Amnesty International საქართველოს ხელისუფლებას ევროსასამართლოს გადაწყვეტილების შესრულებისკენ მოუწოდებს
ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ, Amnesty International-მა საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდა, „ზედმიწევნით და მიუკერძოებლად“ გამოიძიოს სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის საქმე.
„ევროპის სასამართლოს გადაწყვეტილება დროულად ახსენებს საქართველოს ხელისუფლებას მის ვალდებულებას, დაასრულოს საჯარო მოხელეების დაუსჯელობა. Amnesty International-მა რამდენჯერმე გამოხატა შეშფოთება იმის გამო, რომ საქართველომ ვერ შეძლო სამართალდამცავების სამართალში მიცემა“, – განაცხადა Amnesty International-ის ევროპისა და ცენტრალური აზიის პროგრამის დირექტორის მოადგილემ ჯონ დალჰუისენმა.
მისივე თქმით, საქართველოს ხელისუფლებამ ადამიანის უფლებათა დარღვევების შესახებ არსებული ბრალდებების სწრაფი, სრულყოფილი და ეფექტური გამოძიება უნდა აწარმოოს და პასუხისმგებელი პირები, მიუხედავად მათი თანამდებობებისა, სამართალში მისცეს.
Amnesty International-მა საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდა ყოველგვარი "შეფერხების გარეშე" განახორციელოს ევროპის სასამართლოს გადაწყვეტილება.
~სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ 26 აპრილს გაიზიარა ხელისუფლების არგუმენტები, რომ მართალია სანდრო გირგვლიანი შსს–ს თანამშრომლების მიერ იყო მოკლული, მაგრამ დამნაშავეები, დანაშაულის ჩადენისას მოქმედებდნენ, როგორც კერძო პირები და არა როგორც შსს-ს ოფიცრები და არ ასრულებდნენ სამსახურეობრივ მოვალეობას.
თუმცა, სასამართლომ ყველა დონეზე განხორციელებული საგამოძიებო პროცესი გააკრიტიკა და განაცხადა, რომ მას „აშკარად აკლდა“ მიუკერძოებლობა. სასამართლომ აღნიშნა, რომ „გაოგნებულია იმ შეთანხმებული ქმედებებით, რომლითაც ხელისუფლების სხვადასხვა შტოები მოქმედებდნენ, რათა ამ საშინელ მკვლელობის საქმეზე მართლმსაჯულება არ აღსრულებულიყო. სასამართლომ ასევე განაცხადა, რომ ხელისუფლებამ ვერ წარმოადგინა რამდენიმე ძირითადი მტკიცებულება, რითიც ევროპის ადამიანის უფლებათა ცონვენციის 38–ე მუხლი დაარღვია“, - ნათქვამია ორგანიზაციის განცხადებაში.
ორგანიზაცია აცხადებს, რომ გირგვლიანის ოჯახის ადვოკატებმა და ოპოზიციურმა პოლიტიკოსებმა განაცხადეს, რომ მართალია ევროპის სასამართლომ სახელმწიფოს მკვლელობის საქმის ხელახალი გამოძიება პირდაპირ არ დაავალა, თუმცა გადაწყვეტილებამ საკმარისზე მეტი საფუძველი შექმნა იმისათვის, რომ საქმის ხელახალი გამოძიება დაიწყოს. საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებმა კი მიანიშნეს, რომ საქმის ხელახალი გამოძიება არ დაიწყება.
სასამართლომ საქართველოს ხელისუფლებას გირგვლიანის ოჯახისთვის მორალური ზიანის ასანაზღაურებლად 50 000 ევროს გადახდა დააკისრა.

After the European Court of Human Rights delivered the verdict, the Amnesty International called upon the government of Georgia “to thoroughly and impartially” investigate Sandro Girgvliani’s murder case.
“The ruling is a timely reminder to the Georgian authorities of their obligation to end the impunity of public officials. Amnesty International has repeatedly raised concerns over Georgia’s failure to bring law enforcement officials to justice,“ said John Dalhuisen, Europe and Central Asia Programme Deputy Director at Amnesty International..
He said, the Georgian authorities must carry out prompt, thorough and effective investigations into allegations of human rights violations and bring those responsible to justice in a court of law, whatever their position of power.
The Georgian authorities must implement the judgment of the European Court of Human Rights without delay.  Although on April 26, the Strasbourg Court accepted the arguments of the government that Sandro Girgvliani was murdered by interior ministry officials, they acted as private persons when committing the crime and not MIA officials and did not implement their professional duties.
The court criticized the Georgian government for showing unreasonable lenience toward the four perpetrators. It expressed particular concern over attempts by the Ministry of the Interior, the Prosecutor’s Office, the domestic courts and the President of Georgia to prevent justice from being done in the Girgvliani case. The court also criticized the government of Georgia failed to produce several main evidence to the Court and breached the Article 38 of the European Convention on Human Rights,” the organization stated.
The organization states that lawyers of Girgvliani’s family and opposition party leaders state that although the European Court did not directly instruct the government to repeatedly investigate the murder case, the verdict created more than enough to start a new investigation on the murder. Governmental officials have already indicated that they are not going to start new investigation.
The court instructed the government of Georgia to pay 50 000 Euro to Girgvliani’s family as a moral compensation.