რას უპირებს ხელისუფლება რაჭას?!
უკანასკნელ პერიოდში საზოგადოების ყურადღება იქცევს მთავრობის გადაწყვეტილებები ონში ჰესების კასკადის მშენებლობისა და ხე–ტყის დამზადების 20-წლიანი ლიცენზიების გაყიდვის მიზნით აუქციონის გამოცხადების თაობაზე. მსგავსი ტიპის გადაწყვეტილებები ახალი არაა: საქართველოს ხელისუფლება რაჭის ეკონომიკური განვითარების მთავარ მიმართულებად აირჩია ბუნებრივი რესურსების ფართო მასშტაბიანი ექსპლუატაცია: ტყის სამრეწველო ჭრა, წიაღისეულის მოპოვება, ჰიდროენერგორესურსების ათვისება.
რაჭის უნიკალური ბუნებრივი პირობებიდან გამომდინარე, ეს მიმართულება ნამდვილად არ შეესაბამება მდგრადი განვითარების თანამედროვე პრინციპებს: დიდი ჰესები, ხე–ტყის სამრეწველო ჭრა და სამთო–მოპოვებითი მრეწველობა გარემოს დეგრადაციის განმაპირობებელი ყველაზე მნიშვნელოვანი ფაქტორებია, რასაც ხშირად სტიქიური პროცესების გააქტიურება და მოსახლეობის იძულებითი გადასახლება ახლავს. სამწუხაროდ, ფართო საზოგადოებას ამ საკითხებისადმი ჯეროვანი ყურადღება არ გამოუჩენია.
რაჭაში გიგანტური ჰიდროელექტროსადგურების კასკადის მშენებლობის შესახებ ინფორმაცია დაახლოებით ერთი წლის წინ გახდა ცნობილი. ის იგეგმება ონის რაიონში, მდინარე რიონზე სოფელ ჭიორასთან. გეგმის მიხედვით, ჰესის წყალსაცავის სავარაუდო მოცულობა იქნება 210 მილიონი მ3, დადგმული სიმძლავრე - 272 მეგავატი. წყალსაცავი დაიკავებს ტერიტორიას სოფელ ჭიორადან სოფელ გლოლამდე. თავის დროზე ამ ინფორმაციამ არ მიიპყრო ფართო საზოგადოების ყურადღება, რაშიც გარკვეული როლი რუსეთის სამხედრო აგრესიამ ითამაშა. თუმცა, უნდა ითქვას, რომ იგივე რუსული აგრესიის პირობებში, 2008 წლის სექტემბრის პირველ რიცხვებში, საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრმა განაცხადა, რომ გადაწყვეტილია ონის კასკადის მშენებლობა, რომლის ტენდერში რუსული კომპანია მიიღებდა მონაწილეობას.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2008 წლის 22 ოქტომბერს ქ. ბრიუსელში გამართულ დონორთა საერთაშორისო კონფერენციის შედეგების გათვალისწინებით, საქართველოსთვის დამხარების სახით შეპირებული 4,5 მილიარდი დოლარიდან, ონის ჰესის მშენებლობაზე ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) 50 მილიონ ევროს გამოყოფს კერძო სექტორისათვის. თუ რამდენად დაეხმარება ქვეყნის კრიზისიდან გამოყვანას ასეთი პროექტის განსახორციელებლად კერძო სექტორისთვის თანხის გამოყოფა, ეს ალბათ განსაკუთრებული მსჯელობის საგანია. 2000 წელს კაშხლების მსოფლიო კომისიის გამოქვეყნებული ანგარიშის თანახმად, დიდი კაშხლების/ჰესების უარყოფითი ზემოქმედება ბუნებრივ და სოციალურ გარემოზე (იძულებითი გადასახლება, ტრადიციების დაკარგვა, ბუნებრივი გარემოს და კულტურული მემკვიდრეობის განადგურება, ლანდშაფტის და ლოკალური კლიმატის შეცვლა) იმდენად ძლიერია, რომ ისინი უკვე აღარ განიხილება განახლებადი ენერგეტიკის ნაწილად. ამასთანავე, დიდი ჰესების მშენებლობის ინიცირებით მცირე და საშუალო ჰესების დაფინანსება ძალზე რთულდება. არადა, საქართველოს მცირე ჰესების განვითარების უდიდესი შესაძლებლობები გააჩნია, რაც არა მარტო ხელსაყრელია ეკონომიკური თვალსაზრისით, ასევე მისაღებია გარემოსდაცვითი კუთხითაც.
განმარტებას საჭიროებს ის საკითხიც, რომ დიდი ჰესები არ წარმოადგენენ მუდმივი ელექტროენერგიის წყაროს. უმეტესობას შეცდომით ჰგონია, რომ რადგან ჰესის ტურბინებს მდინარის წყალი ატრიალებს, ხოლო მდინარეში წყალი არ ილევა, დენის გამომუშავებაც მუდმივად მოხდება. სინამდვილეში ეს ასე არ არის - დიდი ჰესების საოპერაციო პერიოდი დაახლოებით 50 წელია; წყალსაცავი თანდათან ივსება მდინარის ნატანი ქვა-ხრეშით; ექსპლუატაციის ვადის გასვლის შემდეგ კაშხალი საჭიროებს შეკეთებას ან დემონტაჟს.
რეგიონის ხე–ტყის რესურსები 20 წლიანი ლიცენზიებით გასაყიდად პირველად 2007 წელს გაიტანეს აუქციონზე, როდესაც ქვეყნის ისტორიაში ყველაზე მასშტაბური აუქციონი გამოცხადდა. მათ შორის რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთიდან 27914 ჰა სახელმწიფო ტყის ფართობი, წლიური მოსაპოვებელი მერქნის რაოდენობა 38120 კუბური მეტრით განისაზღვრებოდა. აუქციონი მაშინ ჩაიშალა. 2009 წლის 11 ივნისს ეკონომიკური განვითარების სამინისტრომ აუქციონზე გამოიტანა ამბროლაურის რაიონის ტყის რესურსები. აღსანიშნავია, რომ ამ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მონაწილეობის უფლება კვლავ უკანონოდ შეუზღუდეს მოსახლეობას. ეს ხდება იმ ფონზე, როდესაც პირადი მოხმარებისათვის ტყის რესურსების ხელმისაწვდომობა უაღრესად შეზღუდულია გაუმართავი კანონმდებლობის გამო. არ არის შეფასებული, თუ რა რაოდენობით ტყის რესურსი სჭირდება ადგილობრივ მოსახლეობას და შესაძლებელია თუ არა რეგიონის ტყეების ხარჯზე ერთდროულად დიდი ფისკალური ეფექტის მიღება და ადგილობრივი მოსახლეობის უზრუნველყოფა. მაგალითად, ნიკორწმინდა, სადაც განსაზღვრულია ლიცენზიების გაყიდვა, ერთ–ერთი ყველაზე ცივი ადგილია საქართველოში, აქ ერთ ოჯახს ზამთარში არანაკლებ 20 კუბური მეტრი შეშა ესაჭიროება. ამ პირობებში ლიცენზიების გაყიდვამ შეიძლება გააორმაგოს ტყეებზე ზეწოლა და რესურსის სწრაფი ამოწურვა გამოიწვიოს, რაც საბედისწერო აღმოჩნდება მასზე დამოკიდებული ადგილობრივი მოსახლეობისათვის.
სამთო-მოპოვებითი სამუშაოები საქართველოში იმ საქმიანობას მიეკუთვნება, რომელიც გარემოს მნიშვნელოვან დაბინძურებას, დეგრადაციასა და სტიქიური პროცესების განვითარებას იწვევენ. რაჭის ტერიტორიაზე დღეისათვის უკვე გაყიდულია წიაღის მოპოვების 40–წლიანი ლიცენზიები რამდენიმე ყველაზე მსხვილ საბადოზე. ზოგიერთმა წარმოებამ განსაკუთრებით უარყოფითი ზეგავლენა შეიძლება მოახდინოს გარემოსა და ადამიანის ჯანმრთელობაზე.
ამბროლაურის რაიონში გაცემულია ლიცენზია ლუხუნის დარიშხანის საბადოზე. ლიცენზიით გათვალისწინებულია დარიშხანის (9 534 ტ), ანთიმონიტის (39 500 ტ), ოქროს (1,4 ტ) მოპოვება. ამ ლიცენზიის მფლობელია ს/ს „მადნეული“, რომელიც 2005 წელს რუსული „პრომიშლენნიე ინვესტორის“ შვილობილმა კომპანიამ „სტენტონ იქუითიზ ქორფორეიშენმა“ შეიძინა. როგორც ცნობილია, იგივე კომპანია ფლობს ოქროსა და სპილენძის საბადოს ბოლნისის რაიონში, კაზრეთში და ქვეყანაში მოქმედი გარემოს ერთ–ერთი მსხვილი დამაბინძურებელია. ნიშანდობლივია, რომ რაჭაში დარიშხნის წარმოება ასევე (საბჭოთა) რუსეთს უკავშირდება: გასული საუკუნის ავადსახსენებელ ოცდაათიან წლებში (1936–37) დაიწყო, როდესაც მძიმე მრეწველობას საბჭოთა კავშირში სერგო ორჯონიკიძე კურირებდა.
ონის რაიონში, სოფელ შქმერში გაცემულია ლიცენზიები მანგანუმის (მარგანეცის) მოპოვებაზე. ლიცენზიით გათვალისწინებული მოსაპოვებელი რესურსის ჯამური რაოდენობა 2 მლნ ტონამდეა (ლიცენზიის მფლობელია შპს „მეტექსი“). ეს ლიცენზია ითვალისწინებს მადნის მოპოვებას ღია კარიერული წესით. ამ მეთოდის გამოყენება იწვევს მიწის ნაყოფიერი ფენის დეგრადაციას, ზედაპირული და მიწისქვეშა წყლების დაბინძურებას, ბიომრავალფეროვნებით გამორჩეული ადგილების დეგრადაციას. გარდა ამისა, მანგანუმის ნაერთები მძიმედ მოქმედებს ადამიანის ორგანიზმზე. ორგანიზმში დიდი რაოდენობით მანგანუმის მოხვედრის საშიშროება არსებობს მანგანუმის მოპოვების, გამდიდრების და გადამუშავების დროს. მანგანუმი არ იწვევს მწვავე მოწამვლას, მაგრამ მისი ხანგრძლივი მოქმედების შედეგად შეიძლება განვითარდეს ცენტრალური ნერვული სისტემის მძიმე ინტოქსიკაცია, რომელიც კლინიკური გამოვლინებით მოგვაგონებს ენცეფალიტურ პარკინსონიზმს. მანგანუმი იწვევს ბრონქული ასთმის და ეგზემის განვითარებას, მტვრის ხანგრძლივი შესუნთქვის შედეგად კი სუნქვითი სისტემის სპეციფიკურ დაავადებას - მანგანოკონიოზს.
ოქროს მოპოვებაზე გაცემულია ლიცენზია, რომელიც მოიცავს ზემო რაჭას და ლენტეხს (ცანას). ლიცენზიის მფლობელია აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთის რესურსების შპს - Eastern Mediterranean Resources Public Ltd (“EMED”). ყურადსაღებია, რომ ეკოლოგიური კატასტროფების გამომწვევ მიზეზთა შორის, ოქროს მოპოვებას წამყვანი ადგილი უჭირავს. ოქროს მისაღებად ხშირად გამოიყენება ვერცხლისწყალი და ციანიდი, ვინაიდან ეს ყველაზე იაფი საშუალებაა არსებულებს შორის. ოქროს ღია კარიერები შეუქცევად და მზარდ ზიანს აყენებენ გარემოს და ადამიანის ჯანმრთელობას. მიწისზედა და გრუნტის წყლები და ნიადაგი ბინძუდება ვერცხლისწყლითა და ციანიდებით, საიდანაც ისინი სოფლის მეურნეობის კულტურებში, ხოლო საბოლოოდ ადამიანის ორგანიზმში ხვდებიან.
აღნიშნულის პარალელურად, ხელისუფლების საჯარო გამოსვლებში უფრო პოპულარული თემაა რაჭაში ტურიზმის განვითარება. გარდა ტრადიციული კურორტების რეაბილიტაციისა (მათ შორის მინერალური წყლების მიმდებარე კურორტები უწერა, შოვი და სხვ.), შაორის წყალსაცავის მიმდებარე ტურისტული ქალაქის მშენებლობა და დაცული ტერიტორიის–ეროვნული პარკის შექმნა. ხშირია საუბარი ეკოლოგიურად სუფთა სოფლის მეურნეობის აღორძინებასა და ქართული ღვინოების მსოფლიო ბაზარზე გატანაზე. თუმცა, ამ კუთხით პრაქტიკულად არაფერი გაკეთებულა.
გადაწყვეტილების მიმღებნი რაჭის განვითარების გზებზე როცა საუბრობენ, უნდა დაფიქრდნენ, რამდენად მისაღები იქნება საერთაშორისო ბაზარზე და რამდენად აღიქმება მაგალითად, ხვანჭკარა ეკოლოგიურად სუფთა პროდუქტად, როცა იმავე რაიონში იარსებებს დარიშხანის წარმოება?! რამდენად შეთავსებადია, ერთი მხრივ, დიდი კაშხალი, ხე-ტყის წარმოება, ოქროს საბადო, ხოლო მეორე მხრივ - ეკოლოგიურად სუფთა სოფლის მეურნეობა და ეროვნული პარკი ერთმანეთის მეზობლად?! რამდენად მიმზიდველი იქნება ეკოტურიზმისათვის დაცული ტერიტორიაში შესვლა ხელოვნური წყალსაცავების და ქიმიური ქარხნების გავლით?
ადამიანი, რომელიც დასვენებისა და ხელუხლებელი ბუნების ნახვის მიზნით ტურისტული მოგზაურობის დაგეგმვას შეუდგება და რუკაზე მოძებნის საქართველოს, ნახავს, რომ სულ რამდენიმე კილომეტრის რადიუსში თავმოყრილია ფერადი ლითონების, დარიშხანის, მანგანუმისა და ხე-ტყის წარმოება, ასევე ეროვნული პარკი და კურორტები. შეუძლებელია, ამის შემხედვარე ადამიანმა რაჭისკენ აიღოს გეზი. იმას, ვინც იცის ეკოტურიზმის არსი და საკუთარი ჯანმრთელობის ფასი, კარგად მოეხსენება, რომ ასეთმა ანთროპოგენულმა პრესმა არ შეიძლება ბუნების დეგრადაცია არ გამოიწვიოს იმ დონემდე, რომ ჯანმრთელობისთვის საშიში გახდეს. თუმცა არსებული ტენდენციების გაგრძელების შემთხვევაში არათუ ეკოტურისტების მოზღვავებას, არამედ ადგილობრივი მოსახლეობის ჯანმრთელობის გაუარესებასა და გაუსაძლისი პირობების გამო მშობლიური მხარიდან მიგრაციას უნდა ველოდეთ.
აქვე არ შეიძლება არ აღვნიშნოთ რამდენიმე ფაქტი მოპოვებით მრეწველობასთან დაკავშირებით: ბოლო წლებში საქართველოში სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული მოპოვებითი მრეწველობის მნიშვნელოვანი ობიექტების პრივატიზება გაუმჭვირვალედ და ხშირად კანონის მოთხოვნათა დარღვევით განხორციელდა; ახალი მესაკუთრეების ხელშეკრულებებით განსაზღვრული გარემოსდაცვითი, სოციალური თუ სხვა სახის ვალდებულებები, უმეტეს შემთხვევაში, უკანონოდ არის გასაიდუმლოებული; ხაზი უნდა გავუსვათ იმ გარემოებასაც, რომ დღეს საქართველოში სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვება აღარ ექვემდებარება ლიცენზიის გაცემამდე ბუნებრივ და სოციალურ გარემოზე ზემოქმედების წინასწარ შესწავლას; საერთაშორისო ორგანიზაციათა კვლევები აჩვენებენ, რომ მოპოვებით მრეწველობაზე დამოკიდებულ ქვეყნებში: მაღალია კორუფცია, მთავრობები ავტორიტარულია, მმართველობა არაექფეტურია, მაღალია სამხედრო ხარჯები, ადგილი აქვს სამოქალაქო ომებს და ხშირია ადამიანის უფლებათა დარღვევის შემთხვევები. მოპოვებითი მრეწველობის მსხვილმასშტაბიანი პროექტების განხორციელებას, როგორც წესი, მოჰყვება ადგილობრივი მოსახლეობის იძულებითი გადასახლება.
ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ ქვეყნის ეროვნული ინტერესებს – ბუნებრივი გარემოსა და კულტურული ტრადიციების შენარჩუნებას, მოსახლეობის სტაბილურ კეთილდღეობას, ჯანმრთელობას, უსაფრთხოებასა და მშვიდობას, ჩვენს მთიან რეგიონებში უზრუნველყოფს ტურიზმის, დაცული ტერიტორიების და სოფლის მეურნეობის განვითარება და არა წიაღისეული და ხე-ტყის მრეწველობისა და გიგანტური ჰესების ხელშეწყობა. მოვუწოდებთ საქართველოს მოსახლეობას ყველა კანონიერი გზით წინ აღუდგეს გარემოსდაცვითი და სოციალური თვალსაზრისით სახიფათო პროექტების განხორციელებას, ხოლო საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებს – თავი შეიკავონ მსგავსი პროექტების დაფინანსებისგან.

Government’s Plans for Racha
The decisions of government to hold auctions for cascade constructions and put on the market 20-year licenses have drawn public’s attention lately. These kinds of decisions are not new: Georgian government chose the mass-scale exploitation of natural resources as a main direction for economic development of Racha: industrial utilization of forest, procuring fossil and getting hydro energy resources.
These undertakings do not comply with the modern principles of sustainable development considering unique natural state of Racha: big hydro energy stations, industrial utilization of forest and mountain industry are the main factors for the degradation of environment accompanied by the natural disasters and forces eviction of populations. Unfortunately, the wider public has not showed due attention to these issues yet.
The information on construction of gigantic hydro energy station in Racha was disseminated about a year ago. The building was planned in Oni region, at the river Rioni near the village Chiora. According to the plan, the presumed dimension of the reservoir will be 210 million square meters and the power – 272 mega watts. The reservoir will occupy the territory from the village Chiora to the village Glola. Back then this information did not draw public’s attention due to the Russian military aggression. However, during the same military aggression, in the beginning of September of 2008, the Minister of Energy of Georgia stated that the building of Oni cascade had been decided and Russian company was going to participate in the tender.
It should be noted that on October 22nd of 2008 considering the results of international conference held in the city of Brussels, out of 4.5 billion dollars promised financial assistance for Georgia, European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) will allot 50 million Euros for the private sector. How helpful would this undertaking be for overcoming crisis in the country is a matter of special discussion. According to the report of World Commission on Dams published in 2000, negative impact of big dams/hydro energy stations on natural and social environment (forced eviction, losing traditions, destroying natural environment and cultural heritage, changing local and landscape climate) is so strong that it is no longer considered the part of renewable energy. Besides, by initiating construction of big hydro energy stations, the financing of small and average sized energy stations becomes hard. It should be noted that Georgia has big opportunities for the development of small hydro energy stations that will be profitable not only economically but in regards with the environmental protection.
The issue that the big hydro energy stations are not the source of permanent electricity needs clarification. Most people mistakenly think that as the river whirls the turbines of hydro energy stations and the water does not get exhausted in the river, the electricity will be generated permanently. This is not so in reality – the operative period for big hydro energy stations is approximately 50 years; the reservoir gets filled by the stones and gravel of the river; after the term of exploitation the dam needs to be fixed or dismantled.
The 20-year license of the resources of forest was first auctioned in 2007 when the most mass-scale action was announced in the history of the country, including 27914 hectare state forest area from Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti. The annual amount of wood was 38 120 cubic meters. The auction was deranged back then. On June 11 of 2009, the Ministry of Economic Development took out the forest resources of Ambrolauri Region to the auction. It should be noted that in the process of decision-making, the population was illegitimately restricted to take part in the process of auction. This happens when the accessibility of forest resources for private use is extremely restricted by the legislation. It is not estimated what amount of forest resources the local population needs and whether it is possible to gain big fiscal effect by exploitation of region forests. For instance, Nikortsminda, where the selling of licenses is decided is one of the coldest places in Georgia. A family needs no less than 20 cubic meter woods in winter in average. In these conditions, the license selling may double the pressure on the forests and exhaust the resources that will fatal for the local population.
The mining industry belongs to the work category that causes the pollution, degradation and development of natural disasters. In the territory of Racha, 40-year licenses of for procuring fossil have been sold to several large companies. Some industries can particularly harm the environment and human health.
The license has been given out to Lukhuni Darishkhani Layer Company in Ambrolauri region. The license envisages procuring of Darishkhani (9 535 tons), Antimoniti (39 500 tons) and gold (1.4 tons). The owner of this license is the join-stock company Madneuli which was bought by the Stanton Corporation, subsidiary company of Russian Promishlenie Investor. The same company owes the gold and copper layer company in Bolnisi region, in KazreTi and is one of the largest polluters of environment in the country. It should be noted that the production of Darishkhani is relate to Soviet Russia: it started in the 30ies of the last year (1936-37) when the heavy industry was under supervision of Sergo Orjonikidze.
In Oni region, in the village of Shkmeri, the licenses have been given out on the procuring of Magnum (manganese). The amount of resources envisaged by the license in approximately 2 million tons (Ltd Metex is the owner of the license). This license envisages procurement of ore by open method. This method causes the degradation of productive layer of the land, pollution of shallow and underground waters, degradation of places distinguished by bio variety. Besides, the magnum admixtures severely affect the human organism. There is a high chance of magnum occurrence in human organism during the procurement, enrichment and recycling of magnum. Magnum does not result in poisoning, but its long-term affect may be the severe intoxication of central nerve system that is similar to encephalitis Parkinson disease. Magnum causes the development of bronchial asthma and eczema. The result of long inhalation of dust is manganokonioz.
The license has been given out on the procuring of gold and it covers the regions of Zemo Racha and Lentekhi (Tsana). The owner of the license is Eastern Mediterranean Resources Public Ltd (“EMED”). It is noteworthy that among the incentives of ecological catastrophes, the gold procuring is the main one. Quicksilver and cyanide are often used for procuring gold as they are the cheapest means. Procuring gold causes irremediable and increasing damage for the environment and human health. The over ground and ground waters get polluted by the quicksilver and cyanides. Then they are transferred to the agricultural land and ultimately in human organism.
Alongside with the corresponding, tourism development in Racha has become a popular theme in the public speeches of government, except for the rehabilitation of traditional resorts (including the mineral water resorts, Utsera, Shovi and others), construction of tourist city at Shaori reservoir and creation of national park. Often there is a talk about restoration of ecologically clean agriculture and bringing Georgian wine to the world market. However, no practical steps have been taken in this regard.
When the decision-making bodies are talking about the ways of development for Racha, they should think how acceptable it will be in international market and how Khvanchkara can be considered ecologically clean, when the Darishkhan production is taking place in the same region?! How compatible are, on the one hand, big dam, forest industry, gold procuring and on the other hand – ecologically clean agriculture and national park?! How attractive will it be for eco-tourism to enter the protected territory passing artificial reservoirs and chemical factory?
Let’s imagine that the person plans to start tourist journey for the purposes of relaxation and seeing the preserved nature and finds Georgia on the map. This person will see that in several kilometers there is the industry of colored metals, Darishkhani, Magnum and forest industry, and national park and resorts. This person will no way take the direction of Racha. The one who understands the eco-tourism and appreciates his health, knows that such anthropogenic pressure can cause the degradation of nature and damage health. Ultimately, such tendencies can cause the worsening of human health and migration of people from their native land.
It should be noted that lately privatization of significant objects under state ownership are conducted with lack of transparency and often by violating law requirements; the environmental, social and other obligations of new owners are often illegally made secret; we should emphasize that procuring fossil in Georgia is not preliminary studies in terms of impact on natural and social environment; the researches of international organizations show that in the countries dependent on procuring industries there is high corruption, authoritarian governments, ineffective governance, high military expenses, the civil wars are taking place and human rights are often violated. The implementation of mass-scale projects of procuring industry often result in the forces eviction of population.
It should be emphasized that the national interests of the country – preservation of natural environment and cultural traditions, stable welfare of the population, health, security and peace are ensured by the tourism, preserved territories and development of agriculture and not by promotion of fossil and forest industry and gigantic hydro energy stations. We are calling on the Georgian population to resist the implementation of dangerous projects by using all legal means and international financial institutions – to resist from financing such projects.