უკვალოდ გამქრალი 939 700 ლარი
გარდაბნის რაიონის სოფელ აღთაკლიის მოსახლეობა 20 აპრილს კიდევ ერთხელ დაფიქრდა - ღირდა, თუ არა სახლების აშენება მდინარე მტკვრის მეზობლად. უხვი ნალექების გამო, ადიდებული მტკვარი კალაპოტს გადავიდა და 9 სახლს დატბორვით დაემუქრა. წყალმა რამდენიმე მეტრი საკარმიდანო ნაკვეთი წაიღო.
„სახლებში ვეღარ ვჩერდებით. გვეშინია, წყალმა სახლს საძირკველი არ გამოუთხაროს“, – ჩივიან შეშინებული მოქალაქეები.
Humanrights.ge-ს ჰქონდა არაოფიციალური ინფორმაცია, რომ აღთაკლიაში ნაპირსამაგრი სამუშაობისთვის მთავრობას 2008 წლიდან ათასობით ლარი ჰქონდა გამოყოფილი.
აღთაკლიის ერთ-ერთი მკვიდრი, დღეს გარდაბნის საკრებულოს თავჯდომარის მოადგილე, ხანახმედ გარიბოვია. იგი ჩვენთან საუბარში ამბობს, რომ აღთაკლიაში მტკვართან დაკავშირებული პრობლემის მოსაგვარებლად გარემოს დაცვის სამინისტრომ თანხა „წარსულში“ გადმორიცხა.
„კი, თანხა წინა წლებშიც იყო გამოყოფილი. ეს ფული სრულად დაიხარჯა აღთაკლიაში მტკვრის ნაპირზე დამბის მშენებლობლობისთვის“, - ამბობს გარიბოვი, - „სამწუხაროდ, ეს არ არის საკმარისი. საჭიროა ამ დამბის გაგრძელება 540 მეტრით. ამით სამუდამოდ მოგვარდება აღთაკლიის პრობლემა. ნაპირსამაგრი სამუშაოს დაწყებას მაისიდან ვგეგმავთ. ჩვენი გუბერნატორის გადაწყვეტილებით, როგორც კი წყლის დონე დაიწევს, ფართომასშტაბიან სამუშაოებს დავიწყებთ. 300 000 ლარი უკვე გამოგვიყო რეგიონული განვითრების სამინისტრომ. ეს თანხაც არაა საკმარისი, მაგრამ როგორც ვიცი, მთავრობა კიდევ დაგვეხმარება. ჩვენ ასევე ვაპირებთ კალაპოტი შეუცვალოთ მდინარე მტკვარს. წყლის დიდი ნაწილი აქამდე აღთაკლიისკენ მოდიდა. ახლა ვმუშაობთ, რომ მტკვარი მეტი დინებით რუსთავისკენ წავიდეს“.
გარემოს დაცვის სამინისტროსგან, აღთაკლიის პრობლემის მოსაგვარებლად მიღებულ თანხებზე, გვესაუბრა ქვემო ქართლის გუბერნატორის პრესსამსახური. ჩვენ რეგიონის გუბერნატორისგან გვაინტერესებდა ყველა იმ თანხის ჩამონათვალი, რაც კი აღთაკლიის პრობლემისთვის 2008 წლის ჩათვლით დაიხარჯა.
„2008 წელს, გარემოს დაცვის სამინისტრომ 270 000 ლარი გამოყო აღთაკლიაში დამბის ასაშენებლად. გუბერნატორი უწევდა ზედამხედველობას ამ საკითხს და ჩატარებულ სამუშაოს დადებითად აფასებს. მინდა გითხრათ, რომ ამჯერად წყალდიდობისას პრობლემა დამბასთან არ შექმნილა. მდინარე კალაპოტს სხვა მონაკვეთში გადავიდა, სადაც დამბა არ იყო. ამ 270 000 ლარის გარდა, სხვა არანაირი თანხა არ გადმორიცხულა აღთაკლიაში ნაპირსამაგრი სამუშაობისთვის“, – გვითხრა ქვემო ქართლის გუბერნატორის, დავით კირკიტაძის პრესსამსახურის წარმომადგენელმა, ხათუნა მამარდაშვილმა.
მამარდაშვილს ეგონა, რომ humanrights.ge პრობლემად 2008 წელს აშებებულ დამბას მივიჩნევდით. სინამდვილეში ჩვენ სულ სხვა საკითხით დავინტერესდით. კერძოდ - საქართველოს მთავრობის  #73-ე განკარგულებით.
აღნიშნული განკარგულებით, აღთაკლიაში ნაპირსამაგრი სამუშაობისთვის მთავრობის სარეზერვი ფონდოდან 2008 წლის 25 თებერვალს, 939 700 ლარი გამოიყო:
„საქართველოს მდინარეთა ნაპირსამაგრი და წყალდიდობის პრევენციის სამუშაოებისათვის საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან თანხის გამოყოფის შესახებ
1. საქართველოს მდინარეთა ნაპირსამაგრი და წყალდიდობის პრევენციის სამუშაოთა განსახორციელებლად საქართველოს ფინანსთა სამინისტრომ (ნ. გილაური) ,,საქართველოს 2008 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ" საქართველოს კანონით გათვალისწინებული საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან ლაგოდეხის, ახმეტის, წალკის, გარდაბნის, ცაგერის, ამბროლაურის, ლენტეხის, ოზურგეთის, ზუგდიდის, ნინოწმინდის, ასპინძის, ქარელის, გორის, მცხეთის, დუშეთისა და ბაღდათის მუნიციპალიტეტებს გამოუყოს 3 800 000 (სამი მილიონ რვაასი ათასი) ლარი, მათ შორის:
ა) ლაგოდეხი - 54 000 (ორმოცდათოთხმეტი ათასი) ლარი (ლაგოდეხის ნაკრძალი, მაწანის ხევი);
ბ) ახმეტა - 138 000 (ას ოცდათვრამეტი ათასი) ლარი (მდ. ილტოს ხეობა);
გ) წალკა - 48 000 (ორმოცდარვა ათასი) ლარი (სოფ. გუმბათი, მდ. გუმბათი);
დ) გარდაბანი - 939 700 (ცხრაას ოცდაცხრამეტი ათას შვიდასი) ლარი (სოფ. აღთაკლია, მდ. მტკვარი);
ე) ცაგერი - 220 000 (ორას ოცი ათასი) ლარი (სოფ. ორბელი, მდ. ლაჯანური - 130 000 (ასოცდაათი ათასი) ლარი, სოფ. ჩხუტულა, მდ. ცხენისწყალი - 90 000 (ოთხმოცდაათი ათასი) ლარი;
ვ) ამბროლაური - 1 200 000 (ერთი მილიონ ორასი ათასი) ლარი (სოფ. ჭრებალო, მდ. რიონი - 200 000 (ორასი ათასი) ლარი, სოფ. ხიდიკარი, ბიჭაშვილების უბანი - 280 000 (ორას ოთხმოცი ათასი) ლარი, სოფ. ღვიარა, მდ. რიონი - 720 000 (შვიდას ოცი ათასი) ლარი);
ზ) ლენტეხი - 227 000 (ორას ოცდაშვიდი ათასი) ლარი (სოფ. თეკალი, მდ. ცხენის-წყალი);
თ) ოზურგეთი - 300 000 (სამასი ათასი) ლარი (ქ. ოზურგეთი, მდ. აჭისწყალი);
ი) წალენჯიხა - 51 800 (ორმოცდათერთმეტი ათას რვაასი) ლარი (სოფ. ლია, ფახულონის ხიდი);
კ) ნინოწმინდა - 62 000 (სამოცდაორი ათასი) ლარი (ფარავნის ტბა, სოფ. ფოკა);
ლ) ასპინძა - 6 000 (ექვსი ათასი) ლარი (სოფ. ოშორა, ოშორულას ხევი);
მ) ქარელი - 260 000 (ორას სამოცი ათასი) ლარი (სოფ. ქვენატკოცა, მდ. ფცა);
ნ) გორი - 137 000 (ას ოცდაჩვიდმეტი ათასი) ლარი (სოფ. თედოწმინდა, მდ. ლიახვი);
ო) მცხეთა - 5 000 (ხუთი ათასი) ლარი (სოფ. გალავანი, უსახელო ხევი);
პ) დუშეთი - 91 500 (ოთხმოცდათერთმეტი ათას ხუთასი) ლარი (სოფ. მლეთა, მდ. არაგვი - 43 500 (ორმოცდასამი ათას ხუთასი) ლარი, სოფ. შატილი, მდ. არღუნი - 48 000 (ორმოცდარვა ათასი) ლარი);
ჟ) ბაღდათი - 60 000 (სამოცი ათასი) ლარი (საირმე, მდ. წაბლარისწყალი)“.
ეს არის მთავრობის #73-ე განკარგულების ტექსტი. დოკუმენტის ბოლოს წერია, რომ აღნიშნული სამუშაოების ზედამხედველობა, ყველა ჩამოთვლილი რეგიონების პრეზიდენტის რწმუნებულებს ევალება.
ქვემო ქართლის გუბერნატორი ამ თანხებზე არ საუბრობს. დავით კირკიტაძე პრესსამსახურის დახმარებით გვიმტკიცებს, რომ აღთაკლიისთვის დღემდე მხოლოდ გარემოს დაცვის სამინისტროს 270 000 ლარი აქვს დახარჯული.
მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან გამოყოფილი თანხის გაკეთებული საქმე კი არსად ჩანს. ერთი დამბა, რომელიც აღთაკლიაში მტკვრის ნაპირას გაკეთდა გარემოს დაცვის სამინისტროს ჩაეთვალა. სხვა სამუშაობი კი არ ჩატარებულა.
მთავრობის სარეზერვიო ფონდიდან გამოყოფილ „ძველ“ 939 700 ლარზე არავინ საუბრობს. გუბერნატორმა ერთადერთი კომენტარი ამ თემაზე აღთაკლიაში, ადიდებული მტკვრის ფონზე, „რუსთავი-2“-ის ჟურნალისტს მისცა: „ახლა უკვე საფრთხე არავის ემუქრება. ყველაფერი გავაკეთეთ, რაც ამ მომენტისთვის იყო შესაძლებელი. ჩემი ინფორმაციით, ადგილობრივი მოსახლეობის დასახმარებლად თანხები გამოიყოფა მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან  და ეს პრობლემა აღთაკლიის მოსახლეობას ერთხელ და სამუდამოდ მოუგვარდება“.
ასე რომ, ადამიანის უფლებათა ცენტრი ამ საკითხზე დამატებით კვლავ ელოდება განმარტებებს ქვემო ქართლის გუბერნატორისაგან.

Vanished 939 700 GEL
The population of the village Aghtaklia of Gardabani region is concerned – how safe it was to build houses near the river Mtkvari. Due to abundant sediments, the river Mtkvari has flooded and put 9 houses in danger. The water has destroyed several crofts.
“We cannot stay at home fearing that the water can destroy our houses,” – state the residents.
Humanrights.ge had unofficial information that the government had allotted thousands of GEL since the year of 2008 for strengthening the shores in the village Aghtaklia.
Khanakhmed Garibov is one of the residents of Aghtaklia, the current deputy head of Gardabani local government. He states that the Ministry of Environmental protection transferred money “in the past.”
“Yes, the money was allotted in the past. This money was spent on the building of dike on the shoreline of Mtkvari in Aghtaklia,” – states Garibov, - “Unfortunately. It is not enough. The dike needs to be prolonged by 540 meters. This will solve the problem. We plan to start the shore-strengthening works in May. According to the decision of our Governor, as soon as the level of water decreases, we will start large-scale works. The Ministry of Regional Development has already allotted 300 000 GEL. This money is not enough, but the government has promised to help more. We are also planning to change the river-bed of Mtkvari. The water was flowing to the direction of Aghtaklia up until now. Now we are working to direct it towards Rustavi.”
We talked to the press service of the Governor of Kvemo Kartli regarding the money received from the Ministry of Environmental Protection for the village Aghtaklia. We were interested to see the list of all the money spent on the problem of the village Aghtaklia including the year of 2008.
“In 2008, the Ministry of Environmental protection allotted 270 000 GEL for building the dike in Aghtaklia. The Governor supervised this issue and positively evaluates the works. This time the problem did not concern the dike. The river changed its bed at different spot. Except for this 270 000 GEL, no more money has been transferred for shore-strengthening works in Aghtaklia,” – stated Khatuna Mamardashvili, the representative of the press service of Davit Kirkitadze, the Governor of Kvemo Kartli.
Mamardashvili thought that humanrights.ge considered the dike built in 2008 to be a problem. In reality, we were interested in a different issue, particularly - #73 decree of Georgian government.
According to this decree, 939 700 GEL has been allotted for the shore-strengthening works in Aghtaklia from the reserve foundation on February 25th of 2008:
“Regarding the allotment of money from the reserve foundation of the Georgian government for the shore-strengthening and flood preventing works
1. In order to conduct the shore-strengthening works of rivers and prevent floods, the Finance Ministry of Georgia (N.Gilauri) allotted 3 800 000 GEL from the reserve foundation according to the Georgian law on the State Budget of 2008 of Georgia for the following municipalities: Akhmeta, Tsalka, Gardabani, Tsageri, Ambrolauri, Lentekhi, Ozurgeti, Zugdidi, Ninotsminda, Aspindza, Kareli, Gori, Mtskheta, Dusheni and Baghdati:
a) Lagodekhi – 54 000 GEL (Lagodekhi forest reserve, Matsana Valley);
b) Akhmeta 138 000 GEL (valley of the river Ilto);
c) Tsalka – 48 000 GEL (village Gumbati, river Gumbati);
d) Gardabani – 939 700 GEL (village Aghtaklia, river Mtkvari);
e) Tsageri – 220 000 GEL (village Orbeli, river Lajanuri – 130 000 GEL, village Chkhutula, river Tskhenistskali – 90 000 GEL)
f) Ambrolauri – 1 200 000 GEL (village Chrebalo, river Rioni  - 200 000 GEL, village Khidikari, Bichashvili district – 280 000 GEL, village Ghviara, river Rioni – 720 000 GEL;
g) Lentekhi – 227 000 Gel (village Tekali, river Tskhenistskali);
h) Ozurgeti – 300 000 GEL (city of Ozurgeti, river Achistskali);
i) Tsalenjikha – 51 800 GEL (village Lia, Pakhuloni bridge);
j) Ninotsminda – 62 000 GEL (Paravani Lake, village Poka);
K) Aspindza – 6 000 GEL (village Oshora, Oshorula Valley);
L) Kareli – 260 000 GEL (village Kvenatkotsa, river Ptsa);
M) Gori – 137 000 GEL (village Tedotsminda, river Liakhvi);
N) Mtskheta – 5 000 GEL (village Galavani, Usakhelo Valley);
O) Dusheti – 91 500 GEL (village Mleta, river Aragvi – 43 500 GEL, village Shatili, river Arghuni – 48 000 GEL);
P) Baghdati – 60 000 GEL (Sairme, river Tsablaristskali)”
This is the text of #73 decree of government. At the end of the document it is written that the supervision of these works is the duty of the deputies of the Presidents in all the corresponding regions.
The Governor of Kvemo Kartli does not talk about these issues. The press service of Davit Kirkitadze assures that the Ministry of Environmental Protection has spent 270 000 GEL on Aghtaklia.
It is not clear what the money allotted from the reserve foundation was spent on. The only result is the dike built on the shore of Mtkvari.
Nobody talks about the “old” 939 700 GEL allotted from the reserve foundation of the government. The only comment on this issue was given by the Governor to the journalist of Rustavi 2 with the flooded Mtkvari as a background: “Everybody is safe now. We did everything we could for this moment. The money will be allotted from the reserve foundation and this problem will be solved once and for all.”