ბათუმელები თვლიან, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ მათ 6 მაისი წაართვა
ბათუმში პოლიციის დღისადმი მიძღვნილი საზეიმო ალღუმის გასაშუქებმად მედიის წარმომადგენლებზე აკრედიტაცია შერჩევით გაიცა. თავისუფალი მედია და რიგითი მოქალაქეები ხელისუფლების მიერ დაგეგმილ ღონისძიებებზე ვერ მოხვდნენ.
თუ რატომ არ დაუშვეს აღლუმის გასაშუქებლად დამოუკიდებელი ტელეკომპანია TV25 და ტელეკომპანია „მაესტრო“, ადამიანის უფლებათა ცენტრი შსს-ს ინფორმაციისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამმართველოს უფროსს, ზურაბ გვენეტაძეს დაუკავშირდა, მაგრამ მან ჩვენთან საუბარი არ ისურვა და ტელეფონი გაგვითიშა.
6 მაისს აჭარაში სამი სადღესასწაულო თარიღი აღნიშნა. აღლუმის გადასაღებად აკრედიტებულ ტელეკომპანიათა რიცხვში „25-ე არხი“ და ტელეკომპანია „მაესტრო“ ვერ მოხვდნენ. გადამღებმა ჯგუფმა პოლიციელთა კორდონის მიღმა იმუშავა.
ტარიელ ცეცხლაძე, ტელეკომპანია „მაესტროს“ კორესპონდენტი აჭარაში: „დილით, 10 საათზე მივედით გენერალური რეპეტიციის გადასაღებად. განგვიცხადეს, რომ საშვი იყო აუცილებელი და უნდა მიგვეღო შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან.  არაერთგზის ვცადეთ სამინისტროსთან დაკავშირება მეც და ჩემმა ხელმძღვანელობამაც. თუმცა, მათ პირიქით განაცხადეს, რომ არანაირი საშვი არ იყო აუცილებელი და თავისუფლად შეიძლებოდა გადაღება“.
მაია მერკვილაძე, „25ე არხის“ საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელი: „წინა დღით დავუკავშირდი შსს-ს პრესსამსახურის ხელმძღვანელ ზურაბ გვენეტაძეს და აკრედიტაცია ვთხოვე. პირველ ზარზე მისი პასუხი იყო, რომ დაგვირეკავდა. შემდეგ დღის განმავლობაში რამდენჯერმე დავურეკე და ასეთივე პასუხები მივიღე. პარალელურად ვურეკავდი აჭარის მთავრობის პრესსამსახურშიც, სადაც თავაზიანად მიხსნიდნენ, რომ მათ არაფერი იცოდნენ“.
ტელეკომპანია „მაესტროს“ კორესპონდენტის თქმით, მას 6 მაისის სხვა აქტივობების გაშუქებაში პრობლემები აღარ შექმნია. ხოლო, TV 25-ის შემთხვევაში, სხვაგვარად იყო: „აღლუმის გარდა, სხვა ღონისძიებებიც იყო დაგეგმილი, რომელსაც ბათუმის მერია უწევდა კოორდინირებას. თუმცა, ბათუმის დელფინარიუმში მხოლოდ პრეზიდენტის პრესსამსახურის ხელმძღვანელის ნათია ბანძელაძის დახმარებით შევაღწიეთ. 6 მაისს, პრესსამსახურებიც გაურკვეველ მდგომარეობაში იყვნენ, რადგან მათ ფუნქციებს ვიღაც, ჩემთვის უცნობი პირი ასრულებდა“.
საზეიმო ღონისძიებაზე დასწრების საშუალება პოლიციელებმა არც მოქალაქეებს მისცეს. ბათუმელები თვლიან, რომ ეს დღე მათ საქართველოს ხელისუფლებამ წაართვა, რადგან მოსახლეობას ღონისძიებებზე დასწრების საშუალება არ მიეცათ.
„ბავშვთან ერთად მოვედი, ალღუმი გვინდოდა გვენახა, მაგრამ არც აქედან შეგვიშვეს და არც სხვა მხრიდან. რისთვისაა მაშინ ეს ღონისძიება, მარტო პრეზიდენტისთვის და ვანო მერაბიშვილისთვის არის?“, - კითხულობდა ნუკრი ზოიძე.
„ვერ მოვახერხე შესვლა. ეს ხალხისთვის თუ არ იყო, მაშინ სხვაგან ჩაეტარებინათ“, - ბრაზობდა მოქალაქე.
ბათუმის ახალ ბულვარში საზეიმო აღლუმი დღის 12 სათზე დაიწყო და ნახევარ საათს გაგრძელდა. პოლიციის დღისადმი მიძღვნილ საზეიმო აღლუმში შსს-ს თითქმის ყველა დეპარტამენტი მონაწილეობდა. აღლუმს ორგანიზებას თავად შსს უწევდა. ახალ ბულვარში საზეიმო მარშით შსს-ს 4000-მა თანამშრომელმა ჩაიარა, ასევე მოეწყო საზღვაო და მსუბუქი ჯავშანტექნიკის დემონსტრირება.

Batumi Residents Believe Georgian Government Seized Celebration of May 6 from Them
Media organizations were selected to get accreditation at the Police Parade in Batumi. Free media outlets and ordinary citizens could not attend the parade.
The Human Rights Center tried to find out why independent TV-Companies TV-25 and Maestro were not allowed to highlight the parade with the head of Information and Public Relation Department of the MIA Zurab Gvenetadze but he refused to talk with us and cut off line.
On May 6, three events were celebrated in Adjara. Police officers did not allow correspondents of the TV-Companies 25th Channel and Maestro across the cordon.
Tariel Tsetskhladze from Maestro-TV in Adjara: “I arrived here at 10:00 am to cover the dress-rehearsal. They said we needed corresponding permission from the MIA. Administration of our TV-Company and I tried to call the Ministry several times but they said we needed no permits and could cover the parade without any obstacles.”
Maia Merkviladze, head of news room of the 25th Channel: “I called Zurab Gvenetadze on the previous day and requested accreditation from him. During my first call he said he would call me back and tell the answer. I called him several times next day and he told me the same. In parallel to it, I was calling the press-center of the Adjara government where they politely explained to me that they knew nothing about procedures.”
Maestro’s correspondent said he did not face any problems when covering other events on May 6. The situation was different in case of TV-25. “There were some other events besides parade in Batumi and they were coordinated by the Batumi City Hall. However, we managed to enter the Batumi Dolphinarium with the support of Natia Bandzeladze, head of president’s press-center. On May 6, the press-centers were also in an obscure situation because a strange person was implementing their functions on that day.”
Police officers did not allow citizens to attend the parade. Batumi residents believe the government of Georgia seized the day from them because they could not attend the celebrations.
„I came here to attend the parade with my child but they did not allow us into the area. Why do they organize similar events – for the president and Vano Merabishvili (minister of interior) only?” asked Nukri Zoidze.
“I could not enter there. If it was not for people, they should have held it somewhere else,” a citizen complained.
The parade started at 12:00 pm in the new Boulevard of Batumi and lasted only 30 minutes. Almost every department of the MIA participated in the parade dedicated to the Police Day. The event was organized by the MIA. 4 000 officers of the MIA marched through the new boulevard; naval and light artillery also participated in the parade.