილისის მერიისათვის;
2. გზის სავალი ნაწილის გადაკეტვა მოხდა ბუნებრივად, აქციის მონაწილეთა რაოდენობიდან გამომდინარე, ისიც დროის მცირე მონაკვეთით, რასაც ადასტურებს სასამართლოზე დაკითხულ მოწმეთა ჩვენება;
3. საპატრულო პოლიცია არ იყო უფლებამოსილი მოეთხოვა მანიფესტაციის დაშლა, იმ შემთხვევაშიც კი, თუკი ადგილი ექნებოდა მონაწილეთა მხრირდან კანონის დარღვევას, ვინაიდან შეკრებისა და მანიფესტაციის შესახებ საქართველოს კანონის მე-111 მე-4 პუნქტის თანახმად, აღნიშნული ადგილობრივი თვითმმართველობის პრეროგატივაა;
4. საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა სასამართლო პროცესის მსვლელობისას განაცხადეს, რომ ისინი არ დაინტერესებულან აქცია კანონიერი იყო თუ არა და ჰქონდათ თუ არა აქციაზე მყოფ ადამიანებს გზის სავალი ნაწილის გადაკეტვის უფლება. მათივე განმარტებით, ისინი აქციაზე მისვლისთანავე შეუდგნენ აქციის დაშლას;
5.აქციის მონაწილეთა მხრიდან კანონის დარღვევის შემთხვევაში, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს წარმომადგენელს უნდა მოეთხოვა გზის სავალი ნაწილის გათავისუფლება - რაც არ მომხდარა და სამართალდამცავები ყოველგვარი მოწოდების გარეშე, ფიზიკური ძალის გამოყენებით შეუდგნენ აქციის მონაწილეების შევიწროვებას.
შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება გულისხმობს სახელმწიფოს თმენის ვალდებულებას. ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული სასამართლოს პრეცედენტული სამართლის მიხედვით,  მოძრაობის ხანმოკლე შეფერხება, თუნდაც პირთა მცირე ჯგუფის მიერ, არ იძლევა მშვიდობიანი საპროტესტო აქციის დაშლისა და მონაწილეთა დაკავების უფლებას.
შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების გარდა დაირღვა სამართლიანი სასამართლოს უფლება, კერძოდ:
1. სასამართლომ ადვოკატებს საქმის მასალების გასაცნობად და დაკავებულებთან გასაუბრებისთვის მხოლოდ თხუთმეტი წუთი მისცა, რაც ბუნებრივია არ იყო საკმარისი საქმის გასაცნობად, დაცვის ქვეშ მყოფ პირებთან და მოწმეებთან გასაუბრებისთვის;
2. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა დაცვის მხარის შუამდგომლობა სასამართლო სხდომის აუდიო ჩაწერის თაობაზე, მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნულს არც საპატრულო პოლიციის თანამშრომლები ეწინააღმდეგებოდნენ;
3. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა ტელეკომპანია “კავკასიის”, “მაესტროს” და რადიო-კავშირ “ობიექტივის” ოპერატორების მიერ გადაღებული ვიდეომასალების გაცნობასთან დაკავშირებით, რომელიც ასახავდა აქციის ძალისმიერი მეთოდებით დაშლისა და მონაწილეების დაკავების ფაქტებს;
4. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტროს შენობაზე განთავსებული ვიდეოთვალის მასალების გამოთხოვასა და გაცნობაზე;
5.სასამართლომ არ გაითვალისწინა პროცესზე დაკითხული არცერთი მოწმის ჩვენება, რომლებიც ადასტურებდნენ, რომ დაკავებულების მხრიდან კანონის დარღვევას ადგილი არ ჰქონია და იგი დაეყრდნო მხოლოდ საპატრულო პოლიციის თანამშრომლების ჩვენებებსა და სამართალდარღვევის ოქმებს;
6. სასამართლოს მხრიდან ადგილი ჰქონდა არათანაბარ მიდგომას დაკავებულთა  მიმართ: ვლადიმერ სადღობელაშვილი და გიორგი ხარებავა საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა დააკავეს აქციის დასრულების შედგომ, აქციის ჩატარების ადგილიდან დაახლოებით ერთი კილომეტრის მოშორებით, თანაბარ გარემოებებში, თუმცა პასუხისმგებლობის ზომები სასამართლომ რადიკალურად განსხვავებული გამოიყენა, კერძოდ: ვლადიმერ სადღობელაშვილს სასამართლომ ჯარიმის სახით 400 ლარის გადახდა, ხოლო გიორგი ხარებავას კი 20 დღიანი პატიმრობა შეუფარდა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლემ ნანა დარასელიამ მერაბ ჭიქაშვილს და გიორგი ხარაბაძეს 20 დღიანი, ხოლო აკაკი ჩიქოვანს 10 დღიანი პატიმრობა შეუფარდა. დანარჩენ ოთხ პირს: გიორგი ბურჯანაძეს, ოთარ ბექაურს, ვლადიმერ სადღობელაშვილს და ბესიკ ტაბატაძეს დაეკისრა 400 ლარიანი ჯარიმის გადახდა.
ხელმომწერ ორგანიზაციებს მიგვაჩნია, რომ როგორც აქციის დაშლა, ასევე აქციის მონაწილეებისთვის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრება ადამიანის უფლებებისა და კანონის მოთხოვნათა უხეშ დარღვევას წარმოადგენს.
უკანასკნელ პერიოდში ქართული საზოგადოება არაერთხელ გახდა პოლიციის მხრიდან შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების უხეში და უკანონო შეზღუდვის მოწმე. აღნიშნული ქმედებები პოლიციის მხრიდან წარმოადგენს სისხლის სამართლის დანაშაულს და ამგვარ კანონდარღვევებზე ადეკვატური რეაგირება სასიცოცხლოდ აუცილებელია ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისთვის. ვფიქრობთ, საგანგაშოა, რომ მოქალაქეებს თითქმის სრულად აქვთ შეზღუდული შეკრების და მანიფესტაციის უფლება და მსგავსი აქციების უმრავლესობა პოლიციის მხრიდან დარბევისა და უკანონო დაკავებების საფუძველი ხდება. მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას და საერთაშორისო საზოგადოებას ადექვატური რეაგირება მოახდინონ აღნიშნულ ფაქტებზე.

NGO Statement - Fundamental Right to Assembly and Manifestations Once Again Violated!
On March 25 the patrol police officers dispersed a peaceful protest rally held in support of prisoners at the Ministry of Corrections, Probation and Legal Assistance. Seven participants of the rally, in particular Giorgi Burjanadze, Vladimir Sadgobelashvili, Merab Chikashvili, Otar Bekauri, Akaki Chikovani, Besik Tabatadze and Giorgi Kharabadze were detained under the charges of the breached administrative law.
We protest this fact. We believe that the dispersal of the rally and detention of the participants is violation of the right to assembly and manifestations and contradicts provisions of the law due to the following reasons:
1. A prior notification on holding the rally was delivered to the City Hall in adherence to the requirements of the law;
2. The blockage of the public thoroughfare was natural, due to the amount of rally participants and that for a short period of time, the evidence of witnesses interrogated at the trial substantiates the aforementioned;
3. The patrol police officers were not entitled to demand participants to cease the rally even in case of the breached law since it is the prerogative of the local self-government body according to paragraph 4 of Article 111 of the Georgian Law on Assembly and Manifestations;
4. In the course of the trial the patrol police officers said they showed no concern whether the rally was legitimate and whether the rally participants had a right to block the public thoroughfare. Upon the arrival at the scene, the police officers said, they started dispersing the rally;
5. In case of the breached law by the rally participants the representative of the local self-government body was to demand the thoroughfare to be deblocked - which did not happen and the law enforcers, without any warning, started violent oppression of the rally participants.
The right to assembly and manifestations implies the state obligation to tolerate. According to the case law of the European Court of human Rights a short-term impedance of movement at even by a small group of people gives no right to the dispersal of the protest rally and the detention of its participants.
In addition to the right to assembly and manifestations the right of fair court was violated too, in particular:
1. The court apportioned lawyers only 15 minutes to familiarize themselves with the case-related materials and talk to detainees. The time, of course, was not sufficient to get familiarized with the case and talk to the detained and witnesses;
2. The court dismissed defendants' motion on the audio record of the trial even though neither the patrol police officers objected the request;
3. The court dismissed defendants' motion on getting familiarized with the video material filmed by Kavkasia TV and radio union Objective cameramen. The footage included violent dispersal of the rally participants and their detention.
4. The court dismissed motion on the request and introduction to the footage made by the surveillance camera installed at the premises of the Ministry of Corrections, Probation and Legal Assistance.
5. The court defied all of the evidences provided by witnesses in the course of the trial. According to their allegations there was no breach of law and the court acted following the evidences by the patrol police staff and the protocols on offenses.
6. The court showed unequal treatment to the detainees: Vladimir Sadgobelashvili and Giorgi Kharebava were arrested after the completion of the rally, about a kilometer away of the rally venue, under the equal circumstances, though radically different punitive measures were applied, in particular: Vladimir Sadgobelashvili was imposed a fine of GEL 400 while Giorgi Kharebava was sentenced to 20 days in jail.
Judge Nana Daraselia of the Collegium of Administrative Cases of Tbilisi City Court sentenced Merab Chikashvili and Giorgi Kharabadze to 20 days in jail. Akaki Chikovani was sentenced to a prison term of 10 days. The remaining four detainees such as Giorgi Burjanadze, Otar Bekauri, Vladimir Sadgobelashvili and Besik Tabatadze were imposed a penalty of GEL 400.
We, signatory organizations, believe that the dispersal of the rally as well as administrative penalties for the rally participants is a violation of human rights and a breach of law.
In the recent period Georgian society has repeatedly witnessed illicit restriction of the right to assembly and manifestations by the police. The aforementioned police actions are the violation of the criminal law and adequate response to the offenses is of vital importance for the democratic development of the country. We consider it alarming that the citizens are almost fully restricted a right to assembly and manifestations and most of the rallies of the kind result into dispersal and illegal detentions by the police staff. We urge the Georgian government and international community to make an adequate response to the aforementioned cases.