ბავშვთა სახლიდან გაყვანილ ბავშვს მწყემსად ამუშავებდნენ
საქართველოს სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში სოციალური მომსახურების სააგენტოს დირექტორისგან ბავშვთა ბიოლოგიურ ოჯახებში დაბრუნების ყველა შემთხვევის მონიტორინგს და პრობლემური შემთხვევების ხელახალ შეფასებას ითხოვს.
როგორც სახალხო დამცველის ანგარიშშია ნათქვამი, ლაგოდეხის ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულებიდან 2009 წელს მოხდა სამი არასრულწლოვანი დის,  ე.მ.-ს,  ე.მ.-ს და ა.მ-ს რეინტეგრაცია. აღმზრდელების გადმოცემით, მას შემდეგ ბავშვები სისტემატურად დაკავებულნი არიან ქუჩაში მათხოვრობით.
„ლაგოდეხის ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულების ადმინისტრაციის შეტყობინებით, ამავე ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულების ბენეფიციარი თ.რ.-ს რეინტეგრაცია მოხდა 2009  წელს, რის შემდეგაც ბავშვი, ოჯახის გადაწყვეტილებით, რეგულარულად დადის საქონლის სამწყემსად, რის გამოც ვერ იღებს განათლებას.  იგი ასევე მოკლებულია სრულფასოვან საკვებს. ბავშვის დედამ არასრულწლოვნის ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულებაში დაბრუნების თხოვნით არაერთხელ მიმართა ჯერ ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულებას, შემდეგ კი სოციალური მომსახურების სააგენტოს. ბავშვის დაბრუნება არ მომხდარა“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
ომბუდსმენის თქმით, მონიტორინგის მიმდინარეობისას სპეციალური პრევენციული ჯგუფისთვის ცნობილი გახდა სააღმზრდელო დაწესებულებების ბავშვთა რეინტეგრაციის პროცესის სხვა თვალსაჩინო ხარვეზებიც. „რამდენიმე ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულების ადმინისტრაცია და აღმზრდელები (ლაგოდეხის ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულება, თელავის ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულება) მიუთითებდნენ კონკრეტულ შემთხვევებზე, როდესაც აღსაზრდელების გაყვანა ბიოლოგიურ ოჯახებში მოხდა ნაჩქარევად, ოჯახის შესაძლებლობებისა და ბავშვის განვითარებისთვის აუცილებელი გარემოს არსებობის ჯეროვანი შეფასების გარეშე. შედეგად, ზოგიერთი ბავშვი დაბრუნდა ბიოლოგიურ ოჯახში, სადაც არ არსებობს მისი განვითარებისთვის ელემენტარული პირობებიც კი“, - აღნიშნავს ტუღუში.

Child From Orphanage Forced to Pasture Cattle
Georgian Public Defender Giorgi Tugushi requests the director of the society agency to monitor the living conditions of all children who were returned to their biological families and to evaluate problematic cases again.
The Public Defender’s report states that three underage sisters E.M, E.M and A.M were reintegrated into their biological families in 2009 from Lagodekhi orphanage. The tutors said the sisters have been begging in the street since that time.
“Administration of the Lagodekhi orphanage reported that their former beneficiary T.R. was reintegrated in 2009 and since then the child has been pasturing the cattle and cannot get education. He cannot get proper food either. The mother applied to the orphanage and then to the social agency and requested to take the child back to the orphan house but in vain,” the report states.
The Ombudsman said special preventive group was informed about several shortcomings in the reintegration process during the monitoring. “Administrations and tutors of several orphanages (Lagodekhi orphanage and Telavi orphanage) indicate to concrete cases when children were returned to their biological families without proper evaluation of the corresponding environment for the children’s development in the families. As a result, several children returned to their biological families where they do not have minimal conditions for their future development,” said Tughushi.