აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის 2010 წლის დასკვნაში აფხაზი გარი ჯოპუას გაუჩინარების საკითხიც მოხვდა
„საქართველოში ადამიანთა გაუჩინარების რამოდენიმე შემთხვევა დაფიქსირდა, მაგრამ მათგან აფხაზ გარი ჯოპუას საქმეა აღსანიშნავი. ჯოპუა 2010 წლის 9 ოქტომბრიდან გაუჩინარდა, ხოლო უკან 8 ნოემბერს დაბრუნდა. იგი მიუთითებს, რომ ქართველმა სამართალდამცავებმა გაიტაცეს, მასზე ფიზიკური ძალადობა მოახდინეს, ცემეს, აწამეს და შემდეგ კვლავ დააბრუნეს უკან“, - ნათქვამია აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის განცხადებაში, მაგრამ გატაცების მოტივაციაზე მასში არაფერია ნათქვამი.
შეგახსენებთ, რომ გარი ჯოპუას გატაცებაში აფხაზი სეპარატისტები ქართულ მხარეს პერმანენტულად ადანაშაულებდნენ. აფხაზური მედიის ცნობით, ქართულმა მხარემ ჯოპუა ერთთვიანი ტყვეობის შემდეგ რუსულ საგუშაგომდე მიიყვანა და გაუშვა.
ჯოპუას გატაცების ფაქტს საქართველოს შს სამინისტრო კატეგორიულად უარყოფს.
კონფლიქტოლოგ პაატა ზაქარეიშვილს გარი ჯოპუას გატაცებასთან დაკავშირებით აფხაზური ვერსია სარწმუნოდ მიაჩნია.
„მისასალმებელია, რომ ამერიკელებს ეს ფაქტი ახსოვთ და იგი სახელმწინფო დეპარტამენტის ანგარიშში აისახა“, - განუცხადა „პირველს“ პაატა ზაქარეიშვილმა.
მისივე თქმით, სახელმწიფო დეპარტამენტი საკუთარ ანგარიშში გადაუმოწმებელ ფაქტს არ დააფიქსირებდა.
„გარი ჯოპუა გატაცების დეტალებს პირადად ყვება. ჯოპუას ჩვენების თანახმად, ის ზუგდიდის რაიონში შემთხვევით მოხვდა, რის შემდეგაც ქართველმა სამართალდამცველებმა გაიტაცეს და დამალეს. სამწუხაროდ, მე ამ ლეგენდების მჯერა, რადგან ქართული მხრიდან მსგავსი ფაქტების განხორციელებას ადგილი ადრეც ჰქონია. მას შემდეგ, რაც აფხაზურმა მხარემ ჭუბურხინჯის შეხვედრაში მონაწილეობა არ მიიღო და ამასთან, ჟენევის მოლაპარაკებების ჩაშლითაც დაიმუქრა, გარი ჯოპუა მოულოდნელად ენგურის მიმდებარე ტერიტორიაზე გამოჩნდა. აფხაზური მხარე რომ თავის სიმართლეში დარწმუნებული არ ყოფილიყო, საკუთარ მოთხოვნებს ასე კატეგორიულად ვერ დააყენებდა“, - განაცხადა კონფლიქტოლოგმა და დასძინა, რომ „იმ შემთხვევაში, თუ ქართული მხარე თავის სიმართლეში დარწმუნებულია, შეუძლია, ნეიტრალური საერთაშორისო კომისიის შექმნა მოითხოვოს, რომელიც ამ ფაქტს გამოიძიებს“.

US State Department 2010 Report Covers the Case of Disappearance of Ethnic Abkhaz Garri Jopua
“Ethnic Abkhaz Garri Jopua reportedly disappeared on October 9 and reappeared in Abkhazia on November 8. He alleged that he was detained and tortured by Georgian law enforcement officials and credible sources found evidence that Georgian officials had detained him,” – states the US State Department 2010 report.
Abkhaz separatists have been permanently accusing Georgian side in the abduction of Garri Jopua. According to the Abkhaz media, Georgian side brought and released Jopua at the Russian checkpoints after one-month of captivity.
Georgian Ministry of Internal Affairs categorically denies the fact of Jopua’s abduction.
Conflict scientist Paata Zakareishvili considers the Abkhaz information on Jopua’s abduction credible.
“It is remarkable that Americans remembered this fact and covered it in the State Department report,” – stated Paata Zakareishvili to the news agency Pirveli.
According to him, the State Department would not have included unchecked information in the report.
“Garri Jopua talked about the details of his abduction. According to him, he happened to be in the Zugdidi region by chance and Georgian law-enforcement officials kidnapped him and hid him afterwards. I believe in this story. Such facts of abductions have taken place before. After the Abkhaz side refused to take part in Chuburkhinji meeting and threatened with wrecking Geneva talks, Gari Jopua suddenly appeared at the surrounding territory of the river Enguri. If the Abkhaz side was not true, they would not be so categorical,” – stated conflict scientist and added “if Georgian side is honest they can ask for creation of international commission which will examine this fact.”