77 წლის „სტუდენტის“ საქმეს სოციალური მომსახურების სააგენტო სწავლობს
გურჯაანის რაიონის სოფელ ვეჯინში მცხოვრებმა 77 წლის ნათელა ჯაჭვაძემ ცოტა ხნის წინ აღმოაჩინა, რომ სტუდენტია და თან სატყეო სააგენტოში იურისტად მუშაობს. ამის გამო, მას სოციალური დახმარება შეუწყდა. ნათელა ჯაჭვაძე 7 თვის განმავლობაში სხვადასხვა სახელმწიფო სამსახურებში დახმარების აღდგენას ცდილობდა, თუმცა უშედეგოდ.
„სოციალური მომსახურების სააგენტოში მითხრეს, თბილისიდან სია მივიღეთ, სადაც წერია, რომ მეოთხე კურსის სტუდენტი ხარ და თან სატყეო სამსახურში იურისტ-კონსულად მუშაობო. მას შემდეგ ვდაობ, მაგრამ დახმარება აღარ მაღირსეს. რამდენიმე თვეა დავდივარ ვეჯინიდან გურჯაანში, გურჯაანიდან თელავში, თელავიდან ისევ გურჯაანში. ისე დავიღალე, რომ ბევრჯერ ვიფიქრე თავი დავანებო მეთქი“, - აღნიშნავს ნათელა ჯაჭვაძე. მოხუცმა დახმარებისთვის „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრს“ მიმართა.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს გურჯაანის განყოფილების უფროსი სპეციალისტის ლია სიბაშვილის თქმით, სააგენტოს რაიონული განყოფილებები ცენტრალური ოფისიდან პერიოდულად იღებენ დასაქმებულთა სიებს, სადაც სოციალური დახმარების მიმღები ოჯახების წევრთა ვინაობა და დამსაქმებელი ორგანიზაციების მონაცემებია მითითებული. „ერთ - ერთ ასეთ სიაში აღმოჩნდა ნათელა ჯაჭვაძეც. დოკუმენტში მითითებულია, რომ ის სატყეო სააგენტოში მუშაობს. სტუდენტზე ვერაფერს გეტყვით“ - განაცხადა ლია სიბაშვილმა.
„ნათელა ჯაჭვაძის განცხადების საფუძველზე სოციალური მომსახურების სააგენტოდან დოკუმენტები გამოვითხოვეთ, რომელშიც სოციალური დახმარების შეწყვეტის საფუძველი, გადაწყვეტილების ნომერი, გადაწყვეტილების მიმღები პირის ვინაობა ან შეწყვეტის შესახებ ოფიციალური ბრძანება საერთოდ არ არის მოცემული. კანონით, შესაბამისი რეკვიზიტების მითითება ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტში აუცილებელია“ - განაცხადა „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრის“ იურისტმა ლია ხუროშვილმა. მისი თქმით, ორგანიზაცია ადვოკატირებას გაუწევს ნათელა ჯაჭვაძეს, სოციალური მომსახურების სააგენტოს 7 თვის დახმარების თანხის კომპენსირებას სთხოვს და თუ მოთხოვნა არ დაკმაყოფილდა, სარჩელს სასამართლოში შეიტანენ.
ამ საქმით „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრის“ დაინტერესების შედეგად, ნათელა ჯაჭვაძის ოჯახი სოციალურმა აგენტმა 2 დღეში ისევ გადაამოწმა. ნათელა ჯაჭვაძესთან ერთად ოჯახში, უმუშევარი შვილი და მცირეწლოვანი შვილიშვილი ცხოვრობენ. ნათელა ჯაჭვაძის საქმეს ამ დროისთვის სოციალური მომსახურების სააგენტო სწავლობს და პასუხი აპრილის ბოლოსთვის გაირკვევა.

The Social Service Agency Studying Case of 77-year-old Student
77-year-old Natela Jachvadze from the village Vejini of Gurjaani region discovered not too long ago that she is a student and works as a lawyer in the Forest Agency. On this basis, she has been stopped the social assistance. Natela Jachvadze has been trying to get her financial assistance renewed and has addressed various state services with this purpose, however, with no result.
“I was told in the Social Service Agency that they received the document from Tbilisi which states that I am a student of fourth year and a lawyer-consultant in the Forest Service. I have been disputing but with no hope. I have been going through Vejini-Gujraani, Gurjaani-Telavi, and then back to Gurjaani from Telavi. I am so tired of it that sometimes I think I will give up,” – states natela Jachvadze. She has addressed the Civil Activism Center for help.
According to Lia Sibashvili, the chief specialist of Gurjaani Department of Social Service Agency, the regional departments of the agency periodically receive the lists of the employees from the central office which indicates the name of the members of families which receive the social assistance and the data of the employer organizations. “Natela Jachvadze was in one of these lists. The document indicates that she works in the Forest Agency. I know nothing about her being a student,” – stated Lia Sibashvili.
“On the basis of Natela Jachvadze’s statement we requested the documents from the social service agency that does not notify the basis for stopping the assistance, the number of the decision, the individual who made the decision or the official order on it. According to the law, these requisites are essential for an administrative-legal act,” – stated the lawyer of Civil Activism Center Lia Khuroshvili. According to her, the organization will provide legal assistance to Natela Jachvadze and ask the agency of social service for the compensation of 7-months financial assistance. If this request is not rendered, they will apply to the Court.
As a result of the Civil Activism’s interest towards this case, Natela Jachcvadze family was once again checked by the social agency in two days. In the family of Natela Jachvadze, non-employed son and a little grandson live. The Social Service Agency is studying the case of Natela Jachvadze now and the result will be known for the end of April.