Elbyt Systems-ი ადასტურებს, რომ საქართველოს 100-მილიონიანი დავალიანება აქვს
Elbyt Systemsს-ი ადასტურებს, რომ საქართველოს 100-მილიონიანი დავალიანება აქვს. ამის შესახებ ებრაული კომპანიის ერთ-ერთმა ხელმძღვანელმა დალია როზენმა „ინტერპრესნიუსს“ განუცხადა.
„დიახ, მე ოფიციალურად ვადასტურებ, რომ საქართველომ ჩვენს კომპანიას უნდა გადაუხადოს 100 მილიონი აშშ დოლარი და ჩვენ ამ მოთხოვნით მივმართეთ ლონდონის სასამართლოს“, - აღნიშნა როზენმა.
„ინტერპრესნიუსის“ კითხვაზე, შეესაბამება თუ არა სიმართლეს, რომ დავალიანების გამო ისრაელის მხარემ საქართველოსთვის მიწოდებულ შეიარაღებაზე გარკვეული სისტემები გათიშა, როზენმა განაცხადა, რომ ამ საკითხებზე კომენტარს არ გააკეთებს.
„მე არ შემიძლია ამ საკითხებზე გავაკეთო კომენტარი. ყოველივე ამისთვის შეგიძლიათ იხელმძღვანელოთ ჩვენი პრესრელიზით. ნებისმიერი ინფორმაცია, გარდა პრესრელიზში არსებულისა, სხვა არაფერია, თუ არა წმინდა სპეკულაცია“, - აღნიშნა როზენმა.
Elbyt Systems-მა ერთი თვის წინ გაავრცელა პრესრელიზი, რომელშიც მითითებული იყო, რომ საქართველოს მიწოდებული შეიარაღების, მათ შორის უპილოტო საფრენი აპარატების 100-მილიონიანი დავალიანება აქვს. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ დავალიანების არსებობა კატეგორიულად უარყო.

Elbyt Systems Confirms Georgia Has to Pay $100 Million
Elbyt Systems confirms that Georgia has to pay $100 million to the company, head of Israeli company Dalia Rozen told InterPressNews about it.
“I officially confirm that Georgia has to pay $ 100 million to our company and we filed a lawsuit in London Court”, Rozen noted.
She didn’t comment to the question of InterPressNews whether Israel turned off the systems on armament provided to Georgia. She says that any information besides the press release is “a mere speculation”.
“I cannot comment on these issues. You can read our press-release. Any information beyond the press-release is a mere speculation,” said Rozen.
Press release of Elbyt Systems read a month ago that Georgia had to pay $100 million on delivering drone aircrafts and armament. Georgian Ministry of Foreign Affairs categorically denied that Georgia owes the company.