სააპელაციო სასამართლომ დიღმის ტყეპარკს რეკრეაციული სტატუსი არ დაუბრუნა
თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება და არ დააკმაყოფილა ანა გაბრიაძისა და „კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის“ (CENN) სარჩელი, რითაც ისინი დიღმის ტყეპარკის ერთი ნაწილის სტატუსის შეცვლას ასაჩივრებდნენ.
ადმინისტრაციული აქტი, რომლის გაუქმებასაც აპელანტები ითხოვდნენ და რომლითაც დიღმის ტყეპარკის რეკრეაციული სტატუსი საზოგადოებრივ-საქმიანი ზონის სტატუსად შეიცვალა, 2009 წლის 11 სექტემბერს საკრებულომ მიიღო.
აპელანტების განცხადებით, თუკი რეკრეაციული სტატუსის დროს დაუშვებელი იყო ტყეპარკის ტერიტორიაზე  შენობების აგება, საზოგადოებრივ-საქმიანი ზონის სტატუსის პირობებში, ტყეპარკის ის 1 ჰექტარი, რომელსაც სტატუსი შეეცვალა,  განაშენიანების მაღალი კოეფიციენტის ზონად იქცა. სწორედ ამიტომ აპელანტები ანა გაბრიაძე და გარემოსდაცვითი ორგანიზაცია CENN მიიჩნევენ, რომ საკრებულოს გადაწყვეტილება, ტყეპარკის სტატუსის შეცლასთან დაკავშირებით უკანონოა და ის ბათილად უნდა იქნეს ცნობილი. თუმცა თბილისის საქალაქო სასამართლოს მსგავსად, სააპელაციო სასამართლომაც არ დააკმაყოფილა მათი მოთხოვნა და დიღმის ტყეპარკს რეკრეაციული სტატუსი არ დაუბრუნა.
„1998 წელს დიღმის ტყეპარკი შპს „სანის“ საკუთრება გახდა, რითაც დაირღვა იმ დროს მოქმედი მუნიციპალიტეტის კომიტეტის 1995 წლის დადგენილება და 1997 წელს შემუშავებული გენ-გეგმა დიღმის ტყეპარკის მოწყობის შესახებ. 1999 წლიდან შპს „სანმა“ ნაწილ-ნაწილ დაიწყო ტყეპარკის ტერიტორიის გაყიდვა. 2003 წელს ტყეპარკში დაიწყო უნებართვო სამშენებლო სამუშაოები. მხოლოდ ამის შემდეგ დაფიქრდა ქალაქის თვითმმართველობა, თუ რა შეიძლება მოჰყოლოდა რეკრეაციულ ზონაში უკანონო მშენებლობებს. საკრებულომ მარტივი გამოსავალი იპოვა - დიღმის ტყე პარკს რეკრეაციული სტატუსი საზოგადოებრივ-საქმიანი ზონის სტატუსად შეუცვალა, ანუ იქ არსებულ უკანონო მშენებლობებს სტატუსი მოარგო“, - განაცხადა პირველი ინსტანციის სასამართლოში ანა გაბრიაძისა და CENN-ის ადვოკატმა ლალი პეტრიაშვილმა.
აპელანტი მხარის თქმით, კიდევ ერთი მტკიცებულება, რის გამოც 2009 წლის საკრებულოს გადაწყვეტილება ბათილად უნდა იქნეს ცნობილი, არის ის, რომ საკრებულომ ეს გადაწყვეტილება პრცესუალური დარღვევებით მიიღო. არსებობს მხოლოდ საკრებულოს 2 კომისიის დასკვნა. წესით კი, ვიდრე საკრებულო საბოლოო გადაწყვეტილებას გამოიტანდა და დიღმის ტყეპარკს სარეკრეაციო სტატუსს მოუხსნიდა, სულ მცირე 5 კომისიის დასკვნა მაინც უნდა არსებულიყო.
„ვერავინ იტყვის დარწმუნებით, რომ იგივე შედეგს მივიღებდით, რაც დღეს გვაქვს,  თუკი ხუთივე კომისიის დასკვნა გვექნებოდა“, - განაცხადა პროცესზე ადვოკატმა ლალი პეტრიაშვილმა.
მოწინააღმდეგე მხარის - საკრებულოსა და მერიის წამომადგენლების განმარტებით კი, ტყეპარკის ტერიტორიაზე ბევრი კერძო მესაკუთრეა. მერია და საკრებულო ცდილობდა, ტყეპარკი კერძო მესაკუთრეებისგან ისე გამოეთავისუფლებინა, რომ მათი ინტერესები არ დარღვეულიყო და ქალაქს ტყეპარკის ის ტერიტორია მაინც შეენარჩუნებინა, რაც განადგურებას გადაურჩა. დიღმის ტყეპარკის სტატუსის შეცვლით კი, კერძო მესაკუთრეთა ინტერესები დაიცვეს.
მათივე თქმით, ქალაქის მთავრობა არაერთხელ ეცადა მოლაპარაკებებითა და სხვადასხვა პირობების შეთავაზებით, დაეცალა დიღმის ტყეპარკის ტერიტორია კერძო მესაკუთრეებისგან, მაგრამ ეს არ გამოუვიდათ, რადგან მესაკუთრეებმა ტერიტორიიდან გასვლა არ ისურვეს.
„იქიდან გამომდინარე, რომ კონკრეტულად ამ სადავო ფართობზე უკვე არსებობდა შენობები, რომლებიც კერძო საკუთრებაშია, იძულებული გავხდით მისთვის სტატუსი შეგვეცვალა“, - განაცხადა სასამართლო პროცესზე საკრებულოს წარმომადგენელმა.
მოწინააღმდეგე მხარის თქმით, სტატუსის მოხსნის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილების გაუქმების აუცილებლობა არ არსებობს, რადგანაც აპელანტებს ამ გადაწყვეტილებით უშუალო ზიანი არ მისდგომიათ.
„თუკი აპელანტები მიგვითითებენ, რომ სტატუსის შეცვლა ეკოლოგიურ ზიანს მოუტანს გარემოს, შევახსენებ მათ, რომ ადმინისტრაციული აქტი, სტატუსის შეცვლასთან დაკავშირებით, საკრებულომ 2009 წელს მიიღო და დღემდე სტატუსშეცვლილ ტერიტორიაზე არ დაწყებულა არც ერთი ახალი მშენებლობა, არ მოჭრილა არც ერთი ხე, არ დაზიანებულა ნარგავები“, - განაცხადა პროცესზე თბილისის საკრებულოს ადვოკატმა.
აპელანტი მხარის ადვოკატმა ლალი პატრიაშვილმა კი განმარტა, რომ ჯანსაღ გარემოში ცხოვრება ყველა ადამიანის კონსტიტუციური უფლებაა. ადმინისტრაციული სარჩელი შეიძლება განიხილოს სასამართლომ, თუკი გასაჩივრებული ადმინისტრაციული აქტი არღვევს არა მხოლოდ ერთი, არამედ  პირთა ფართო წრის ინტერესებს. ამ კონკრეტულ შემთხვევაში  კი, ირღვევა პირთა ფართო წრის ინტერესები. ასე რომ, ამ საქმეში, მოსარჩელე შეიძლებოდა ყოფილიყო ნებისმიერი პირი, ვინც ცხოვრობს თბილისში. ამასთანავე, უპირატესი ინტერესი გააჩნია მას, ვინც ცხოვრობს ტყეპარკთან ახლოს. აპელანტი ანა გაბრიაძეც სწორედ ერთ-ერთი მათგანია. რაც შეეხება მეორე მოსარჩელეს - CENN-ს (კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი), სახელწოდებიდანაც ჩანს, რომ იგი გარემოსდაცვითი ორგანიზაციაა.  კანონმდებლობის მიხედვით, CENN-ს შეუძლია, გარემოს დაცვის მიზნებიდან გამომდინარე, გაასაჩივროს ნებისმიერი ნორმატიული აქტი და ამით განახორციელოს ის მიზნები, რაც მას აქვს, მისივე წესდების შესაბამისად.
ლალი პატარაიამ კონტრშეკითხვით უპასუხა საკითხს, რომ იმ ნორმატიული აქტით, რასაც აპელანტები ასაჩივრებენ,  კონკრეტული, უშუალო ზიანი არ მიდგომიათ თავად აპელანტებს: „მაშინ, საინტერესოა, მოწინააღმდეგე მხარე ვის თვლის ამ საქმეში ისეთად, ვისაც შესაძლოა, მიღებული აქტის შედეგად უშუალო ზიანი მიდგომოდა?! ასეთები მხოლოდ ტყეპარკში არსებული ხეები და ნარგავები თუ იქნებოდნენ და ბუნებრივია, ისინი საკრებულოს ვერ უჩივლებდნენ.  ახლადმიღებული სტატუსი განაშენიანების მაღალ კოეფიციენტს უთითებს. შესაბამისად, ახალი სტატუსის წყალობით, შესაძლოა, იქ ისეთი შენობების მშენებლობა დაიწყოს, რომლებიც დააზიანებს გარემოს. შენობები კი არ უნდა მორგებოდა სტატუსს, არამედ - სტატუსი შენობებს. ისინი უნდა დაენგრიათ, რადგანაც სტატუსშეუსაბამო ადგილზე იყო აშენებული“, - განაცხადა ლალი პეტრიაშვილმა.
საკრებულოსა და მერიის წარმომადგენლების განმარტებით, ახალი სტატუსი სულაც არ ნიშნავს, რომ მესაკუთრეებს ამ ტერიტორიაზე ყველაფრის აშენების უფლება ეძლევათ. ახალი სტატუსით არსებობს მთელი რიგი შეზღუდვები, რომლის დაცვაც მესაკუთრეებს მოუწევთ.
აპელანტებმა რამდენიმე შუამდგომლობაც დააყენეს, ერთ-ერთი საქმეზე მტკიცებულების სახით სტუდია „მონიტორის“ მიერ, დიღმის ტყეპარკთან დაკავშირებული საგამოძიებო ფილმის დართვა იყო. თუმცა, მოსამართლემ შუამდგომლობის დაყენება საჭიროდ არ მიიჩნია. საბოლოოდ კი, მოსამართლემ ძალაში დატოვა საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება და ბათილად არ სცნო საკრებულოს მიერ მიღებული ადმინისტრაციული აქტი, რომლის მიხედვითაც დიღმის ტყეპარკის ერთ ნაწილს სტატუსი შეეცვალა და სარეკრეაციო ზონიდან საზოგადოებრივ-საქმიან ზონად გადაკეთდა. ანა გაბრიაძე და გარემოსდაცვითი ორგანიზაცია CENN გადაწყვეტილებას უზნაეს სასამართლოში გაასაჩივრებენ

The Appeal Court Did not Return Recreation Status to the Digomi Park
The Tbilisi Appeal Court did not change the verdict of the Tbilisi City Court and did not satisfy the suit of Ana Gabriadze and Caucasian Environmental NGO Network (CENN); they protested the amended status of one part of the Digomi forest-park.
The appellants requested to annul the administrative act which was adopted by the Tbilisi City Council on September 11, 2009 and changed the recreation status of the Digomi Forest-Park into a public-business zone.
The appellants allege that if the recreation status did not allow people to start any construction activities in the territory of forest-park, with the new status of a public-business zone 1 hectare of the park became a high quotient zone of constructions.  As a result, appellants Anna Gabriadze and the CENN believe that the decision of the City Council is illegal and it shall be annulled. However, both Tbilisi City Court and Tbilisi Appeal Court did not satisfy their suit and did not return the recreation status to the park.
“In 1998, Ltd “Sani” became owner of the Digomi Forest-Park which contradicted the 1995 resolution of the municipal committee and the 1997 general plan for arrangement of the Digomi Forest-Park. Beginning in 1999, “Sani Ltd” started to sell the territory in parts. In 2003, illegal construction started in the Forest-Park. Afterwards, the city authority realized that illegal construction in the recreation zone could cause serious problems and the city council found a simple solution to the problem – they changed the recreation status into a public-business zone,” said Lali Petriashvili, lawyer of Ana Gabriadze and CENN at the first court.
The appellants said, the Tbilisi City Council enacted the administrative act through procedural violations and it can become another evidence to abolish their document. There are only two conclusions of the City Council Commissions. As a rule, before the City Council passes final decision and remove the recreation status from the Digomi forest-park, at least 5 conclusions were necessary to be prepared before the status was amended.
“Nobody can claim that we would receive the same result with those 5 conclusions as we have today,” said lawyer Lali Petriashvili.
The defendant side – representatives of the City Council and City Hall – clarified that many people own private properties in the territory of the park. They tried to free the area from the private owners without breaching their rights and save the survived part of the park from destruction. With the amended status, they protected the rights of the private owners.
They added that the city authority tried to free the Digomi Park from private owners through negotiations and with many proposals but in vain; the owners did not wish to leave the territory.
“Since there were the buildings under the private ownership on the disputed territory, we had to change its status,” – stated the representative of City Council at the proceedings.
According to the defendant, there is no need of abolishment of the City Council decision as the applicants have not been directly damaged by it.
“If the applicants consider that the status change will damage the environment, we would like to remind them that since the adoption of the administrative act by City Council regarding the status change in 2009, no new construction has been started, no tree has been cut and no plant has been damaged,” – stated the lawyer of Tbilisi City Council at the administrative proceeding.
The applicant’s lawyer Lali Patriashvili stated that it is a constitutional right of every citizen to live in the healthy environment. Administrative complaint is admitted to the court if it violates the broad interests. Therefore, any resident of Tbilisi could have been an applicant in this case. The one who lives near the forest-park has superior interest. The applicant Ana Gabriadze is one of those. As for another applicant CENN (Caucasus Environmental NGO Network), it is clear from the title that it is environmental organization. According to the legislation, CENN can appeal against any normative act consequent from the objective of environmental protection and thus serve the purpose constituted in its charter.
Lali Pataraia responded to the issue with counter question: “It is interesting who could have been damaged directly by this administrative act?! The direct damage could have been inflicted only on trees and plants and it is obvious that they could not appeal against the City Council. The new status demonstrates the high coefficient of construction building. Therefore, according to the new status, the constructions might start there resulting in the environmental damage. The status should have been relevant for the buildings and not vice versa. The buildings here should have been destroyed as they were built on irrelevant place,” – stated Lali Petriashvili.
According to the representative of the City Council and City Hall, new status does not mean that the owners have right to build anything in this territory. New status envisages range of limitations that the owners need to abide to.
The applicants made several requests, including acceptance of the investigative movie by the studio Monitor on Dighomi forest-park as evidence. The judge did not render the request. Ultimately, the judge upheld the City Court decision and did not abolish the administrative act of the City Council according to which the status was changed for a part of Dighomi forest-park and turned into public-business zone. Ana Gabriadze and CENN are going to appeal against decision in the Supreme Court.