მანანა მანჯგალაძე: „საქართველოს პრეზიდენტს ებრაელი ბიზნესმენების შეწყალება შეუძლია, თუკი ისინი მას ამ თხოვნით მიმართავენ“
საქართველოს პრეზიდენტს ებრაელი ბიზნესმენების შეწყალება შეუძლია. ამის შესახებ პრეზიდენტის პრესსპიკერმა, მანანა მანჯგალაძემ 5 აპრილს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
„საქართველოს პრეზიდენტს შეუძლია, შეიწყალოს არა მარტო ებრაელი ბიზნესმენები, არამედ ნებისმიერი მსჯავრდებული და ეს არის პრეზიდენტის კონსტიტუციური უფლება“, - განაცხადა მანჯგალაძემ.
მისივე თქმით, სხვა საკითხია, შეიწყალებს თუ არა პრეზიდენტი კონკრეტულად ორ დაკავებულ ებრაელ ბიზნესმენს რონი ფუქსს და ზეევ ფრენკელს.
„იმისათვის, რომ შედგეს ეს აქტი, შეწყალების თაობაზე მსჯავრდებულების მხრიდან, სულ მცირე, მომართვა, განაცხადი უნდა არსებობდეს. ასეთი მომართვა პრეზიდენტის სახელზე ადმინისტრაციაში ჯერ არ შემოსულა“, - განმარტა მანანა მანჯგალაძემ.
პრეზიდენტის პრესსპიკერის განცხადებით, სასამართლომ მიიღო ადეკვატური გადაწყვეტილება და ხელისუფლება ამ პროცესში გამოძიების არც ერთ ეტაპზე არ ჩარეულა.
„ქართული კანონმდებლობის წინაშე ყველა ადამიანი, წარმომავლობის, სტატუსისა და მდგომარეობის მიუხედავად, თანასწორია“, - განაცხადა მანჯგალაძემ.
რაც შეეხება იმას, როგორ გაგრძელდება ურთიერთობა ორ მეგობარ ქვეყანას შორის, მანანა მანჯგალაძე აცხადებს, რომ ბიზნესმენების დაკავება არ არის სახელმწიფოთაშორისი საკითხი.
„გვჯერა, რომ ამგვარი კრიმინალური შემთხვევები ისეთ მტკიცე ურთიერთობებსა და კავშირს, როგორიც არსებობდა და არსებობს საქართველოსა და ისრაელს შორის, ჩრდილს ვერ მიაყენებს“, - განაცხადა მანანა მანჯგალაძემ.
1 აპრილს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ ვაჟა ფუხაშვილმა რონი ფუქსს - 7-წლიანი პატიმრობა, ზეევ ფრენკელს კი 6 წლითა და 6 თვით პატიმრობა მიუსაჯა. ებრაელი ბიზნესმენები საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილისთვის ქრთამის მიცემაში არიან ბრალდებულნი.

Manana Manjgaladze: “President of Georgia can pardon Israeli businessmen if they apply to him with this request”
05.04.2011
The President of Georgia can pardon Israeli businessmen. The press speaker of the President Manana Manjgaladze states the corresponding on April 5th at the briefing.
“Georgian President can pardon any convict. It is the constitutional right of the President,” – stated Manjgaladze.
As for the pardon of Israeli businessmen, Manana Mangjaladze stated: “In order to draw out this act, the request of the convicts is needed. Such request has not been received by the President’s Administration yet,” – explained Manana Manjgaladze.
According to the press speaker, the court has made an adequate decision and the government has not been involved in any phase of investigation.
“All people are equal to Georgian legislation despite their origin, status and state,” – stated Manjgaladze.
As for the relations between two countries, Manana Manjgaladze states that the arrest of businessmen is not an interstate matter.
“We believe that such criminal matters will not affect the firm relations between Georgia and Israel,” – stated Manana Manjgaladze.
On April 1st the judge of Tbilisi City Court Vazha Pukhashvili passed verdict of 7-year imprisonment of Ronnie Fuchs and 6-year and 6 month imprisonment against Zeev Frenkel. Israeli businessmen are convicted in offering a bribe to the Deputy Finance Minister.