უსტატუსო დევნილის თვითმკვლელობა
72 წლის მალხაზ მაღალდაძემ,  რომელმაც საკუთარი სახლი 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს დატოვა, თავი მოიკლა.
შემთხვევა 16 მარტს, თბილისთან ახლოს, ქალაქ გარდაბანში დევნილთა საცხოვრებელ კორპუსში მოხდა.  გარდაცვლილის მეუღლე ჰყვება, რომ და გარდაეცვალა და როცა სახლში დაბრუნდა, დაინახა, რომ მეუღლეს თავი გაზის მრიცხველზე ჩამოეხრჩო.
თვითმკვლელობის ფაქტი  მეზობლის, ჯულიეტა გოგიძის თქმით, სამედიცინო ექსპერტიზამაც დაადასტურა:
“გვაქვს ექსპერტიზის ოფიციალური პასუხი, რომ მალხაზმა თავი მოიკლა”.
გარდაცვლილი დევნილის მეუღლე და მეზობლები ფიქრობენ, რომ 72 წლის დევნილის თვითმკვლელობის ერთადერთი მიზეზი მძიმე სოციალური პირობები იყო.
ქალაქ გარდაბანში, დევნილთა საცხოვრებელ კორპუსში ცოლ–ქმარი დაახლოებით თვენახევრის წინ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრომ  შეასახლა.
თუმცა, როგორც გარდაცვლილის მეუღლე ამბობს, ბინაში პირველადი მოხმარების ნივთებიც არ დახვედრიათ.
“არავითარი გასათბობი საშუალებაც კი არ ჰქონიათ. ასე ცხოვრობდნენ”, – ამბობს ჯულიეტა გოგიძე, გარდაცვლილის მეზობელი.
საცხოვრებელში გაზი შეყვანილია, თუმცა როგორც მეზობლები ამბობენ, ძველმა მობინადრეებმა (აღნიშნულ კორპუსში კოდორის ხეობიდან დევნილები იყვნენ შესახლებულები, რომლებიც რამდენიმე თვის წინ წინწყაროში გაასახლეს) თან წაიღეს გამათბობელი საშუალებები სხვა ნივთებთან ერთად. ამის გამო მაღალდაძეებს საცხოვრებელში არაფერი დახვდათ.
ბინა, სადაც ამჟამად სონია მაღალდაძე  ცხოვრობს, მას საკუთრებაში ჯერ არა აქვს. სამინისტრომ ის და მისი მეუღლე აღნიშნულ ფართში ისე შეასახლა, რომ მათ  დევნილის სტატუსი არ ჰქონიათ. დევნილის სტატუსი მხოლოდ შვილებს აქვთ, რომლებიც ცალკე ცხოვრობენ (ორი შვილი – იმავე კორპუსში, გარდაბანში დააკმაყოფილა სამინისტრომ ფართით, ერთი კი – წეროვანში ფლობს კოტეჯს).
სონია მაღალდაძის თქმით, ის და მისი მეუღლე 2008 წლის აგვისტოს ომის მერე 2011 წლის 21 იანვრამდე თბილისში, გლდანში პოლიციის აკადემიის უკან მდებარე შენობაში, ცხოვრობდნენ, საიდანაც სხვა დევნილებთან ერთად გამოასახლეს:
“21 იანვარს, დილის 7 საათზე ქუჩაში აღმოვჩნდით. სხვა დევნილებთან ერთად, ჩვენც გაგვასახლეს. მას შემდეგ წეროვანში, შვილთან ჩავედით, მაგრამ მალევე სივიწროვის გამო, დევნილთა სამინისტრომ აქ მოგვიყვანა. სამინისტრო გვეუბნებოდა, სანამ არ გექნებათ ბინა, იქამდე სტატუსს ვერ მოგანიჭებთო”, –ამბობს სონია მაღალდაძე.
„ყველას ეგრე გამოუცხადეს, რომ ვერ მიიღებთ სტატუსს, სანამ ბინებს არ მიიღებთო. იგივე ვარიანტია – აქვე მეტრეველია შემოსახლებული და არც იმას აქვს სტატუსი, კიდევ გვყავს ამ სართულზე ერთი ქალბატონი, რომელსაც, ასევე, არა აქვს სტატუსი, რადგან არ ჰქონდა ბინა. მე შეიძლება ნათესავთან ვცხოვრობ, მაგრამ ხომ ვარ დევნილი და რატომ არ უნდა მომცენ სტატუსი?“ – ამბობს ჯულიეტა გოგიძე.
სონია მაღალდაძე ამბობს, რომ სტატუსის მისაღებად ადგილობრივ მუნიციპალიტეტს მიმართა:
“თბილისში, მარჯანიშვილის მეტროსთან არის განთავსებული დიდი და პატარა ლიახვის ხეობის, ფრონეს ხეობის გამგეობები, იქ ვიყავი. რამდენჯერ ვთხოვე მოეცათ სტატუსი, რადგან მუშაობის დაწყება შემეძლებოდა, თუკი მექნებოდა დევნილის სტატუსი”, – ამბობს სონია მაღალდაძე.
დევნილთა და განსახლების სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსი „ნეტგაზეთთან“ საუბარში ამბობს, რომ სონია მაღალდაძემ დევნილის სტატუსის მისაღებად განცხადებით 28 მარტს მიმართა.
“ხუთშაბათს დავიბარეთ ეს ქალბატონი და სტატუსსაც მივანიჭებთ”, –ამბობს ეკა გულუა.
კითხვაზე, აქამდე რატომ არ ჰქონდათ დევნილის სტატუსი სონია მაღალდაძეს და მის მეუღლეს აქამდე მინიჭებული, ეკა გულუამ გვიპასუხა:
“აქამდე არ მოუმართავთ სტატუსისთვის და ამიტომ”.
შეკითხვაზე კი – როგორ შეასახლეს სონია მაღალდაძე და მისი მეუღლე გარდაბანში დევნილთა საცხოვრებელ კორპუსში სტატუსის გარეშე, სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსმა გვიპასუხა:
„ესენი იყვნენ დევნილები, ამიტომ ეკუთვნოდათ და მივეცით ფართი, მაგრამ თუ ოფიციალური განაცხადი არ შემოვიდოდა, სტატუსს ვერ მივანიჭებდით“.
„თვითონ სამინისტრომ რომ გამოასახლა ერთი ადგილიდან ეს ოჯახი და შეასახლა მეორეში, ე.ი. აღიარებდა, რომ დევნილი იყო და მას ჰქონდა ვალდებულება, რომ უნდა დაეწერინებინა განცხადება, ამაშია ადმინისტრაციული ორგანოების პასუხისმგებლობა. და თუ განცხადება არ ჰქონდა დაწერილი, ე.ი. დევნილის სტატუსის მაძიებელიც არ იყო ეს ოჯახი და ისე მოხდა მათი ფართით დაკმაყოფილება, რაც სამინისტროს მხრიდან პროცედურის დარღვევა,“ – განმარტავს „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ იურისტი თამარ კორძაია.
სამართლებრივად, სახელმწიფო ვალდებულია თავშესაფრით უზრუნველყოს დევნილის სტატუსის მაძიებელი პირი. სტატუსის მაძიებელი პირი ხდება იმ წუთიდან, როგორც კი განცხადებას დაწერს სამინისტროს სახელზე. სამინისტრო განიხილავს განცხადებას და მერე ხდება პირზე დევნილის სტატუსის მინიჭება.

Suicide of Status-Less IDP
72-year-old Malkhaz Maghaldadze, who fled from his house during the war in August of 2008, committed suicide.
The accident occurred on March 16 in the residential building of IDPs in Gardabani close to Tbilisi. The widow said she was at the funeral of her sister and entering home she saw her husband hung up on the gas-counter.
Neighbor Julieta Gogidze said the medical expertise also confirmed the suicide fact.
“We have official conclusion of the expertise which proves that Malkhaz hang himself up.” The widow and neighbors think the only reason of the 72-year-old man’s decision was poor social conditions.
About one and half month ago the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia lodged the family into the residential building of IDPs in Gardabani. However, the widow said even essential furniture was not in their flat when they arrived there.
“They did not have anything even to warm their room,” said Julieta Gogidze, the neighbor.
The building is supplied with gas but the neighbors said the old inhabitants of the building (IDPs from Kodori Gorge who were resettled to Tsintskaro several months ago) took the ovens and other furniture with them. So, the Maghaldadzes did not find anything in their new flat.
The accommodation, where Sonia Maghaldadze currently lives in, is not registered on her. The Ministry lodged her and her husband into the flat without IDP status. Only their children have IDP status who live separately (two of them in the same building and the third has a cottage in Tserovani settlement).
The spokesperson of the Ministry of IDPs told the Netgazeti that Sonya Maghaldadze applied to their ministry for the status on March 28.
“We have requested the woman to come to the ministry on Thursday and we will grant the status to her then,” said Eka Gulua.
Netgazeti inquired why Sonya Maghaldadze and her husband did not have the status so far and Eka Gulua answered:
“Because they have not applied to the ministry before.”
Netgazeti asked why the family was lodged into the residential building in Gardabani without status and the spokesperson said.
“They were displaced people and needed accommodation; though unless a person officially applies to the ministry for status, we cannot grant it to them.”
“When the ministry evicted the family from one building and lodged into another one, it acknowledged that they were IDPs and was responsible to request the family members to apply them for the status. The administrative institution is entitled to do it. But if the family had not applied for the status, they did not seek for similar status and the ministry breached the law when lodging them into a residential building for IDPs,” clarified the lawyer from the Georgian Young Lawyers Association Tamar Kordzaia.
In accordance to the law, state is entitled to give shelter to a person seeking IDP status. The person becomes a seeker of the IDP status as soon as s/he petitions to the Ministry. The Ministry discusses his/her petition and then grants the status to the person.