„ხელები შორს ბათუმის ბულვარისაგან!“ - მოითხოვენ მოქალაქეები
„ჩემი სახელი და გვარი ბათუმია“, „ნუ გავჩეხავთ ბათუმის გულს“, „გადავარჩინოთ ბულვარი“, - ამ შინაარსის პლაკატების გამოფენა ბათუმის ბულვარის შესასვლელში აქტიურ მოქალაქეებს უკვე რამდენჯერმე მოუწიათ. ისინი ბათუმის ბულვარში ასწლოვანი ხეების გაჩეხვას და 35-სართულიანი ცათამბჯენის მშენებლობას აპროტესტებენ.
აჭარის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე, ლევან ვარშალომიძე კი აცხადებს, რომ მხოლოდ ორი ამორტიზირებული ხე მოიჭრა. ბათუმის მერი რობერტ ჩხაიძე ადამიანის უფლებათა ცენტრს იმ დასკვნის გაცნობას დაპირდა, რომელიც გადაჩეხილი ხეების ამორტიზებას ამტკიცებს. თუმცა, სამი დღეა, დასკვნას უშედეგოდ ველოდებით.
ლითონის ღობით შემოსაზღვრული 4 500 კვ. მეტრის სამშენებლო ფართს სამართალდამცავები მთელ პერიმეტრზე იცავენ იმ მოქალაქეებისაგან, რომლებიც მშენებლობას აპროტესტებენ და ხეების დაცვას ცდილობენ.
ნინო თურმანიძე: „აღმაშფოთებელი ფაქტია! ასეთი ხეები რატომ უნდა გაიჩეხოს?! თითოეული ხე ხომ სიცოცხლის ნიშანია, ბულვარი კი ადგილობრივებისთვისაც და სტუმრებისთვისაც დასასვენებელი ადგილია. აქ სიმწვანე უნდა იყოს და არა 35- სართულიანი შენობა“.
ლამარა გორგილაძე: „ბულვარი ხელისუფლებისა არ არის. ის ჩვენ - ხალხს გვეკუთვნის. ამიტომ, ჩვენ გვკითხონ, გვსურს თუ არა ასეთი ხეების გაჩეხვა და უზარმაზარი შენობა ასეთ ადგილას“.
მოქალაქე ლელა აბესაძემ კი, სხვა რომ ვერაფერი მოიფიქრა, აჭარის მთავრობის რეზიდენციასთან შავი ხელთათმანებით გაფორმებული ვარდი დაფურჩქნა: „ეს ვარდი იმიტომ მოვიტანე, რომ ასე უნდა გავანადგურო ლევან ვარშალომიძის რეზიდენციასთან. ეს ხელისუფლება იმ სიმწვანეს გვინადგურებს, რომელიც ჩვენთვის უმნიშვნელოვანესია“.
ბულვარის შესასვლელში მრავალფუნქციური ობიექტის მშენებლობისა და მრავალწლოვანი ხეების გაჩეხვის პროცესის შესაჩერებლად აქცია ხელმოწერების შეგროვებით დაიწყო. ხელმოწერილი დოკუმენტი ადრესატებს: მიხეილ სააკაშვილს, ლევან ვარშალომიძეს და ნიკა ვაჩეიშვილს გადაეგზავნება.
მიმართვაში აღნიშნულია: „ჩვენ ბათუმის სამოქალაქო საზოგადოება წინააღმდეგი ვართ ბულვარის ძველ, ისტორიულ ტერიტორიაზე აშენდეს მრავალსართულიანი სახლი, სასტუმრო, „ბიზნესთაუერი“ თუ სხვა ტიპის ნაგებობა, რაც ქალაქის კულტურულ მემკვიდრეობას ზიანს მიაყენებს. გთხოვთ, აღკვეთოთ მშენებლობა ბათუმის ბულვარის ცენტრალურ ნაწილში. დაიცვათ ქალაქის კულტურული მემკვიდრეობა და ქვეყნის ინტერესები“.
შემოსაზღვრულ ტერიტორიაზე სამშენებლო დაფა მხოლოდ 26 აპრილს გაჩნდა. მანამდე კი ტერიტორია შემოსაზღვრული იყო და სამშენებლო სამუშაოებიც მიმდინარეობდა. საინფორმაციო დაფის თანახმად, 35-სართულიან 170 მეტრის სიმაღლის შენობას ბათუმის ბულვარში შპს „რეილვეი ფროფერთი მენეჯმენტი“ აშენებს. შენობის დანიშნულებად მითითებულია: „მრავალფუნქციური, საოფისე, მაღლივი“. სამშენებლო ფართის სრული ოდენობა კი 21 100 კვ.მეტრია.
იურისტი რამინ პაპიძე აცხადებს, რომ ხელისუფლება კანონონდარღვევით მოქმედებს: „სამწუხაროდ აჭარის ეკონომიკის სამინისტრო 2011 წლის 15 პრილს უკანონდ მოახდინა საკუთრებაში დარეგისტრირება ბათუმის ბულვარის 4 500 კვ. მეტრის მიწის ნაკვეთის, ხოლო 18 აპრილს საკუთრებაში გადასცეს შპს „საქართველოს რკინიგზას“, ხოლო 19 აპრილს ამ უკანსკნელმა თავის მიერ მიღებული ბრძანებით საკუთრებაში გადასცა „რეირვეი ფროფერთი მენეჯმენტს“, რომელიც გახლავთ შპს „საქართველოს რკინიგზის“ მიერ დაფუძნებული“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა კომენტარის გაკეთება აჭარის მთავრობის თავმჯდომარეს და ბათუმის მერს მაშინ სთხოვა, როცა ბათუმის ბულვარში საპროტესტო აქცია მთავრდებოდა და აჭარის მაღალჩინოსნები ე.წ. ერას მოედანზე სეირნობდნენ. ლევან ვარშალომიძე კომენტარზე უარის თქმას იმ მიზეზით ცდილობდა, რომ ქონება აჭარის მთავრობისა არ არის. თუმცა, კითხვაზე, როგორც რიგითი ბათუმელი ასწლოვანი ხეების განზრახ გაჩეხვაზე, რას ფიქრობდა, განაცხადა: „აქ მხოლოდ ის ორი ხე გაიჩეხა, რომელიც მართლაც ამორტიზებულია. მე ვაცხადებ, რომ სხვა ხე აღარ გაიჩეხება“.
ხოლო, ის რომ გაჩეხილი ხეები ამორტიზებული იყო, ამის მტკიცებას ბათუმის მერი რობერტ ჩხაიძე შეეცადა: „არსებობს სპეციალური დასკვნა და შეგიძლიათ გაეცნოთ ბათუმის მერიაში. სამწუხაროდ, ბულვარში ბევრი ამორტიზებული ხეა. ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა ბულვარში ჩვენ იძულებითი წესით ხის მოჭრა გვიწევს. ბათუმის მერია ყოველთვის ზრუნავს ქალაქის გამწვანებაზე. აღნიშნული ტერიტორია ჩვენ არ გაგვისხვისებია“.
26 აპრილის აქციიდან ერთ საათში, შემოღობილ ტერიტორიაზე ტრაქტორებმა ხეების ამოძირკვა კვლავ განაახლეს. ამ პროცესის ახსნას, ამჯერად, ბათუმის მთავარი არქიტექტორი დავით ზოიძე შეეცადა: „ძალიან ხშირად ხდება ქალაქში ნარგავების ერთი ტერიტორიიდან მეორეზე გადატანა და ესეც ბუნებრივი პროცესია. აქ არაფერი განსაკუთრებული არ არის“.
ბათუმის ბულვარს ძეგლის სტატუსი საქართველოს „კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სააგენტომ“ 2011 წლის 21 თებერვალს მიანიჭა. ერთი თვის შემდეგ აჭარის ეკონომიკის სამინისტრომ საკუთარ ბალანსზე დაარეგისტრირა და საქართველოს რკინიგზას გადასცა.
იურისტები ამ ქმედებას უკანონოდ აფასებენ. ბულვარში მიმდინარე მშენებლობასთან დაკავშირებით კომენტარი ბათუმის მერმაც გააკეთა. რობერტ ჩხაიძე დაჟინებით აცხადებს, რომ ტერიტორიაზე მხოლოდ ამორტიზებული ხეები გაიჩეხა, თუმცა რამდენიმე დღის წინ „მაცნეს“ კამერებმა ახალგაზრდა ხეების ამოთხრის ფაქტები დააფიქსირა. წინასწარი მაჩვენებლებით, ასაგები ობიექტის სიმაღლე 170 მეტრი, ხოლო ხოლო ასაშენებელი ფართი 4 506 კვ.მ იქნება. შენობაში საოფისე ფართები განთავსდება.
დავით რობაქიძე, ლეიბორისტული პარტია: „ჩვენი პოზიცია თავიდანვე იყო ის, რომ რადიკალური ზომები გატარებულიყო. ჩვენი მინუსია, რომ ეს ღობე არ დავანგრიეთ, არ დავდგით კარვები და არ ვაიძულეთ ხელისუფლებას ჩვენი მოთხოვნების შესრულება“.
დავით ბაციკაძე, კონსერვატიული პარტია: „ბათუმელები გადაწყვეტენ, როგორ ვაიძულებთ ხელისუფლებას, წავიდეს დათმობაზე. ყოველდღე ვაიძულებთ, შეცვალონ თავისი მიზნები“.
ასლან ჭანიძე, „თავისუფალ ჟურნალისტთა სახლი“: „ბათუმის ბულვარის გაჩეხვა ის საკითხია, რაზეც ყველამ საკუთარი წილი პასუხისმგებლობა უნდა იტვირთოს. ამიტომ ამ თაობისა და ისტორიისთვისაც ვსვამ კითხვას: სად არის ის ხალხი, ვინც ჩვენი გადასახადებიდან შეგროვებული ფულით საკმაოდ მაღალ ხელფასებს იღებს?! სულ გვეუბნებიან და მომავალშიც გვეტყვიან, რომ ბევრი რამ გააკეთეს: გზები, კომნუნიკაცია და ა.შ. რაც მთავარია გვეტყვიან, რომ გალამაზდა ბულვარი და ერთ მოჭრილ ხეზე 3 ან 4 დასაქმებული მოდის“.
აქციის პარალელურად, „რეილვეი ფროფერტი მენეჯმენტს“ ბათუმის ბულვარში 35-სართულიანი შენობის აგების ნებართვა აჭარის „კულტურული მეკვიდრეობის დაცვის სააგენტომ“ დღის 13:10 საათზე მისცა. გადაწყვეტილება 9-კაციან საბჭოს უნდა მიეღო, მაგრამ სხდომას 5 დაესწრო.
„საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე გამოიცემა ბრძანება, რომლის საფუძველზეც კონკრეტულ კომპანიას მიეცემა მის მიერ მითითებულ მიწის ნაკვეთზე სამუშაოების ჩატარების უფლება“, - აცხადებენ „აჭარის კულტურული მემკვიდრეობის საბჭოში“.
ბათუმელები, ოპოზიციურ პარტიებთან და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად, საპროტესტო აქციებს ბათუმის ბულვარის შესასვლელში, ყოველდღიურად დღის 4 საათზე აგრძელებენ.

“My Name Is Batumi,” “Don’t Chop Down Trees in Batumi Center”, “Save Boulevard,” Batumi residents had to hoist these slogans at the entrance to the Batumi Boulevard several times already. They protest chopping down of hundred-year-old trees and construction of 35-storied skyscraper in the Batumi Boulevard.
Chairman of the Adjara Supreme Council Levan Varshalomidze said only two amortized trees were chopped down. Batumi City Mayor Robert Chkhaidze promised the Human Rights Center to give the copy of the conclusion which proves that the chopped down trees were damaged. However, the Center has been waiting for the conclusion for three days already.
Police officers guard the construction territory of 4 500 sq. meters with iron fence to protect from the citizens who protest the construction and try to protect trees.
Nino Turmanidze: “We are astonished! Why should they chop down these trees?! Each tree equals to the life, the boulevard is a rest place for locals and visitors. Here we should have green trees instead the 35-storied building.”
Lamara Gorgiladze: “The Boulevard does not belong to the government. It belongs to us, the people. So, they should ask us whether we want these trees chopped down and a huge building instead them.”
Lela Abesadze brought a rose made with black gloves to the residence of the Adjara government. “I brought this rose here to tear it off near Levan Varshalomidze’s residence. I want to show them that the government destroys the greenery which is urgently important for us.”
The protest rally at the entrance to the Boulevard started with collecting signatures to stop construction of multifunctional building and chopping down the perennial trees in the boulevard. The petition with signatures will be sent to the President Mikheil Saakashvili, Levan Varshalomidze and Nika Vacheishvili (head of the national agency of cultural inheritance).
The petition states: “We, citizens of Batumi, are against the construction of the multistory house, hotel, business-tower or any other building in the old, historical territory of the Boulevard; it will damage cultural inheritance of the town. We kindly request you to stop the construction in the central part of the Batumi Boulevard. Please protect the cultural inheritance and state interests.”
The construction tablet was hanged upon the fence only on April 26. Before, the territory was surrounded with the fence and the construction activities were going without any notice about it. According to the information tablet, Ltd Railway Property Management is building 35-story building with 170-meter-high building in the Batumi Boulevard. The purpose of the building is: “Multifunctional, office, residential building.” The total space of the construction is 21 100 sq. meters.
Lawyer Ramin Papidze said the government breaches the law. “Unfortunately, the ministry of economic development of Adjara Autonomous Republic illegally registered the 4 500 sq. meters of land in the Batumi Boulevard on April 15, 2011 and then it was assigned to the Ltd Georgian Railway on April 18. On April 19, the latter assigned the land to the Railway Property Management” which was founded by the Georgian Railway Ltd.
The Human Rights Center asked the chairman of the Adjara government and Batumi Mayor to comment on the fact when the protest rally was ending and they were walking in the Era Square. Levan Varshalomidze tried to avoid the question claiming the property did not belong to the Adjara government. However, as an ordinary resident of Batumi he said: “Only two trees were chopped down here which were really damaged. I promise you no more trees will be chopped down.”
Batumi Mayor tried to prove that the chopped down trees were really damaged: “There is a special conclusion and you can read it at the Batumi City Hall. Unfortunately, there are many amortized trees in the Boulevard. It is not first fact when we have to chop down the trees. The Batumi City Hall always tries to plant trees in the town. We have not sold the territory.”
An hour later, on April 26, the tractors renewed to remove the trees from the surrounded territory. The main architect of Batumi Davit Zoidze tried to explain us the situation. “Very often, trees are moved from one to another place in the towns; it is natural process. There is nothing strange here.”
On February 21, 2011 the National Agency of Cultural Inheritance granted the status of monument to the Batumi Boulevard. One month later, the ministry of economics of Adjara registered the Boulevard as its property and then assigned to the Georgian Railway.
The lawyers assess the fact as illegal. Batumi City Mayor also commented about the ongoing construction in the Batumi Boulevard. Robert Chkaidze alleges that only damaged trees were removed from the area; though the video-cameras of the news agency “Matsne” recorded the removal of the young trees from the area.
According to the preliminary data, the total height of the building will be 170 meters and the space of the building will be 4 506 sq. meters. There will be commercial offices in the building.
Davit Robakidze from the Labor Party: “We always requested radical measures to be taken. It is our mistake that we did not dismantle the fence, did not set up tents and compel the government to satisfy our requests.”
Davit Batsikadze from the Conservative Party: “Batumi residents should decide who to compel the government to surrender. We will hold protest rallies every day and compel them to change their goals.”
Aslan Chanidze from the House of Free Journalists: “Chopping down trees in the Batumi Boulevard is the issue which is within the responsibility of every person. So, I ask because of this generation and history. Where are the people who receive high salaries from our taxes paid?! They will always tell us that they have done much for us: roads, communication, etc. They will tell us that the Boulevard has become more beautiful and 3 or 4 people were employed in exchange of one removed tree.”
In parallel to the protest rally, the Adjara Agency of Cultural Inheritance issued permission to construct the 35-storied building in the Batumi Boulevard to the Railway Property Management at 1:10 pm. 9-member council had to issue the permission though only 5 members attended the session.
“Based on the resolution of the council a new instruction will be released which will allow the concrete company to start constructions on the plot of land,” said the representatives of the Adjara Agency of Cultural Inheritance.
Batumi residents together with opposition parties and non-governmental organizations will hold protest rallies at the entrance to the Batumi Boulevard every day at 4:00 pm.