პრესის თავისუფლების დღეს საქართველოში ამობრუნებული გაზეთებით შეხვდნენ
პრესის თავისუფლების მსოფლიო დღეს, 3 მაისს, მისი დაარსებიდან მეოცე წლისთავზე საქართველო, გავლენიანი საერთაშორისო ორგანიზაციების შეფასებით, კვლავაც „ნაწილობრივ თავისუფალი“ ქვეყნის სტატუსით ხვდება.
4 პუნქტით გაუმჯობესებულ მონაცემს დიდ პროგრესად არ მიიჩნევენ საქართველოში მოღვაწე ოპოზიციური პარტიებისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები. იმის გამოსააშკარავებლად, თუ რამდენად რეალურია წინსვლა, 3 მაისს საქართველოს რესპუბლიკური პარტია სპეციალური წინადადებით გამოვიდა. პრესის თავისუფლების მსოფლიო დღე თბილისში სხვა ღონისძიებებითაც აღინიშნა.
პრესის თავისუფლების მსოფლიო დღე თბილისში, პარლამენტის წინ ჩატარებულ აქციაზე ამობრუნებული გაზეთებით ხელში აღნიშნეს „ადამიანის უფლებათა სახლის“ წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა. აქციის მონაწილეებს გაზეთები უკუღმა ეჭირათ.
„ჩვენთვის უკვე მნიშვნელობა არა აქვს როგორ გვეჭირება გაზეთი, რადგან სწორად დაიჭერ თუ ამობრუნებული ფორმით, ინფორმაციას მაინც იღებ უკუღმა. და ეს იმიტომ, რომ დამოუკიდებელი პრესა განიცდის ზეწოლას და რა ინფორმაციაც ვრცელდება, არ არის სავსებით ობიექტური“, - ასე ხსნის აქციის ამ ფორმას „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ წარმომადგენელი ნინო ელბაქიძე.
პრესის თავისუფლების დღეს ერთი დღით დაასწრო 2011 წლის ანგარიშის გამოქვეყნება ავტორიტეტულმა საერთაშორისო ორგანიზაცია „ფრიდომ ჰაუსმა“. ანგარიშში, რომელიც მსოფლიოში მედიის თავისუფლების შეფასებას ისახავს მიზნად, საქართველო, შარშანდელთან შედარებით, 4 ქულით არის დაწინაურებული, თუმცა 55 ქულით ის მაინც რჩება ქვეყნად, სადაც მედია მხოლოდ „ნაწილობრივ“ არის თავისუფალი. („ფრიდომ ჰაუსის“ ანგარიშის მიხედვით, ზუსტად ერთნაირი შეფასება დაიმსახურეს საქართველომ, მალავიმ და მოლდავეთმა).
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ინტერნეტგამოცემა www.humanrught.ge-ს მთავარი რედაქტორი, წლების განმავლობაში გაზეთ „რეზონანსის“ ჟურნალისტი ალეკო ცქიტიშვილი, რომელიც პარლამენტთან გამართულ აქციაში მონაწილეობდა, იმ წლებს იხსენებს, როდესაც საქართველოში თავისუფალი პრესა ყალიბდებოდა: „თითქმის ოცი წელია, რაც საქართველოში თავისუფალი პრესა არსებობს და ამ ოცი წლის განმავლობაში ყოველთვის იყო ბარიერები. მე პირადად მოკვლითაც დამმუქრებიან და პოლიციასაც ვუცემივარ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს, მაგრამ, ამ ზეწოლის მიუხედავად, თავისუფალი პრესა არსებობდა და დღესაც არსებობს. მაგრამ დღეს ჩემი კოლეგები კითხვას ასე სვამენ: ის პერიოდი ჯობდა, ათი წლისწინანდელი, თუ ახლანდელი?“
მისი დაკვირვებით, მედიაზე ზეწოლის მეთოდები დღეს უფრო განსხვავებულია, ვიდრე ათი წლის წინ, თუმცა ფაქტია, რომ ზეწოლა მეტია, თავისუფლების ხარისხი - ნაკლები: „ფაქტია, რომ მაშინ ტელევიზიებში ასეთი ცენზურა არ ყოფილა. დღეს არავინ იცის, ვინ არიან ამ ტელევიზიების მფლობელები. ჟურნალისტებმა ის ვიცით მხოლოდ, რომ მფლობელია ცხრათავიანი გველეშაპი, რომლის ყველა თავი ვანო მერაბიშვილისაა... ამ მხრივ ბეჭდვით მედიაში ნაკლები პრობლემაა თითქოს, მაგრამ აქ არის გავრცელების პრობლემა, რასაც, ჩემი აზრით, ხელისუფლება უშლის ხელს, დისტრიბუციას ვგულისხმობ, რომ რეგიონებში ჩავიდეს გაზეთები და ინფორმაცია ხალხამდე მივიდეს“.
ცქიტიშვილი ამბობს, რომ ინტერნეტმედიაზე ზეწოლის ბერკეტები ხელისუფლებას ჯერ არ მოუფიქრებია, თუმცა მოსალოდნელია, რომ მის გაძლიერებასთან ერთად მოიმატოს ინტერნეტცენზურამაც: „ჯერჯერობით უფრო თავისუფლად ვგრძნობთ თავს, ვინც ახალ მედიაში ვართ, და მგონია, რომ საკმაოდ დიდი პოტენციალი გვაქვს, რომ განვვითარდეთ და ჩვენი ბერკეტებიც მივახმაროთ ბეჭდურ მედიას და იმ ტელემედიას, რომელიც თავისუფალია“.
სხვათა შორის, ახალი მედიის განსაკუთრებულ მნიშვნელობას გაეროს სპეციალურ მიმართვაშიც გაესვა ხაზი. 3 მაისს გაერო ახალი დევიზით გამოეხმაურა: „21-ე საუკუნის მედია - ახალი საზღვრები და ახალი ბარიერები“. მიმართვაში კი ვკითხულობთ: „ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები არ უნდა დარჩეს პასუხგაუცემელი. სახელმწიფო ჩინოვნიკები წინ უნდა აღუდგნენ დამნაშავეების დაუსჯელობას და დაიცვან ჟურნალისტების უსაფრთხოება“.
საქართველოს ხელისუფლება ფიქრობს, რომ წინსვლა აშკარაა და მის მთავარ მიზეზად ასახელებს მედიის მფლობელთა გამჭვირვალობის შესახებ პარლამენტის 2010 წლის ინიციატივას, რაც წელს, როგორც ცნობილია, საკანონმდებლო ცვლილებით დასრულდა. პარლამენტის წევრი ჩიორა თაქთაქიშვილი ჩვენს ეთერში საზოგადოებრივი მაუწყებლის დაფინანსების შეცვლილ სქემასაც მოიხსენიებს, როგორც საზოგადოებრივი მაუწყბელის დამოუკიდებლობის დამატებით გარანტიას.
ამ პათოსს არ იზიარებენ ოპოციზიური პარტიები. 3 მაისს, მაგალითად, რესპუბლიკური პარტიის მდივანმა ლევან ბერძენიშვილმა ჯერ განმარტა ის, თუ რას ნიშნავს „ნაწილობრივ თავისუფალი“ ქვეყანა: „2001 წელს საქართველოს პრესა ბევრად უფრო თავისუფალი იყო, იმავე „ფრიდომ ჰაუსის“ ანგარიშის მიხედვით, ვიდრე დღესაა - ანუ თავისუფალის სტატუსი ჰქონდა. რას ნიშნავს ეს „ნაწილობრივ თავისუფალი“? იმას, რომ საქართველოში დღეს არიან თავისუფალი ჟურნალისტები და არიან არათავისუფალი ჟურნალისტები“.
ხოლო შეფასების შემდეგ მედიის თავისუფლების შესამოწმებლად ტელეკომპანია „იმედს“ კონკრეტული წინადადებით მიმართა: „ზუსტად დღეს ჩვენ გამოვდივართ წინადადებით, რომ იმ ტელევიზიამ, ვინც საქართველოს თავის დროზე ამცნო სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის ამბავი, მიუძღვნას სპეციალური რეპორტაჟი ამ საქმეს, კერძოდ, გირგვლიანის მკვლელობის ევროპის სასმართლოსეულ შეფასებას“.
დაბოლოს, კიდევ ერთხელ შეგახსენებთ, რომ 1991 წლის 3 მაისს აფრიკელმა ჟურნალისტებმა ნამიბიის დედაქალაქ ვინდჰუკში მიიღეს დეკლარაცია, რომელიც მოუწოდებს ყველა ქვეყნის მთავრობას ხელი შეუწყოს პრესის თავისუფლებას. 1993 წლის 21 დეკემბრიდან კი გაეროს გენერალური ასამბლეის მიერ 3 მაისი პრესის თავისუფლების დღედაა გამოცხადებული.
ეს დღე შეახსენებს მსოფლიო საზოგადოებას, რომ არაერთ სახელმწიფოში ჯერაც უხეშად ირღვევა აზრის თავისუფლად გამოხატვის უფლება, რომ საკუთარი საქმის კეთილსინდისიერი კეთება ჟურნალისტებს ხშირად თავისუფლების, ზოგჯერ კი სიცოცხლის ფასად უჯდებათ.

Turned Up Newspapers in Georgia on the International Day of Press Freedom
On the twentieth anniversary of the International Day of Press Freedom, May 3, famous international organization rated Georgian media as “partly free” again.
Georgian opposition parties and non-governmental organizations do not think Georgia has achieved much progress by improving its rating with 4 points. In order to better demonstrate how real the progress was, the Georgian Republic Party released a special statement on May 3. The Press Freedom Day was celebrated by several events in Tbilisi.
The member organizations of the Human Rights House Tbilisi celebrated the World Day of Press Freedom by demonstration in front of the parliament of Georgia; the participants were holding the newspapers up-right down.
“It makes no difference how we hold the newspaper because even if you read the newspaper correctly, the information in it is not always correct. The reason is oppression on independent printed media and the spread information is not completely impartial,” said Nino Elbakidze from the Article 42 of the Constitution.
A day before, the international organization Freedom House released the 2011 Report on Media Freedom Worldwide. The report, which evaluates the media freedom in the world, states that Georgia proceeded at 4 points in comparison with last year; nevertheless it still is the country with partly free media with the 55 points (According to the Freedom House, Georgia, Malawi and Moldova rated equally).
Aleko Tskitishvili, Editor-in-chief of the online newspaper of the Human Rights Center www.humanrights.ge  and former journalist of the Georgian newspaper Resonance, also participated in the demonstration. He recalled the years when free media was establishing in Georgia. “Free printed media appeared in Georgia about 20 years ago and it always had to overcome some obstacles. Although I was threatened with death and police officers beat me during my journalistic activities, I should admit that free media really existed and still exists in Georgia. However, my colleagues and I wonder: which period was better – time ten years ago or current time?”
According to his findings, the intimidation methods on media are different today; however, it is fact that the oppression is more severe and freedom level is less. “It is fact that there has never been similar censorship in Georgian TV-Companies before. Today, nobody knows who owners of the TV-Companies are. Journalists only know that nine-headed dragoon owns TV-companies and Vano Merabishvili (interior minister) is one head of it… Printed media has fewer problems in this direction; however, they face problem of distribution and I think it the government creates this problem for them. They hinder distribution of newspapers in the regions.”
Tskitishvili said government has not acquired methods to oppress online media yet; though alongside the strengthening of the online media in Georgia, online censorship might also increase. “We, those who work in new media, feel ourselves a bit safer and I think we have huge potential to develop and assist the printed media as well as free TV-media in the country.”
UN Special Report also underscored the particular importance of the new media throughout the world. The UN made a new theme of May 3 this year: “Media of the 21st Century – New Frontiers, New Barriers”. The appeal reads: “Human rights violations shall be responded. Governmental officials should put an end to the impunity of offenders and protect safety of journalists.”
The government of Georgia thinks the progress in media freedom is evident and the main reason is the 2010 parliamentary initiative on media ownership transparency which ended up with the introduction of legislative amendments this year. Georgian MP Chiora Taktakishvili spoke about altered scheme of funding of the Georgian Public Broadcasting during her interview with the Radio Liberty. She said it will guarantee the independence of the GPB.
Opposition parties do not share the pathos of the government. On May 3, secretary of the Republic Party Levan Berdzenishvili initially clarified the meaning of “partly free” country. “In 2001, printed media was freer in Georgia than now according to the report of the same Freedom House – its status was “free” then. What does the “partly free” mean? It means, there are free and not-free journalists in Georgia now.”
Then, he suggested the TV-Company “Imedi” to measure the freedom of media in Georgia. “Today, we suggest the TV-Company to prepare a special reportage about the ECHR Judgment on Sandro Girgvliani’s murder because this TV-station was the first who informed Georgian population about the accident.”
African journalists adopted the Declaration on Press Freedom in Windhoek, capital of Namibia on May 3, 1991. The Declaration calls upon the state authorities to promote freedom of media. On December 21, 1993 the UN General Assembly proclaimed May 3 to be the International Day of Press Freedom.
The day reminds the world that freedom of expression is still blatantly breached in several states throughout the world; and sometimes journalists have to generously implement their professional duties at the expense of their freedom and even of their lives.