ლევან ალექსიძე: „ქართულმა მხარემ გაეროს საერთაშორისო სასამართლოში საქმე სარჩელის არასწორად შეტანის გამო წააგო“
„ქვეყნის ინტერესები საფრთხის წინაშე როცა დგას, არ შეიძლება გადაწყვეტილებები არაკომპეტენტურმა ჩინოვნიკმა მიიღოს“
1 აპრილს ჰააგაში გაეროს საერთაშორისო სასამართლომ რუსეთის წინააღმდეგ საქართველოს სარჩელის არსებით განხილვაზე უარი თქვა. მიზეზად კი ის გარემოება დაასახელა, რომ საქართველოს მიერ რუსეთის წინააღმდეგ აღძრული სარჩელის განხილვა მის კომპეტენციაში არ შედის.
რუსეთის ხელისუფლების წინააღმდეგ სარჩელი საქართველომ 2008 წლის 12 აგვისტოს შეიტანა და რუსეთის ხელისუფლება აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში, ადგილობრივი სეპარატისტული ხელისუფლებების დახმარებით, ეთნიკური ქართველების დისკრიმინაციაში და რასიზმში დაადანაშაულა. სარჩელი აერთიანებდა არა მარტო 2008 წლის კონფლიქტის ფაქტებს, არამედ 1990 წლიდან 2008 წლამდე დაფიქსირებულ შემთხვევებს.
გაეროს მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს მიერ საქართველოს სარჩელზე მიღებული გადაწყვეტილების შესახებ „ინტერპრესნიუსი“ საერთაშორისო სამართლის ექსპერტს, პროფესორ ლევან ალექსიძეს ესაუბრა.
- ბატონო ლევან, გაეროს საერთაშორისო სასამართლოს მიერ რუსეთის წინააღმდეგ შეტანილ სარჩელზე მიღებულ გადაწყვეტილებაზე ურთიერთგამომრიცხავი კომენტარები გაკეთდა. რა გადაწყვეტილება მიიღო ჰააგის სასამართლომ და შედეგის თვალსაზრისით, როგორია იგი ქართული მხარისთვის?
- ჰააგაში რამდენიმე სასამართლო მდებარეობს. ამას იმიტომ ვამბობ, რომ ზოგიერთ ინფორმაციაში ნათქვამია, თითქოს საქმე განიხილა ჰააგის ადამიანის უფლებათა დაცვის სასამართლომ. ჰააგაში ასეთი სასამართლო არ არსებობს. იქ არის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო, იუგოსლავიის მოვლენებთან დაკავშირებით მოქმედი ტრიბუნალი და გაეროს დაარსების დღიდან არსებული გაეროს საერთაშორისო სასამართლო, ანუ მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლო.
გაეროს საერთაშორისო სასამართლო იხილავს საქმეებს მხოლოდ და მხოლოდ სახელმწიფოებს შორის. როცა ერთი მხარე უჩივის მეორე მხარეს, ხოლო მეორე უარზეა, ამ შემთხვევაში სასამართლო საქმეს ხელს ვერ მოკიდებს. ამიტომ, იმ საკითხის დასმა, რაც აგვისტოს ომის დროს ამოხდა, ამ სასამართლოში არ შეიძლებოდა.
დაირღვა ჰუმანიტარული სამართალი, რუსეთი შემოვიდა საქართველოში და საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია და ინტერვენცია მოახდინა. მე ამის შესახებ მაშინაც ვამბობდი, როცა ჩვენი ოპოზიცია ყიჟინებდა, თითქოს ომი საქართველომ დაიწყო და ყველაფერი ჩვენი ბრალია. დღეს არავის ეჭვი არ ეპარება, რომ 2008 წლის აგვისტოში იყო საქართველოს წინააღმდეგ აგრესია, ოკუპაცია და ინტერვენცია, რაც საერთაშორისო სამართლის დარღვევაა. ამაზე ტალიავინის მოხსნებაც ძალიან კარგად მეტყველებს. სამწუხაროდ, ჩვენ სარჩელში ეს სათანადოდ არ ასახულა.
ხელისუფლების წარმომადგენლები, კერძოდ, იუსტიციის მინისტრის მოადგილე თინა ბურჯალიანი აქტიურად უწევდა პროპაგანდას ჩვენს მიერ გაერო-ს საერთაშორისო სასამართლოში სარჩელის შეტანას და ასეთი პოზიციის დასაბუთებას დღემდე აგრძელებს. ჩემი აზრით, ქართულმა მხარემ გაერო-ს საერთაშორისო სასამართლოში სარჩელი ნაჩქარევად, 2008 წლის 12 აგვისტოს შეიტანა. ასეთი რამ, ასე ნაუცბათევად არ ხდება. საერთაშორისო სასამართლო ისეთი ორგანოა, რომელიც წლების მანძილზე იხილავს საქმეებს.
გაეროს საერთაშორისო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება იმის შესახებ, რომ საქართველოსა და რუსეთს შორის ეთნიკურ წმენდასთან დაკავშირებით დავა 1990-იან წლებიდან მოყოლებული, 2008 წლის აგვისტომდე არ არსებობდა. ეს საკითხი საქართველომ მხოლოდ 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს წამოჭრა. რუსეთს სურდა, ჩვენს სარჩელზე მხარედ არ ეღიარებინათ, მაგრამ სასამართლომ რუსეთი მხარედ მაინც სცნო. აშკარაა და ყველამ იცის, რომ რუსეთმა საქართველოს წინააღმდეგ აგრესია განახორციელა და ამისათვის სასამართლო საჭირო არ იყო. იმავე ევროპის საბჭომ, ევროკავშირმა და ნატო-მ საქართველოს საკითხში რუსეთი აღიარეს მხარედ და საუბრობენ საქართველო-რუსეთის ომზე.
სასამართლომ მიიღო რუსეთის საპასუხო არგუმენტები - საქართველომ სასამართლოს არასწორად იმის გამო მიმართა, რომ „კონვენცია რასობრივი დისკრიმინაციის ყველა ფორმის ლიკვიდაციის შესახებ“, რომელსაც ქართული მხარე თავის სარჩელში უთითებს და, რომლის ძალითაც რუსეთი ვალდებულია, გამოცხადდეს სასამართლოში, შესაძლოა იყოს სარჩელის საფუძველი, მაგრამ საქართველომ ამ კონვენციის სრულად ასამოქმედებლად არ დაიცვა წინაპირობები, რითაც სასამართლოში რუსეთის მიყვანა შეიძლებოდა.
რაში მდგომარეობს ეს წინაპირობები? უნდა დაიწყოს მოლაპარაკებები, მოსარჩელე მხარე შეეცადოს პრობლემის მოლაპარაკებებით მოგვარებას. თუ ეს მოლაპარაკებების გზით ვერ მოხერხდა, მაშინ არსებობს რასობრივი დისკრიმინაციის კომიტეტი, რომელშიც საკითხის განხილვა 5-პუნქტიანი პროცედურის დაცვით უნდა წარიმართოს. 5-პუნქტიანი პროცედურა ითვალისწინებს იმასაც, თუ როგორ უნდა უჩივლო, როგორ უნდა იყო განხილული საქმე და როგორ აცნობონ რუსეთს, ეს კი, არ არის შესრულებული.
სასამართლომ გადაწყვეტილების მისაღებად იხელმძღვანელა დისკრიმინაციის ლიკვიდაციის კონვენციის 22-მუხლით, რომელშიც ნათქვამია, რომ კონფლიქტი პირდაპირი მოლაპარაკებების ან ამავე კომიტეტის საშუალებით უნდა მოწესრიგდეს. საწყენია სასამართლოს გადაწყვეტილებაში შემდეგი ჩანაწერი - ქართულმა მხარემ აღიარა, რომ რუსეთის წინააღმდეგ რასობრივი დისკრიმინაციის საერთაშორისო კონვენციის ასამოქმედებლად, ანუ საკითხის დასასმელად, ყველა ეტაპი და პროცედურა არ გაუვლია. ქართულმა მხარემ გაეროს საერთაშორისო სასამართლოში საქმე სარჩელის არასწორად შეტანის გამო წააგო.
სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ საქართველოში განხორციელებულ ეთნიკურ წმენდასთან დაკავშირებით რუსეთი მხარეა, მაგრამ მხოლოდ აგვისტოს ომის შემდეგ. სასამართლოს ვინმეს ბრალეულობა და დამნაშავეობა არ განუსაზღვრავს. სარჩელში საქართველო მიუთითებდა, რომ რუსეთის მხრიდან საქართველოს რეგიონებში: ე.წ. სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში რასობრივი დისკრიმინაცია და ეთნიკური წმენდა გრძელდებოდა 20 წლის განმავლობაში. სამწუხაროდ, სასამართლომ ეს უარყო. ამ შედეგზე ამდენი რესურსისა და დროის სადარჯვა ჩემთვის გაუგებარია.
რუსეთი თავიდანვე აცხადებდა, რომ რასობრივი დისკრიმინაციის კონვენცია, რაც საფუძვლად დაედო ქართული მხარის სარჩელს, არ შეიძლებოდა ყოფილიყო იმის საფუძველი, რომ სასამართლოს დაეწყო საქმის არსებითად განხილვა და სასამართლოში რუსეთის იძულებით მოყვანა. სასამართლოს საბოლოო დასკვნა ასეთია – გაეროს საერთაშორისო სასამართლოს ქართული მხარის სარჩელის განსახილველად სათანადო იურისდიქცია იმის გამო არა აქვს, რომ ის პროცედურები, რომელიც ამგვარი საქმის განხილვას საჭიროებს, დარღვეულია, ანუ არ შესრულებულა.
- თუ გაერო-ს საერთაშორისო სასამართლოს ქართული მხარის სარჩელის მიღების უფლება არ ჰქონდა, ქართულმა მხარემ რატომ შეიტანა ამ სასამართლოში სარჩელი, ანაც თავად ჰააგის სასამართლომ რატომ მიიღო განსახილველად?
- 2008 წლის აგვისტოს მოვლენების დასრულების შემდეგ, საერთაშორისო სამართლის ცნობილმა პროფესორმა, ანტონიო კასესემ (რომელიც არა მარტო დიდი მეცნიერია, არამედ რამდენიმე საერთაშორისო სასამართლოსა და ტრიბუნალს თავმჯდომარეობდა), 2008 წლის 1 სექტემბერს გაზეთ „გარდიანში“ გამოაქვეყნა სტატია სათაურით „მგელი, რომელმაც შეჭამა საქართველო“. კასესე საქართველოს მიმართ რუსეთის ნამოქმედარსა და პოზიციას აცამტვერებს, მაგრამ იმავე სტატიაში იგი აცხადებს, რომ მისთვის გაუგებარი იყო, რატომ მიმართა საქართველომ გაერო-ს საერთაშორისო სასამართლოს და არა - სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს. რასაც ჩვენ რუსეთს ვდებდით ბრალად, უფრო სისხლის სამართლის სასამართლოს კომპეტენციაა, ვინაიდან, ეთნიკური წმენდისა და გენოციდის საკითხებს სწორედ ეს სასამართლო განიხილავს.
- რასთანაც ახლა ჩვენ გვაქვს საქმე და, ფაქტობრივად, რის წინაშეც აღმოვჩდით, ქართული მხარის არასაკმარისი პროფესიონალიზმის ბრალია თუ კიდევ სხვა რამის?
- თავიდანვე, როცა ქართულმა მხარემ სარჩელი შეიტანა, პრაქტიკულად ომი დასრულებულიც არ იყო. მაშინ სასამართლომ მოგვიანებით, ოქტომბერში გამოიტანა დადგენილება და ორივე მხარეს მოუწოდა, შეწყვიტოს საომარი მოქმედება, ეთნიკური წმენდა, ადამიანების რასობრივი დისკრიმინაცია. ეს მაშინ ჩვენთვის დიდი შეღავათი არ იყო. იმავე სასამართლოს გადაწყვეტილებაში ითქვა, რომ ეს გადაწყვეტილება დროებითია, რომ სასამართლო წინასწარ არ განსაზღვრავს, მიიღებდა თუ არა ქართული მხარის სარჩელს არსებითი განხილვისათვის. მას შემდეგ, რაც იმავე სასამართლოს ქართულმა მხარემ კვლავ მიმართა, მისი პასუხი ასეთია - გაეროს საერთაშორისო სასამართლოს საქმის არსებითი განხილვისთვის იურისდიქცია არ გააჩნია.
- თქვენ ახსენეთ, რომ ბრალს გვდებენ იმაში, რომ საქართველოს 20 წელი რუსეთის წინააღმდეგ სარჩელი არ შეუტანია. თქვენი შეფასებით, რატომ არ შეიტანა საქართველომ სარჩელი სისხლის სამართლის საერთშორისო სასამართლოში?
- ჩემს არაერთ გამოსვლაში რუსეთი პირდაპირ მყავს დადანაშაულებული საქართველოს წინააღმდეგ წარმოებულ აგრესიულ პოლიტიკაში, მაგრამ ელცინს ხელი ჰქონდა მოწერილი ეუთო-ს ბუდაპეშტის, ლისაბონისა და სტამბულის სამიტების განცახდებებზე, სადაც აღიარებული იყო აფხაზების მიერ აფხაზეთში განხორციელებული ეთნიკური წმენდა. დასავლეთს მიაჩნდა, რომ ოფიციალური რუსეთის გარდა არსებობდნენ სხვა ძალები, რომლებიც ამ მხრივ უნდა ყოფილიყვნენ დადანაშაულებული. სარჩელის შეტანა იმიტომ არ მოხდა, რომ იგი ეხება რუსეთის გარეთ მიმდინარე მოვლენებს. რასობრივი დისკრიმინაციის კონვენცია ამა თუ იმ სახელმწიფოს საზღვრებში მიმდინარე პროცესებს უკავშირდება. როგორც კი ამ საზღვარების გარეთ გადიხარ, ეს უკვე საერთაშორისო სამართლის სხვა პრობლემაა, რომელსაც რასობრივი დისკრიმინაციის კონვენცია არ ითვალისწინებს. ჩემი შეფასებით, ჩვენს საქმეზე გაერო-ს საერთაშორისო სასამართლო სავსებით სწორად მოიქცა.
- როგორ შეაფასებდით გაერო-ს საერთაშორისო სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე ხელისუფლების წარმომადგენელთა კომენტარებს? თუ შეიძლება თქვენ მაინც გაგვარკვიეთ რა ახარებს ხელისუფლებას და, საერთოდ, გვაქვს თუ არა ჩვენ საქმე სასიხარულოდ?
- ძალიან მიმძიმს, მაგრამ უნდა ვთქვა, რომ ხელისუფლებამ იუსტიციის მინისტრის მოადგილეს, ქალბატონ ბურჯალიანს ეს საქმე ერთპიროვნულად მიანდო. ის თავს საერთაშორისო სამართლის დიდ სპეციალისტად კი მიიჩნევს, მაგრამ როგორც ეტყობა სულ ამაოდ. აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამეტი საერთაშორისო ასპარეზზე ამ საქმის სპეციალისტების გარეშე პრაქტიკულად ერთ ნაბიჯსაც არ დგამს. ქალბატონ ბურჯალიანს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მომუშავე საერთაშორისო სამართლის სპეციალისტებისთვის ერთხელ მაინც რომ მოემართა, ჩვენ შექმნილი ვითარებიდან ოპტიმალურ გამოსავალს შევთავაზებდით და რაც მთავარია, კვალიფიციურ რჩევას მივცემდით.
ხელისუფლება ახლა უხერხულ მდგომარეობაშია. მე ხელისუფლების ზოგიერთ წარმომადგენელთა მხრიდან ამ საქმეზე ასე ნაჩქარევ კომენტარებს არ გავაკეთებდი. პატივს ვცემ პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარეს და საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილეს, მაგრამ მათ კომენტარები ჰააგიდან, ანუ იგივე ბურჯალიანის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაზე აკეთეს.
სხვათა შორის, როცა სააკაშვილი პრეზიდენტი გახდა, მან რუსეთთან მიმართებაში საქმიანობა საკმაოდ გააქტიურა. ზოგი უკიჟინებდა, რომ იგი ურთიერთობას ამწვავებდა. ჩემი აზრით, იმ ვითარებაში, რომელშიც ჩვენ თუნდაც 2008 წლის აგვისტომდე ვიყავით და ახლა ვართ, რუსეთთან სხვაგვარი საუბარი წარმოუდგენელია, თუნდაც ოპოზიციის ზოგიერთი წევრის კრიტიკისა და მოსკოვში სირბილის ფონზე.
- როგორია ქართული მხარის სარჩელზე გაერო-ს საერთაშორისო სასამართლოს გადაწყვეტილების სამართლებრივი და პოლიტიკური შედეგები?
- საწყენი ის არის, თუ რას და როგორ დამცინავად წერს მომხდარზე უცხოური პრესა. სხვათა შორის, სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე უფრო თავშეკავებული შეფასებები რუსულ პრესაშია. კრიტიკის მიუხედავად, ჩემი აზრით, ტრაგიკული არაფერი მომხდარა. ეს პროცედურული საკითხია. სასამართლომ საქმე არსებითი განხილვისათვის წარმოებაში არ მიიღო, რადგან საქართველომ არ შეასრულა ის პირობები, რომელიც გათვალისწინებულია იმ კონვენციით, რომლის ძალითაც ჩვენ შევეცადეთ სასამართლოში რუსეთის მოყვანას.
მომავალში სასამართლოში რუსეთის მიყვანა შეიძლება ორი გზით - უნდა დაიწყო ეს პროცესი რასობრივი დისკრიმინაციის კომიტეტში, სადაც ამ საკითხის განხილვა სულ მცირე 2 წელი გაგრძელდება; თუ ამ კომიტეტში შეთანხმება ვერ იქნა მიღწეული, მერე შეიძლება მიმართო სასამართლოს. მეორე ვარიანტია - მიმართო სასამართლოს, მაგრამ სასამართლო იტყვის - კი ბატონო, ჰუმანიტარული სამართალი დარღვეულია, მე ამ საკითხს განვიხილავ, მაგრამ ამისათვის რუსეთის თანხმობაა საჭირო. რუსეთის პასუხი ასეთი იქნება – ამაზე მე თქვენ თანხმობას არ მოგცემთ. ეს არის ის ნიუანსები, რომელიც საქართველომ არ გაითვალისწინა.
საქართველოს პრეზიდენტი საერთაშორისო სამართლის სპეციალისტია და არ მახსოვს, რომ მსგავსი შეცდომა დაეშვა. პირიქით, როცა საჭიროა, ამას ყოველთვის არგუმენტირებულად აკეთებს. გაუგებარია, როდესაც ხელქვეითმა წინასწარ იცის, რომ რისკი არსებობს, მაგრამ მაინც ძვირადღირებულ ადვოკატებს ქირაობს. ჩვენი მხარის მიერ დაქირავებული ადვოკატების პროფესიონალიზმში ეჭვი არ შემაქვს, მაგრამ არის სიტუაციები, როდესაც მაღალკვალიფიციური ადვოკატიც უძლურია.
მე იშვიათად ვაკეთებ ასეთ განცხადებებს, მაგრამ ახლა უნდა ვთქვა. როდესაც ქვეყნის ინტერესები საფრთხის წინაშე დგას, არ შეიძლება გადაწყვეტილებები არაკომპეტენტურმა ჩინოვნიკმა მიიღოს. სასამართლომ პროცედურული გადაწყვეტილება მიიღო, მაგრამ ამ საკითხის იქამდე გაბერვა შეიძლება, რომ მერე ქვყენის მტერმაც და მოყვარემაც თქვას - აი, ქვეყნისათვის უმნიშნველოვანეს საკითხზე საქართველომ გაეროს საერთაშორისო სასამართლოში საქმე წააგო.

Levan Aleksidze: “Georgian Side Lost Trial at the UN International Court for Incorrectly Filed Appeal”
“When state interests are in danger, incompetent official shall not make decisions.”
On April 1, Hague International Court refused to start essential hearing of Georgia’s suit VS Russia. The Court clarified its decision and stated that it is beyond their competence to discuss Georgia’s suit against Russia.
Georgia filed suit against Russian Government on August 12, 2008 and blamed them in discrimination and racism of ethnic Georgian population of Abkhazia and Tskhinvali region together with local separatist authorities. The suit covered not only the facts from the armed conflict in 2008 but it covered the facts occurred from 1990 till 2008.
Interpresnews interviewed the expert of the international law Professor Levan Aleksidze about the decision of the UN International Court about Georgia’s suit.
-Mr. Levan, controversial comments are made on the decision of the International Court on our suit VS Russia. What decision was made by The Hague Court and what impact can it have on Georgia?
-There are several courts in Hague. I would like to clarify it because some people state that our suit was discussed by the Hague Human Rights Court. There is no similar court in Hague at all. There is an International Criminal Court, International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia and UN International Court of Justice in Hague which was founded simultaneously to the UN itself.
The UN International Court settles only legal disputes between the states. When only one state sues the second one, and the latter does not agree with it, the Court will not start hearing. So, the suit about the incidents of the August War was not to be filed to this particular court.
The Humanitarian Law was breached; Russia entered Georgian territory, occupied part of its territories and invaded it. I alleged the same when our government claimed that Georgia launched the war and we were guilty in everything. Nowadays, nobody doubts that in August of 2008 Georgia became target of the foreign aggression, was occupied and invaded by Russia that contradicted the international law. Tagliavini Report confirmed the same. Unfortunately, these circumstances were not properly reflected in our suit.
Governmental officials, more precisely, deputy minister of justice of Georgia Tina Burjaliani actively supported the idea to file our suit to the UN International Court of Justice and still continues to justify her position. I think, Georgian side hurried up to submit the suit to the Court on August 12, 2008. Similar things shall not be done in a hurry. The International Court of Justice is the institution which discusses cases for several years.
The UN International Court concluded that no disputes about ethnic cleansing between Georgia and Russia have occurred from 1990 to August of 2008. This problem was raised by Georgia only during August war in 2008. Russia wanted the Court not to declare them to be the party in our suit but the Court did it. Russian aggression against Georgia was clear for everybody and nobody needed the court judgment to prove it. The Council of Europe, EU and NATO recognized Russia to be party in Georgia’s case and they use term Georgian-Russian war.
The Court accepted the counter-arguments of Russia – Georgia incorrectly appealed to the Court because the Convention about Liquidation of All Forms of Racial Discrimination, which is applied to in the suit of Georgia, and according to what Russia is entitled to appear to the court, might become the basis of the suit though Georgia did not comply with the pre-conditions of the Convention which could compel Russia to appear to the Court.
What are those pre-conditions? The negotiations shall start; the suitor shall try to resolve the problem through negotiation. If this method fails, then there is a Committee of Racial Discrimination which discusses the issue according to its 5-point procedures. The latter clarifies how to sue the opposite side, how the case shall be discussed and how Russia shall be informed – none of these pre-conditions were satisfied.
The court made decision based on the Article 22 of the Convention about Liquidation of All Forms of Racial Discrimination which states that Conflict shall be resolved either through direct negotiations or with the support of the Committee. It is pity that the Court wrote in its decision – Georgian side acknowledged that they did not take all necessary measures and procedures to act in accordance to the International Convention on Racial Discrimination. Georgian side lost the trial because of the incorrectly filed suit to the UN International Court of Justice.
The Court concluded that Russia is the party in ethnic cleansing in Georgia but only after the war in August. The Court did not find any party guilty in ethnic cleansing. Georgia alleged in its suit that Russia has been carrying out ethnic cleansing and racial discrimination in the regions of Georgia – so-called South Ossetia and Abkhazia for the last 20 years. Unfortunately, the Court denied this allegation. I cannot understand why we spent so much resources and time on similar result.
Russia always stated that Convention about Racial Discrimination, which became basis for the Georgian suit, could not become a basis for the Court to start essential hearing of the case and compel Russia to appear to the Court. The final judgment of the Court is the following: UN International Court of Justice does not have enough competence to discuss Georgia’s suit because those procedures, which are urgently necessary for the discussion of similar suits, are breached, were not implemented.
-If the UN International Court did not have right to accept the Georgia’s suit, why did Georgian side file the suit to the Court and why did The Hague Court accept it?
-Soon after the armed conflict in August of 2008, a famous professor of the international law Antonio Cassese (who is not only a big scientist, but he has been chair of several international courts and tribunals) published an article in the newspaper Guardian on September 1, 2008 “The Wolf That Ate Georgia”. Cassese condemns the activities and position of Russia with regard to Georgia but he wrote in the same article that he could not understand why Georgia had appealed to the UN International Court and not to the International Criminal Court. Our accusations against Russia are within the competence of the international criminal law because the International Criminal Court discusses cases of ethnic cleansing and genocide.
-Now we have faced the problem of insufficient professionalism of the Georgian side or is there any other problem too?
-Initially, when Georgia appealed to the Court, the war had not finished yet, Later in October the Court passed resolution and called upon the both sides to cease military operations, ethnic cleansing, and racial discrimination of people. It was not big advantage for me at all. The decision of the same court stated that this was temporary document and the court could not preliminary assume to accept Georgia’s suit for essential hearing or not. After the Georgian side repeatedly appealed to the Court, they responded that the case was beyond the jurisdiction of the UN International Court of Justice.
-You mentioned that we are blamed in being 20-year later to appeal against Russia. What do you think, why did not Georgia file suit to the International Criminal Court against Russia?
-I have publicly blamed Russia in aggressive politics against Georgia several times but Yeltsin had signed OSCE   statements of Budapest, Lisbon and Istanbul Summits where ethnic cleansing by Abkhaz people in Abkhazia was acknowledged. The West believed that there were some other powers besides official Russia, who were guilty in this crime. We did not appeal to the court because it was about the incidents outside Russia. Convention about Racial Discrimination is about procedures within the state borders. When it happens outside the borders, it is the problem of the international law and is not within the competence of the Convention about Racial Discrimination. I think the UN International Court passed right decision on our case.
-What do you think about the assessments of the Georgian government officials about the Court decision? Can you explain to us what our government is happy with and do we have reason to be happy with it?
-It is difficult for me to say but the government trusted Ms. Tinatin Burjalian and put her in charge of this important case alone. She thinks she is a good specialist of the international law but apparently she is wrong. The US State Department does not make similar decisions without consulting the issue with the experts of the international law. If Ms. Burjaliani had asked the opinion of the specialists of the international law working at the Tbilisi State University, we could have suggested her how to find the solution of the problem and given good advice.
By the way, when Saakashvili was elected president, he took active steps with regard to Russia. Some people blamed him in worsening cooperation with Russia. I think due to the situation before August 2008 and nowadays, we could not have different cooperation with Russia. Though some opposition leaders are criticizing his activities very actively and often visit Moscow.
-What are legal and political results of the decision of the UN International Court on Georgia’s suit?
-Unfortunately, foreign media publishes ironic articles about our failure; Russian media makes more restricted assessments of the court decision. Despite criticism, I think, nothing tragic has happened. This is issue of procedures. The court did not accept the case for essential hearing because Georgia did not satisfy pre-conditions of the convention which we tried to use against Russia.
In future, we can make Russia appear to the court with two other methods – the process shall start in the committee of the racial discrimination where the case discussion will take another two years, at least; but if we fail to achieve any results in the committee, then we can appeal to the court. The second solution is to appeal to the Court but the latter will say that although humanitarian law is breached, I will discuss this case but we need Russia’s agreement on it. Russia will reply – we will never agree on it. These are those nuances which Georgia failed to foresee.
President of Georgia is a specialist of the international law and I never remember him to make similar mistake. Just the opposite, he always acts very reasonably. It is strange when a subordinate foresees the risk but hires an expensive lawyer. I do not doubt about the professionalism of our lawyers but there are situations where high-qualified lawyers are incapable to achieve results.
I rarely make similar statements but now, when the state interests are in danger, we should tell everybody that incompetent governmental official shall not make decisions. The Court passed procedural decision but this fact can be used by our enemies and friends and state – Georgia lost the trial at the UN International Court on a very serious case.