პრეზიდენტმა პარლამენტში იცრუა - ტყუილს მოკლე ფეხები აქვს!
პრეზიდენტმა სააკაშვილმა 11 თებერვალს პარლამენტში გამოსვლისას თავის ყოველწლიურ მიმართვაში აღნიშნა, რომ „Financial Times“-მა საქართველო კორუფციასთან მებრძოლ ნომერ პირველ ქვეყანად გამოაცხადა. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ წარმომადგენელი მათიას ჰუტერი აცხადებს, რომ მან შეამოწმა „Financial Times“-ის როგორც ონლაინ, ისე ბეჭდვითი გამოცემების არქივი და პრეზიდენტის განცხადების დამადასტურებელი სტატია ვერ მოიძებნა.
პრეზიდენტი სავარაუდოდ გულისხმობდა „Financial Times“-ში დაბეჭდილ რეკლამას, რომლის საფასურიც საქართველოს  მთავრობამ გადაიხადა და რაც მიზნად უცხოური ინვესტიციების მოზიდვას ისახავდა“, - აღნიშნავს მათიას ჰუტერი ორგანიზაციის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ წერილში:
„პრეზიდენტმა სააკაშვილმა 11 თებერვალს პარლამენტში გამოსვლისას თავის ყოველწლიურ მიმართვაში აღნიშნა, რომ „Financial Times”–მა საქართველო კორუფციასთან მებრძოლ ნომერ პირველ ქვეყნად გამოაცხადა.
ჩვენ შევამოწმეთ „Financial Times“–ის როგორც ონლაინ, ისე ბეჭდვითი გამოცემების არქივი და ვერ მოვძებნეთ პრეზიდენტის განცხადების დამადასტურტებელი სტატია. პრეზიდენტი სავარაუდოდ გულისხმობდა „Financial Times“-ში დაბეჭდილ რეკლამას, რომლის საფასურიც საქართველოს მთავრობამ გადაიხადა და რაც მიზნად უცხოური ინვესტიიების მოზიდვას ისახავდა.
2011 წლის 28 იანვარს „Financial Times“–მა თავისი გამოცემის მე–7 გვერდი მთლიანად დაუთმო ზემოხსენებულ რეკლამას. "საქართველო - მსოფლიო ნომერი 1 კორუფციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით"–აცხადებს რეკლამა. რეკლამის ფასი,„Financial Times“–ის ფასების პრეისკურანტის თანახმად, სავარაუდოდ 99,600 ფუნტი სტერლინგია, რაც მიახლოებით 282,000 ლარია. რეკლამა გამოვიდა „Financial Times“–ის ევროპულ და ბრიტანულ გამოცემებში. გაზეთის გლობალურ გამოცემაში რეკლამის განთავსება მის ფასს 135,500 ფუნტ სტერლინგამდე გაზრდიდა(387,000 ლარი).
იგივე რეკლამა დაიბეჭდა „Wall street journal”–ის მე–7 გვერდზე 28 იანვარს, სადაც ფასების პრეისკურანტის მიხედვით რეკლამის მთელს გვერდზე განთავსება 345,662 ამერიკული დოლარი (614,000 ლარი) ჯდება და ასევე “Economist”-ში (90,900 ფუნტი სტერლინგი/260,000 ლარი).
რეკლამის ტექსტი „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ 2010 წლის „გლობალური ბარომეტრის“ შედეგებიდან გამომდინარე შეიქმნა. საქართველოს მთავრობა რეკლამის ტექსტის შესახებ „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ სამდივნოს და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ წინასწარ შეუთანხმდა“.
http://transparency.ge/blog/pprezidentis-qoveltsliuri-mimartva-paktebis-shemotsmebap
პრეზიდენტის პრესსპიკერი მანანა მანჯგალაძე „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ წარმომადგენლის მათიას ჰუტერის განცხადებას Financial Times-ში გამოქვეყნებულ სტატიასთან დაკავშირებით, აბსურდულს უწოდებს.
„ამ ტიპის აბსურდულ განცხადებაზე ჩვენ, როგორც წესი, კომენტარისაგან თავს ვიკავებთ“, - განაცხადა გუშინდელ ტრადიციულ ბრიფინგზე მანანა მანჯგალაძემ.
სკანდალიდან გამომდინარე, მანანა მანჯგალაძე მოგვიანებით მაინც იძულებული გახდა, ამ საკითხზე ვრცელი კომენტარი გაეკეთებინა. საინფორმაციო სააგენტო „პირველთან“ საუბრისას მანანა მანჯგალაძემ განმარტა, რომ საქართველოს პრეზიდენტი პარლამენტში საანგარიშო გამოსვლისას საქართველოში კორუფციის დონის მნიშვნელოვნად შემცირებაზე არა გაზეთ Financial Times-ზე დაყრდნობით, არამედ სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების, მათ შორის „საერთაშორისო გამჭვირვალეობის“ მონაცემებს ეყრდნობოდა.
„პრეზიდენტი პარლამენტში გამოსვლისას არა გაზეთ "Financial Times"-ში დაბეჭდილ რეკლამას ან სხვა რაიმე პუბლიკაციას, არამედ სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების, მათ შორის „საერთაშორისო გამჭვირვალეობის“ მიერ გავრცელებულ ინფორმაციებს ამავე ორგანიზაციების მიერ ჩატარებულ კვლევებთან დაკავშირებით ეყრდნობოდა. ყველას მინდა, შევახსენო 2010 წლის გლობალური ბარომეტრის მონაცემები, რომლის მიხედვით, მოსახლეობის 78 პროცენტი თვლის, რომ ბოლო 3 წლის განმავლობაში საქართველოში კორუფცია მნიშვნელოვნად ან ძალიან მნიშვნელოვნად შემცირდა.  მოსახლეობის 77 პროცენტი თვლის, რომ საქართველოს მთავრობა ძალზე ეფექტურად ებრძვის კორუფციას. 86 ქვეყანასთან შედარებით, სადაც ეს კვლევა ჩატარდა, საქართველოს ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი აქვს. პრეზიდენტი სწორედ აღნიშნულ ინფორმაციას ეყრდნობოდა პარლამენტში გამოსვლის დროს“, - განმარტა მანანა მანჯგალაძემ.

09:19, Sunday, 26.05.2013
President Saakashvili said during his speech in the parliament that the Financial Times said Georgia is number 1 reformer state in the world. Mathias Huter of the Transparency International – Georgia said he checked archives of both online and printed versions of the Financial Times but could not find any article which could confirm Saakashvili’s statement.
Supposedly, President Saakashvili meant the advertisement published by the Financial Times whose price was covered by the government of Georgia; the advertisement aimed to invite more foreign investments in Georgia,” said Mathias Huter in his letter on the website of teh TI-Georgia.
In his 2011 State of the Nation speech, President Mikheil Saakashvili said that the Financial Times had referred to Georgia as the world’s number one corruption fighter.
We checked the FT’s online and print archives and could not find any reporting that would support the President’s reference. What the President probably referred to was a full-page ad in the FT – paid for by the Georgian government, aimed at attracting more foreign investors.
On January 28, 2011, the FT printed a full-page ad on page 7, stating: “Georgia – The World’s number 1 in fighting corruption”. The price for the ad, according to the FT’s price list: GPB 99,600, about GEL 282,000. The ad appeared in the FT’s Europe and United Kingdom editions, possibly also in the paper’s global edition, which would increase the price before discounts ("rate card price") to GPB 135,500/GEL 387,000.
The same Georgian government ad appeared also on page 7 of the Wall Street Journal (January 28, with a rate card price for a full-page ad in the global edition: USD 345,662/GEL 614,000) and in the Economist (week of January 29th,rate card price: at least GBP 90,900/GEL 260,000).
The ad refers to Georgia’s results in TI’s 2010 Global Corruption Barometer. The Georgian government consulted with TI and TI Georgia on the text of the ad.
http://transparency.ge/en/blog/pfact-checking-president%E2%80%99s-state-nation-speech-corruptionp
Spokesperson of the President of Georgia Manana Manjgaladze said the statement of the representative of the Transparency International Mathias Huter about the article of the Financial Times was absurd.
„As a rule, we do not comment on similar statements,” said Manana Manjgaladze at the traditional briefing yesterday.
Due to the scandalous situation about the letter, Manana Manjgaladze had to make a long comment on the issue. In her interview with the News Agency Pirveli she clarified that in his nation speech in the parliament of Georgia the President spoke about significant reduction of corruption in Georgia not according to the information of the Financial Times but according to various international organizations like Transparency International itself.
“During his speech in the parliament the president did not rely on any publications or ads published in the newspaper Financial Times; he spoke according to the information received from the surveys carried out by various international organizations among whom is the Transparency International too. We would like to remind everybody the results of the Global Barometer Survey 2010 which states that 78% of population thinks corruption has significantly or very significantly reduced in the country for the last three years. 77% of the population thinks that Georgian authority effectively fights against the corruption. In comparison to 86 states, where the survey was carried out, Georgia has the highest rating. The president relied on this information during his speech in the parliament,” said Manana Manjgaladze.