აშშ საქართველოში დემოკრატიის მხარდასაჭერად 15 პროგრამას იწყებს
აშშ საქართველოში დემოკრატიის მხარდასაჭერად 15 პროგრამას იწყებს. ამის შესახებ 20 აპრილს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში გამართულ შეხვედრაზე საქართველოში აშშ-ის ელჩმა ჯონ ბასმა განაცხადა.
„აქ დღეს იმისთვის ვართ, რომ ოფიციალურად განვაცხადოთ 15 პროგრამის დაწყება, რომელიც მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში განხორციელდება და ამისთვის აშშ-ის მთავრობა 90 მლნ დოლარს გამოყოფს. ეს პროექტები მიმართულია საქართველოში დემოკრატიის განვითარებაზე, სამართლებრივი სისტემის გაუმჯობესებაზე, ძლიერი და დამოუკიდებელი სასამართლო სისტემის განმტკიცებაზე. ასევე, გვსურს, შევიტანოთ წვლილი იმ საქმეში, რომ ქართული საზოგადოება არჩევნების მიმართ მეტი ნდობით იყოს განწყობილი. თუმცა, ჩვენ ნამდვილად არ გკარნახობთ, როგორ უნდა იმოქმედოთ. პარლამენტი უნდა იყოს ისეთი ორგანო, რომელშიც ქართულ საზოგადოებაში არსებული ტენდენციები აისახება“, - განაცხადა ჯონ ბასმა.
ელჩმა ასევე აღნიშნა, რომ გასული 10 წლის განმავლობაში აშშ-ის მთავრობამ საქართველოში დემოკრატიის მხარდამჭერ პროგრამებში 200 მილიონი დოლარის ინვესტირება განახორციელა. ეს თანხა სხვადასხვა პროგრამაზე და ტრენინგებზე გადანაწილდა.
„ჩვენ კვლავ მზად ვართ, მხარი დაგიჭიროთ არა მხოლოდ ფინანსურად, არამედ არ დავიშუროთ ენერგია, რჩევა. თუმცა, ჩვენი მოქმედების უპირველესი პრინციპი ისაა, რომ არასოდეს გიკარნახებთ, რა ნაბიჯები უნდა გადადგათ და ჩვენს ყველა ქმედებაში გავითვალისწინებთ იმ გამოწვევებს, რაც საქართველოს წინაშე დგას. მეორე მთავარი პრინციპი კი ისაა, რომ თანამშრომლობაში ქართული საზოგადოების მრავალფეროვნებას გავითვალისწინებთ“, - განაცხადა ელჩმა.
შეხვედრაში საქართველოს უშიშროების საბჭოს მდივანი გიგა ბოკერია, ასევე საპარლამენტო და არასაპარლამენტო ოპოზიციის წევრები, არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
საქართველო არ გადაუხვევს იმ გზიდან, რომელზეც აშშ გვერდით უდგას. განაცხადა  საქართველოს უშიშროების საბჭოს მდივანმა, გიგა ბოკერიამ პრეზენტაციაზე.
ბოკერიას თქმით, საქართველოს სურს, გახდეს თავისუფალი, დემოკრატიული ქვეყანა და ევროატლანტიკური სივრცის ნაწილი.
„ამ გზაზე ყველა დაბრკოლების გადასალახად, რომელიც დღემდე შეგვხვდა და რომელიც სამწუხაროდ, ისევ დგას, ჩვენმა მეგობრებმა ფასდაუდებელი დახმარება გაგვიწიეს და ამ მეგობრებს შორის ერთ-ერთი პირველი იყო შეერთებული შტატები. რა თქმა უნდა, მთავარი ყოველთვის ქვეყნის და საზოგადოების არჩევანია, მაგრამ მხარდაჭერა და დახმარება ხშირად აუცილებელია. და რომ არა ეს მხარდაჭერა, ბევრად უფრო გაგვიჭირდებოდა. საქართველო არასოდეს გადაუხვევს იმ გზიდან, რომელზეც აშშ მხარში უდგას“, - განაცხადა გიგა ბოკერიამ.
„თავისუფალი დემოკრატების“ ლიდერმა, ირაკლი ალასანიამ კი განაცხადა, რომ საპარლამენტო და არასაპარლამენტო ოპოზიცია აშშ-ის მიერ საქართველოში დემოკრატიის მხარდაჭერის მიზნად სამოქალაქო საზოგადოების გამყარებას მიიჩნევს.
„ეს დახმარება პირველ რიგში მიზნად ისახავს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და სამოქალაქო საზოგადოების გამყარებას, საარჩევნო რეფორმის ეფექტურად განხორციელებას, რაც ჩვენს ქვეყანაში შესაძლებელს გახდის, რომ მოქალაქემ პოლიტიკურ პროცესებში თავისი თანამონაწილეობა გარანტირებულად ანუ არჩევნების გზით მიიღოს. ამიტომ ეს მართლად ძალიან დიდი მხარდაჭერაა და ეს ჩვენი გრძელვადიანი სტრატეგიული თანამშრომლობის საფუძველს წარმოადგენს“, - განაცხადა ირაკლი ალასანიამ.

USA to Launch 15 Programs to Promote Democracy in Georgia
The US is to launch 15 programs in support of democracy in Georgia, US Ambassador John Bass said at the meeting held at the National Library of the Parliament of Georgia today.
‘We are here today to make an official declaration on launch of 15 programs, which will be carried out in the next four years. The US authorities will allocate $ 90 million for the programs. The projects are aimed at development of democracy, improvement of judicial system and strengthening of independent court in Georgia. However, we are not dictating you how to act’, John Bass said.
The Ambassador noted the US authorities had invested $ 200 million for supporting democracy in Georgia for the last ten years.
‘We are still ready to support you not only with finances, but also with advices. We will always take into consideration the challenges Georgia is facing, and we will always take into consideration the diversity of the Georgian society’, the Ambassador said.
The meeting at the National Library was attended by Giga Bokeria, Secretary of the Security Council, members of the parliamentary and extra-parliamentary opposition, and NGOs.
Georgia will never defect from course supported by the USA- said Giga Bokeria at the presentation.
He said Georgia is eager to be independent and democratic country and part of the Euro-Atlantic Alliance.
“Our friends invaluably assisted us to overcome all obstacles in our struggle to achieve our goals and the USA was one of the first allies in it. Of course, the choice of the country and our society is the most important but support and aid is often urgently needed. Without it, we would have faced more problems. Georgia will never defect from the course supported by the USA,” said Giga Bokeria.
Leader of the Free Democrats Irakli Alasania said parliamentary and non-parliamentary opposition in Georgia thinks reinforcement of the Georgian civil society is the goal of the USA to promote democracy in Georgia.
“Their assistance first of all aims to reinforce democratic institutions and civil society, as well as effective implementation of the election reform in the country; it will ensure participation of every citizen in the ongoing political process. So, it is a serious support and is basis for our long-term strategic cooperation,” said Irakli Alasania.