სახალხო დამცველის განცხადება გადაცემა „მხიარულთა და საზრიანთა კლუბის“ ტრანსლიაციისას გასული ანტისემიტური ხასიათის გამონათქვამის შესახებ
2011 წლის 2 აპრილს, ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერით გასულ „მხიარულთა და საზრიანთა კლუბის“ შეჯიბრის მონაწილე, სამედიცინო უნივერსიტეტის გუნდმა „კოზა-ნოსტრამ“ წამყვანის მიერ დასმულ შეკითხვაზე, თუ რა იყო ადოლფ ჰიტლერის ყველაზე დიდი ღირსება, უპასუხა, რომ მისი მთავარი ღირსება იყო „უფასო გაზი ყველა ებრაელის ოჯახში“.
აღსანიშნავია, რომ ამ პასუხს დარბაზი ოვაციით შეეგება. ამავდროულად, ჟიურის არც ერთ წევრს, მათ შორის სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირს  – სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა მინისტრს ლადო ვარძელაშვილს, გადაცემის მსვლელობისას არ გამოუხატავს პროტესტი კითხვასა და გუნდის პასუხთან დაკავშირებით.
აღნიშნული ფაქტი შემაშფოთებელია. მხიარულთა და საზრიანთა გუნდის პასუხი ებრაელი ხალხის ღირსებისა და ჰოლოკოსტის ხსოვნის შეურაცხმყოფელ და ანტისემიტურ გამონათქვამს წარმოადგენს. ამგვარი გამონათქვამები, თუნდაც იუმორისტულ  კონტექსტში,  საჭიროებს მკაცრ შეფასებასა და დაგმობას.
აქვე მსურს გამოვეხმაურო 2011 წლის 13 აპრილის, საქართველოს სპორტის და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ვებ-გვერდზე გავრცელებულ სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრისა და „მხიარულთა და საზრიანთა კლუბის“ თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის გუნდის „კოზა ნოსტრას“ ოფიციალურ განცხადებებს, რომლითაც მათ ბოდიში მოიხადეს.
აღნიშნული თავისთავად დადებითი მოვლენაა, თუმცა 2011 წლის 2 აპრილს მომხდარი ფაქტი, ზოგადად კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ უფრო მეტი ძალისხმევა უნდა იქნას მიმართული სამოქალაქო განათლებისა და ტოლერანტობის კულტურის გაღრმავებისაკენ.

On April 2, 2011, during the contest of Club of Funny and Clever Program broadcast on TV Imedi, on the question about the greatest virtue of Hitler the team of State Medical University the Costa Nostra answered “free gas for every Jewish family.”
It should be noted that the audience hailed this answer with ovation. At the same time, none of the members of the jury, including a political official – the Minister of Sport and Youth Affairs, Lado Vardzelashvili, expressed protest about the question and the team’s answer. Moreover, the team received higher grade compared to other teams.
The aforementioned fact is disturbing. The answer of the team of Cosa Nostra insults the dignity of the Jewish people and the memory of Holocaust and represents an anti-Semitic statement. Such statements, made even in the context of humor, must be strictly assessed and condemned.
Hereby, I would like to respond to the official statements of the Minister of Sport and Youth Affairs and the Cosa Nostra team of the Club of Funny and Clever of Tbilisi State Medical University by which they made an apology.
The aforementioned itself is a positive development. However, the fact that took place on April 2 once again confirms that more efforts should be directed towards civic education and a culture of tolerance.