ვასილ სანოძე მკურნალობის კურსს ისრაელში გააგრძელებს
შსს-ს გენერალური ინსპექციის უფროსი ვასილ  სანოძე 3 მაისს გამთენიისას  ღუდუშაურის კლინიკაში მოათავსეს. იგი თავის არეში ცეცხლსასროლი იარაღით მძიმედ იყო დაჭრილი. წუხელ გვიან ღამით კი დაჭრილი მაღალჩინოსანი თბილისის საერთაშორისო აეროპორტიდან ისრაელის ერთ-ერთ კლინიკაში გადააფრინეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური ინფორმაციით, ვასილ სანოძეს საკუთარ ბინაში ტაბელური იარაღი გაუვარდა. მანამდე გავრცელდა არაოფიციალური ინფორმაცია, რომ მან თავის მოკვლა სცადა, რასაც შსს-ს პრესსამსახური კატეგორიულად უარყოფს.
ვასილ სანოძე საზოგადოების ყურადღების ცენტრში 2006 წელს, სანდრო გირგვლიანის გახმაურებული მკვლელობის შემდეგ მოექცა. გირგვლიანის მკვლელობის საქმესთან დაკავშირებით ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ ვერდიქტი სულ რამდენიმე დღის წინ გამოიტანა და საქართველო გამოძიების არაობიექტურად წარმართვაში დაადანაშაულა, ჯარიმის სახით კი მოსარჩელის სასარგებლოდ,  50 000 ევროს გადახდა დააკისრა.
2006 წლის 28 ივნისს - იმ დღეს, როცა სანდრო გირგვლიანი მოკლეს, „შარდენ ბარში“ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაღალი თანამდებობის პირები და მინისტრის მეუღლე თაკო სალაყაია სწორედ ვასილ სანოძის დაბადების დღეს აღნიშნავდნენ. ვასილ სანოძის სუფრაზე იმყოფებოდა სანდრო გირგვლიანის მეგობარი გოგონაც. ბარში დაწყებული კონფლიქტი მოგვიანებით სანდრო გირგვლიანის სიკვდილით დასრულდა. ქართულმა მართლმსაჯულებამ სანოძე და მისი მეგობრები მხოლოდ მოწმის სტატუსით დაკითხა.
ვასილ სანოძის დაჭრის ფაქტი შსს-მ თავდაპირველად კატეგორიულად უარყო. შემდეგ დაადასტურა და აღნიშნა რომ საქმე უბედურ შემთხვევასთან გვაქვს და სანოძეს ტაბელური იარაღი შემთხვევით გაუვარდა. იგი მძიმე მდგომარეობაში, ღუდუშაურის სახელობის კლინიკაში, 3 მაისს გამთენიისას გადაიყვანეს და სასწრაფო ოპერაცია ჩაუტარეს.
მთელი  დღის განავლობაში ღუდუშაურის კლინიკის შენობაში შესვლა შეზღუდული იყო. ავადმყოფები დაცვის მიერ შექმნილი ბარიერების გადალახვას ძლივს ახერხებდნენ. მიმდებარე ტერიტორიას მთელი დღის განმავლობაში სამართალდამცავები აკონტროლებდნენ. იქვე იმყოფებოდნენ ძალოვანი უწყების მაღალჩინოსნებიც - თბილისის საპატრულო პოლიციის უფროსი გიორგი გეგეჭკორი, კუდ-ის უფროსის მოადგილე სოსო თოფურიძე და სხვები.
ვასილ სანოძე გვიან ღამით თბილისის საერთაშორისო აეროპორტიდან ისრაელში გადააფრინეს, სადაც მკურნალობის კურსს გააგრძელებს.
„ინტერპრესნიუსის“ ინფორმაციით, ვასილ სანოძე მეგობრებთან ერთად გვიანობამდე იმყოფებოდა რესტორან „პურის სახლში“, საიდანაც შუაღამისას ნასვამი წავიდა. სუფრასთან რამდენიმე ადამიანი იმყოფებოდა, მათ შორის - ფრანგი სტუმრებიც. რა მოხდა მას შემდეგ და როგორ დაიჭრა სანოძე თავის არეში ცეცხლსასროლი იარაღით, ჯერჯერობით უცნობია.
„ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას ვასილ სანოძის მეზობლებმა აღნიშნეს, რომ მათ გვიან ღამე სანოძის ბინიდან ხმაური და ყვირილი შემოესმათ. იარაღიდან გასროლის ხმა კი არ გაუგიათ. სადარბაზო მალევე აივსო ხალხით. მოგვიანებით იქ სამართალდამცველებიც მივიდნენ.
სანოძის დაჭრის ფაქტთან დაკავშირებით კომენტარეს ჯერჯერობით არც საკანონმდებლო ორგანოში აკეთებენ. იურიდიულ საკითხთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე პავლე კუბლაშვილმა ჟურნალისტებთან საუბრისას მხოლოდ ის აღნიშნა, რომ ინფორმაცია მედიით შეიტყო და იმედი აქვს, შსს მომხდარზე შესაბამის რეაგირებას მოახდენს.
ვასილ სანოძეს გადარჩენის პერსპექტივა აქვს. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ განუცხადა ღუდუშაურის სახელობის კლინიკის ნეიროქირურგმა გრიგოლ ნანავამ, რომელმაც ვასილ სანოძეს ოპერაცია ჩაუტარა.
გრიგოლ ნანავას განცხადებით, უფრო მეტი მნიშვნელობა ენიჭება ოპერაციის შემდგომ გართულებებს, ვინაიდან სანოძეს ტვინის ღია ჭრილობა აქვს. როგორც ნეიროქირურგმა აღნიშნა, სათანადო გამოკვლევების შემდეგ დადგინდა, რომ სანოძეს ჰქონდა გამჭოლი ჭრილობა მარჯვენა შუბლის საფეთქელში, რომელიც გამოსული იყო მარცხენა შუბლში.
„პაციენტი მძიმე მდგომარეობაში იყო შემოყვანილი, სუნთქვითი დარღვევით. გადავიყვანეთ მართვით სუნთქვაზე. გამოკვლევების შემდეგ სასწრაფო ოპერაცია გავუკეთეთ. ოპერაციის დროს გართულებები და ექსცესი არ ყოფილა. ოპერაციის შემდეგ კონტროლისას გამოიკვეთა, რომ ავადმყოფს გადარჩენის პერსპექტივა აქვს“, - განაცხადა გრიგოლ ნანავამ.
მისივე განცხადებით, პაციენტი ღუდუშაურის კლინიკიდან ისრაელში ღამის საათებში გადაიყვანეს. ოჯახმა გამოთქვა სურვილი, რომ პაციენტი საზღვარგარეთ გადაეყვანათ და შესაბამისი რჩევა ჰკითხეს ღუდუშაურის კლინიკის წარმომადგენლებს, რომლებმაც მათ პაციენტის ისრაელში გადაყვანა ურჩიეს. ამ ქვეყანაში სახიფათო ჭრილობების მკურნალობის ყველაზე დიდი გამოცდილება აქვთ.

Vasil Sanodze will Receive Medical Treatment in Israel
The Head of General Inspection of the Ministry of Internal Affairs was taken to Ghudushauri Clinic on May 3 in the morning. He was severely injured in the area of head by the gun. Yesterday night, the wounded official was taken to one of the clinic in Israel from Tbilisi international airport.
According to the official information of the Ministry of Internal Affairs, Vasil Sanodze accidentally shot himself from the government-issued weapon at his home. According to the unofficial information, he tried to commit suicide. The press service of the Ministry of Internal Affairs categorically denies this fact.
Vasil Sanodze fell in the center of attention in 2006, after the murder of Sandro Girgvliani. The European Court of Human Rights made decision several days ago and convicted state of Georgia in the biased investigation and imposed 50 000 Euros for the benefit of the applicant.
On June 28th of 2006 when Sandro Girgvliani died, the high officials of the Ministry of Internal Affairs and the wife of the Minister Tako Salakaia were celebrating Vasil Sanodze’s birthday. Sandro Girgvliani’s girlfriend attended the celebration as well. The conflict erupted in the bar ended with the death of Sandro Girgvliani. Georgian judiciary interrogated Sanodze and his friends as the witnesses.
The Ministry of Internal Affairs categorically denied the fact of wounding of Vasil Sanodze. Then he stated that Sanodze accidentally shot himself from the government-issued weapon. Vasil Sanodze is in critical condition. He was taken to Ghudushauri clinic on May 3 in the morning and went through the surgery.
For the whole day long on May 3rd it was restricted to enter Ghudushauri clinic. The patients could hardly overcome the barriers created by the guards. The surrounding territory was controlled by the law-enforcement officials for the whole day. The high officials of the law-enforcement were also there – the head of Tbilisi Patrol Police Giorgi Gegechkori and the deputy head of Constitutional Security Department Soso Topuridze and others.
Late at night Vasil Sanodze was taken to Israel from Tbilisi International airport where he will go through the medical treatment.
According to interpressnews, Vasil Sanodze stayed in the restaurant “Puris Sakhli” (bread house) till the midnight. He left the place drunk. Several people attended the gathering, including – French guests. What happened later and how Sanodze got wounded, is unknown.
While talking with interpressnews, Vasil Sanodze’s neighbors noted that they heard noise and shout from Sanodze’s apartment late at night. They did not hear the sound of gun. The hall got filled with people. Law-enforcement officials came as well.
The legislative body does not comment on the issue. Pavle Kublashvili, the head of the Parliamentary Committee of Legal Issues stated that he received information from the media and hopes that the Ministry of Internal Affairs will react upon the occurred.
Vasil Sanodze has a chance of survival, stated the neurosurgeon Grigol Nanava of the Ghudushauri Clinic who operated on Vasil Sanodze.
According to Grigol Nanava, the patient has an open head wound and therefore there is a danger of the subsequent complications. As he noted, the medical examinations concluded that he had a penetrative wound in the right temple of the forehead which passed through the left temple.
“The patient was in severe state with respiratory problems. We put him under the artificial respiration. The urgent surgery was conducted after the examination. No complications were observed during the surgery. After the surgery it was revealed that the patient has a chance of survival,” – stated Grigol Nanava.
According to him, the patient was taken to Israel from Ghudushauri clinic late at night. The family expressed desire to move patient abroad and asked for advice. Ghudushauri clinic representatives advised them to move the patient to Israel. Israel has the biggest experience in terms of treatment of dangerous wounds.