ლევან გუდაძე საქართველოში დაბრუნების მოთხოვნით შიმშილობას იწყებს
ქართველი ჟურნალისტი ლევან გუდაძე რუსეთის ფედერაციაში შვეიცარიის საელჩოს შენობის წინ  უვადო შიმშილობის აქციას იწყებს. აქცია 27 აპრილს 12 საათზე დაიწყება. გუდაძე ამ აქციით საქართველოში დაბრუნებაში დახმარებას ითხოვს.
„2008-2009 წლებში პროფესიული (ჟურნალისტური) საქმიანობის გამო, საქართველოს სპეციალური სამსახურების არასასურველი „ყურადღების“ ცენტრში ავღმოჩნდი. შედეგად ოჯახისა და პირადი უსაფრთხოების ინტერესებიდან გამომდინარე 2009 წლის 3 სექტემბერს ოჯახთან ერთად ოფიციალური თბილისის მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან სამხრეთ ოსეთში გადავედი.
2009 წლის 11 სექტემბერს რუსეთის სპეცსამსახურების წარმომადგენლებმა „სამხრეთ ოსეთიდან“ რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე გადაგვიყვანეს, აქტიური ჩარევისა და ზეწოლის შედეგად.
რუსეთის ფედერაციაში რამდენჯერმე მომიწია რუსეთის უსაფრთხოების ფედერალური სამსახურის (ფე-ეს-ბე) მხრიდან თანამშრომლობის წინადადების უარყოფა, რის შემდეგაც რუსეთის ტერიტორიაზე მშვიდად და უსაფრთხოდ ცხოვრება ფაქტობრივად შეუძლებელი გახდა“,– განმარტავს ლევან გუდაძე.
ჟურნალისტი მიიჩნევს, რომ მას და მის ოჯახს საქართველოში გაცილებით ნაკლები საფრთხე ემუქრება, ვიდრე რუსეთში. საქართველოში დაბრუნებას კი 18 თვეა, ცდილობს და ვერ ახერხებს.
„იძულებული ვარ, პროტესტის უკიდურეს ფორმას მივმართო და ამ გზით შევეცადო ოფიციალური თბილისის ყურადღების მიპყრობას და ოჯახის სამშობლოში დაბრუნებას“, - აცხადებს ლევან გუდაძე.

Levan Gudadze on Hunger-Strike
Georgian journalist Levan Gudadze started a hunger-strike in front of the Swiss Embassy in Russian Federation at 12:00 am on April 27. Gudadze requests return to Georgia with the hunger-strike.
“In 2008-2009 because of my professional (journalistic) activities I became target of “unpleasant” interest of the Georgian special forces. As a result, due to my personal and family members’ safety, I moved to South Ossetia on September 3, 2009.
“On September 11, 2009 the representatives of the Russian Special Forces took us to the Russian Federation after active involvement and oppression on them.
“In Russia, I had to decline several proposals of the Russian Federal Bureau (FSB) to cooperate with them; relatively I cannot continue living peacefully and safely in Russia,” clarified Levan Gudadze.
The journalist believes that in Georgia he and his family will feel safer than in Russia; however, he has been unsuccessfully requesting return to Georgia for 18 months.
“I have to use extreme form of protest to attract the attention of the official Tbilisi in order to return to Georgia with my family,” said Levan Gudadze.