ისრაელის Elbit Systems საქართველოს 100 მილიონს ედავება
ისრაელში თავდაცვითი სისტემების მწარმოებელმა ერთ-ერთმა უმსხვილესმა კომპანია, Elbit Systems Ltd.-მ 8 აპრილს განაცხადა, რომ საქართველოს მთავრობას, დაახლოებით, 100 მილიონ დოლარს ედავება, რის გამოც მან სარჩელი გაერთიანებული სამეფოს მართლმსაჯულების უზენაეს სასამართლოში შეიტანა.
„სარჩელის შეტანა განაპირობა [საქართველოს] მთავრობის მიერ 2007 წელს გაფორმებული რამოდენიმე კონტრაქტის შესაბამისად მისაწოდებელი პროდუქციის საფასურის კომპანიისთვის გადაუხდელობამ,” – ნათქვამია Elbit Systems-ის მიერ გავრცელებულ მოკლე პრეს-რელიზსში.
მასში სხვა დეტალები არ არის მოყვანილი, თუმცა როგორც ცნობილია საქართველოს კომპანიისგან Hermes 450 ტიპის უპილოტო მზვერავი საფრენი აპარატები აქვს ნაყიდი. როგორც პრეზიდენტმა სააკაშვილმა 2008 წლის აპრილში განაცხადა, საქართველოს ამ სახის, დაახლოებით, 40 საფრენი აპარატი ქონდა. მათგან სულ ცოტა სამი (თუმცა აფხაზური მხარის მტკიცებით სულ შვიდი) აფხაზეთის თავზე გაანადგურეს 2008 წლის მარტსა და მაისს შორის პერიოდში.

Israeli Defense Firm Sues Georgia
Israeli defence electronics company Elbit Systems Ltd. said on April 8 that it had filed a lawsuit in the High Court of Justice of the United Kingdom against the Georgian government in an amount of about USD 100 million.
"The lawsuit was filed as a result of the [Georgian] government's failure to pay amounts due to the company in connection with deliverable items under several contracts signed in 2007," Elbit Systems said in a brief press release without providing further details.
Georgia purchased Hermes 450 reconnaissance drones from Elbit Systems. President Saakashvili said in April, 2008 that Georgia had about 40 such drones. At least three of them, although the Abkhaz side claimed seven, were shot down over the breakaway region in a period between March 18 and May 12.