ვერა ქობალია ფოთის პორტის გაყიდვას ოფიციალურად ადასტურებს
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი, ვერა ქობალია ფოთის პორტის გაყიდვას ოფიციალურად ადასტურებს.
მინისტრის თქმით, ახალი მფლობელი APM Terminlas ვალდებული იქნება ნავსადგურში 65 მლნ აშშ დოლარის ინვესტიცია განახორციელოს და ადგილობრივი მოსახლეობა დაასაქმოს.
ქობალიას თქმით, აღნიშნული კომპანია მსოფლიოს 33 ქვეყანაში 44 პორტის მფლობელია.
APM Terminlas დანიური Maersk-ის შვილობილი კომპანიაა. APM Terminlas მსოფლიოს პორტების ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი ოპერატორია.
ამ დრომდე ფოთის პორტის მფლობელი არაბული კომპანია „რაკია“ იყო. კომპანია ფოთის პორტიდან გასვლის შესახებ ინფორმაცია 2010 წელს გავრცელდა. მაშინ ითქვა, რომ არაბული კომპანია პორტის გასხვისებას 2011 წელს გეგმავდა. როგორც კომპანიის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე, ჰაატერ მასადი აცხადებდა, პორტის აქციების საერთაშორისო ბირჟებზე გატანა იგეგმებოდა. აღნიშნულის მიზეზად ინვესტორი პორტის არასტრატეგიულობას ასახელებდა.
„ჩვენ ვაპირებთ პორტიდან გასვლას 2011 წელს. ეს არის ჩვენთვის სტრატეგიული აქტივები. როცა შეიძლება რაიმეს გაყიდვიდან ფულის შოვნა, რატომ არ უნდა გავაკეთოთ ეს?“ - აცხადებდა მასადი.
არაბულ „რაკიინ ინვესტმენტს“ ფოთის პორტის 51%-იანი წილი 49-წლიანი მართვის უფლებით 2008 წლის აპრილში გადაეცა. მოგვიანებით კომპანიამ აქციათა 49%-იც შეისყიდა.
„რაკიას“ ფოთის პორტი გარკვეული ვალდებულებებით გადაეცა. მათ შორის ერთ-ერთი ფოთში თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის (თიზ) მოწყობას ითვალისწინებდა.

Vera Kobalia, Minister of Economy and Sustainable Development has officially confirmed information on the sale of Poti Porti.
According to her, the new owner of the port – APM Terminals – is obliged to invest 65m. USD in the port and employ local residents.
According to Kobalia, APM Terminals owns 44 ports in 33 countries. It is one of the largest port operators world wide.
Arab company Rakia was the previous owner of the Poti Port. Information on its intention to quit the port was released in 2010. It was said then that the Arab company was going to sell port in 2011. As the head of the company’s supervisory body Haater Masad states, it was planned to sell the actions at international exchange as the Port was not strategic.
“We are planning to leave Port in 2011. It is strategic for us to to do so. And when it is possible to earn money by selling something, why shall we restrain?” – states Masad.
51% share of Poti Port was transferred to the Arab company Rakiin Investmen in the April of 2008 for 49-year governing right. Later the company purchased 49% of the actions.