პედაგოგი მანდატურისა და სკოლის დირექტორის წინააღმდეგ
არასამთავრობო ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლმა“ თბილისის საქალაქო სასამართლოში მე-8 საჯარო სკოლის დირექციის წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანა. საქმე მანდატურის განცხადების საფუძველზე სკოლის დირექტორის მიერ მასწავლებლის სამსახურიდან გათავისუფლების ფაქტს ეხება.
თბილისის მე-8 საჯარო სკოლის სამსახურიდან დათხოვნილი პედაგოგის ლალი კიკნაძის მონაყოლის თანახმად, 2 მარტს გაკვეთილზე შესულმა ერთ-ერთმა მასწავლებელმა კლასში საკლასო ჟურნალი ვერ შეიტანა. ეს გარემოება შეუმჩნეველი არ დარჩენია მანდატურ გიორგი ინასარიძეს.
„ამოიყვანა თავისი მანდატურები, რაციით გამოიძახა და შექმნა ისეთი გარემო, რომ ჩვენ ვიყავით დანაშაულზე წასწრებული პედაგოგები. კედელთან დაგვაყენა. ერთ-ერთი მასწავლებელი მივიდა და ჟურნალი აიღო, პედაგოგს ავუტანო. არა, ადგილზე დადეთო, თქვა და ამას მოჰყვა გარჩევები. მოკლედ, ძალიან განერვიულდა ყველა, იმიტომ, რომ ეს კაცი ნამდვილად ძალიან ზედმეტად იქცეოდა. ისეც კი, რომ ერთმა უთხრა, ბარემ თოფი მოგვადე შუბლზეო. ასეთი შეძახილები იყო. მერე მე ბოლოს ვუთხარი, ამდენს რატომ ნერვიულობთ-მეთქი. ეს ჟურნალი აგვეტანა-მეთქი იმ მასწავლებელთან, თუ ეს უფრო მნიშვნელოვანია ამ რეფორმაში, ვიდრე პედაგოგი და შეგიძლიათ ამის გამო მასწავლებლები წნეხში მოგვაყოლოთ, აგვეტანა-მეთქი ეს ჟურნალი. მაშინვე მკითხა, რა გვარი ხარო. ვუთხარი და მაშინვე ჩავიდა და დაწერა ის, რომ მე უნდობლობა გამოვაცხადე მანდატურის რეფორმასთან დაკავშირებით“.
ქალბატონი ლალი ამბობს, რომ მას რეფორმის საწინააღმდეგო არაფერი აქვს და დღემდე ვერ გაუგია, რა გახდა მისი სამსახურიდან გათავისუფლების მიზეზი. სკოლის დირექტორმა, ელისო ნიკოლაშვილმა ლალი კიკნაძე, მანდატურის მიერ წარდგენილი დარღვევის აღრიცხვის ფურცლის საფუძველზე, ბრძანებით გაათავისუფლა მას შემდეგ, რაც პედაგოგმა ნებაყოფლობით სამსახურის დატოვებაზე უარი განაცხადა. ლალი კიკნაძე აზუსტებს, რომ დირექტორი მას განცხადების დაწერას თავად სთხოვდა და მანდატურების როტაციის შემდეგ სამსახურში აღდგენასაც ჰპირდებოდა.
„სკოლა არანაირ კომენტარს ამასთან დაკავშირებით არ აკეთებს. სკოლა პასუხს არ სცემს კითხვებს“, - გვითხრეს მე-8 საჯარო სკოლაში.
„მერვე სკოლაში ინციდენტთან დაკავშირებით ჩვენი სამსახური კომენტარს არ აკეთებს“, - გვიპასუხეს სკოლის მანდატურის სამსახურში.
„არ ვაკეთებთ კომენტარს ამასთან დაკავშირებით. სამინისტრო დღეს ამასთან დაკავშირებით კომენტარს არ გააკეთებს“, - განგვიმარტეს განათლების სამინისტროშიც.
„სამინისტროს რეაგირებას ნამდვილად ველოდები, იმიტომ რომ მართლა მაინტერესებს მათი აზრი. იმიტომ რომ მე ველოდები მათგან თანადგომას. მანდატურის სამსახურის უფროსი ძალიან იცავს თავის მანდატურს და მე მინდა, რომ ჩემმა მინისტრმა თავისი პედაგოგი დაიცვას. ძალიან მინდა, იმიტომ რომ მე მართლა არაფერი დამიშავებია, მართლა“, - შენიშნა, თავის მხრივ, სამსახურიდან გათავისუფლებულმა პედაგოგმა ლალი კიკნაძემ, რომლის უდანაშაულობაში ეჭვი სკოლის დირექტორმა, ბრძანების თანახმად, მასწავლებლის პროფესიული ეთიკის კოდექსის ორი მუხლის, ზოგადი განათლების შესახებ კანონის სამი მუხლისა და შრომითი ხელშეკრულების 1 მუხლის მიხედვით შეიტანა.
როგორც „კონსტიტუციის 42-ე მუხლში“ განმარტავენ, გათავისუფლების ბრძანებაში მითითებული გარემოებები არ შეიძლება საფუძვლად დაედოს კონტრაქტის მოშლასა და ადამიანის სამსახურიდან გათავისუფლებას, საქმეში კი, უმთავრესად, მანდატურის მიერ უფლებამოსილების გადამეტება იკვეთება. არის თუ არა მასწავლების მიერ გაკვეთილის წინ ჟურნალის სამასწავლებლოში დარჩენა მანდატურის რეაგირების ტოლფასი დარღვევა და აქვს თუ არა მასწავლებელს საკუთარი აზრის გამოხატვის უფლება? ამ კითხვაზე „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ გამგეობის თავმჯდომარე თამარ გაბისონიამ გვიპასუხა:
„ფაქტი, რომელზეც მასწავლებელმა ლალი კიკნაძემ გამოთქვა თავისი მოსაზრება, კერძოდ, რომ ჟურნალი ავუტანოთ მასწავლებელს, თუკი ეს უშლის რეფორმას ხელს, მიიჩნია მანდატურმა მანდატურის რეფორმისადმი უნდობლობის გამოცხადებად და შეადგინა სამართალდარღვევის აქტი. ერთი, რომ მანდატურის რეფორმა არ არსებობს, არსებობს განათლების რეფორმა, რომლის შემადგენელი ნაწილია მანდატურის სამსახური. რომც გამოეხატა უნდობლობა, ეს არ შეიძლებოდა დადებოდა საფუძვლად სამსახურიდან მის გათავისუფლებას, ვინაიდან ადამიანს დემოკრატიულ საზოგადოებაში უფლება აქვს ენდობოდეს ან არ ენდობოდეს, უჭერდეს ან არ უჭერდეს მხარს რომელიმე რეფორმას“.
როგორც თამარ გაბისონიამ აღნიშნა, მანამ, სანამ ორგანიზაცია ლალი კიკნაძის სახელით თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართავდა, პედაგოგის სამსახურში დარჩენის თხოვნით ყველა შესაბამის ინსტანციას მიმართა. ლალი კიკნაძის მხარდამჭერ განცხადებას 42 პედაგოგი აწერს ხელს. სახელმწიფო უწყებებიდან პასუხი ჯერჯერობით არ ჩანს. სასამართლოში კი მოსარჩელე პედაგოგის სამსახურში აღდგენისთვის, გაცდენილი დღეებისა და მორალური ზიანის ანაზღაურებისთვის იბრძოლებს.

Teacher VS Mandatur and School Director
Non-governmental organization Article 42 of the Constitution sued the administration of the Tbilisi Public School # 8 at the Tbilisi City Court. The organization appealed against firing a teacher from school based on the mandatur’s complaint.
According to Lali Kiknadze, teacher fired from the Tbilisi Public School # 8, a teacher forgot to take a registry to the lesson on March 2. Mandatur Giorgi Inasaridze did not miss to observe this fact.
“He called other mandaturs and created the situation as we, teachers, had committed some crime. He told us to stand at the wall. One of the teachers intended to pick up the registry and give it to her colleague but the mandatur banned her to do it and it ended up with the quarrel. Everybody got astonished with the impudent activities of the mandatur. One teacher even told him the only thing he had left to do was to point guns at us. Finally I told him we should not have started similar noise about this incident; we could take the registry to the teacher; or maybe it was more important for the reform to punish teachers. He asked my name and immediately went to the office and wrote that I had expressed my mistrust to the mandatur’s reform.”
Ms. Lali said she had nothing against the reform at all and cannot still understand why she was dismissed from school. Director Eliso Nikolashvili fired Lali Kiknadze based on the manatur’s report; the teacher had refused to leave job according to her wish. Lali Kiknadze clarified that the director requested her to write resignation letter and promised her to re-employ her at school after the rotation of the mandaturs.
“The school administration does not make comments on the fact. The school cannot answer your questions,” we were told at the Public School # 8.
“Our office does not make comments on the incident at the Public School # 8,” said the representatives of the mandatur’s office at school.
“We do not make comments on the fact. The ministry will not make any comments with regard of this fact,” said the officials at the Ministry of Education.
“I really expect the Ministry to respond to my suit because I am really curious about their position and hoped they would support me. The head of the mandatur’s office protects his mandatur and I also want my minister to protect his teachers. I do want it as I have not done anything wrong,” said Lali Kiknadze. The school director fired her because of the breached two articles in the Professional Ethic Code of Teachers, three articles in the Law on General Education and article 1 of the labor contract.
Representatives of the Article 42 of the Constitution clarified that the articles mentioned in the order of dismiss cannot become grounds for ceasing the labor contract and firing person from job. Furthermore, the mandatur has exceeded his power. Should a mandatur have a similar reaction if a teacher forgets a registry in the teachers’ office? And does a teacher have right to express her opinion? Tamar Gabisonia, board chair of the Article 42 of the Constitution, answered our questions.
“The mandtur assumed that teacher Lali Kiknadze mistrusted the mandatur’s reform by suggesting him to take the registry to the teacher if it contradicted the reform; the mandatur drew up a protocol. First of all, there is no mandatur reform implemented in our country; in fact it is education reform and the mandtur’s service is created in the framework of this reform. If the teacher had expressed her mistrust to the reform, it could not have become ground to dismiss her from job because everyone can have personal opinion in the democratic society, trust or mistrust any of the implemented reforms.”
Tamar Gabisonia said before their organization appealed to the Tbilisi City Court in the name of Lali Kiknadze, they petitioned to every corresponding institution and requested to recruit the woman back to school. The support letter to Lali Kiknadze is signed by 42 teachers. None of the governmental institutions replied to their petition. The organization will request the Court to restore the teacher at school, and to reimburse missed days and moral damage for her.