პოლიციამ „ქართული პარტიის“ გორის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე და აქტივისტი დააკავა
სამართალდამცავების მიერ დაკავებული "ქართული პარტიის" გორის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარის კახა ერგემლიძის სასამართლო პროცესი ხაშურში 20 მაისს ღამით გაიმართა. მისი მანქანა კი გორში საჯარიმო სადგომზეა გადაყვანილი. ამის შესახებ ინფორმაციას „ქართული პარტიის“ საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახური ავრელებს.
მათი განცხადებით, კახა ერგემლიძემ შეძლო თანაპარტიელებთან დაკავშირება და აცნობა, რომ საპატრულო პოლიციამ ღერძულა ხაზის გადაკვეთის საბაბით გააჩერა, დაკავების მიზეზად კი სამართალდამცავებმა ალკოჰოლის ტესტის გავლაზე უარის თქმა დაასახელეს.
კახა ერგემლიძე აცხადებს, რომ სამართალდამცავები ცრუობენ: „როდესაც საპატრულო პოლიციამ გამაჩერა, მე მობილური ტელეფონით ორ თანაპარტიელს ჩუმად დავუკავშირდი და სამართალდამცავებთან ჩემს საუბარს ვასმენინებდი. მათ მოისმინეს, რომ მე ალკოჰოლის ტესტი გავიარე და ამ ტესტმა უარყოფითი შედეგი აჩვენა. შემდეგ პოლიციელებმა მომთხოვეს, იგივე ტესტი მეორედაც გამევლო. ამის შემდეგ წინააღმდეგობის გაწევის საბაბით დამაკავეს. მე მათ ვუთხარი, რომ საუბარს ჩემი თანაპარტიელები ისმენდნენ და მათი ტყუილი ადვილად გამჟღავნდებოდა, რის შემდეგაც ტელეფონი წამართვეს“.
22 მაისს გვიან ღამით სამართალდამცველებმა ასევე დააკავეს „ქართული პარტიის“ აქტივისტი, პარტიის გორის რაიონული ორგანიზაციის საინიციატივო ჯგუფის წევრი დავით ჯარმელიშვილი დააკავეს.
პარტიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ინფორმაციით, ჯარმელიშვილი ტაქსით გორიდან თბილისში მოემგზავრებოდა. ტაქსის მძღოლის ვალიკო იაშვილის თქმით, პოლიციელებმა დავით ჯარმელიშვილი ტაქსიდან პოლიციის მანქანაში გადასვეს, მას კი საბუთები ჩამოართვეს.
პარტიაში აცხადებენ, რომ დავით ჯარმელიშვილის, ისევე როგორც „ქართული პარტიის“ გორის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარის კახა ერგემლიძის დაკავება, პარტიულ აქტიურობას უკავშირდება.

Chair and Activist of Gori Office of the Georgian Party Arrested
Trial on Kakha Ergemlidze, chair of the Gori district office of the Georgian Party, arrested by law enforcement officers, was held in Khashuri Court at night. His car was taken to a penalty parking area in Gori. Public Relation Department of the Georgian Party spread information about it.
Kakha Ergemlidze managed to call his party members and informed them that patrol police stopped him for having crossed the axial line but the police officers arrested him for the refusal to take alcohol test.
Kakha Ergemlidze claims that the police officers lie. “When patrol police stopped me, I called two members of our party in secret and they listened to my conversation with the police officers. They heard that I agreed on alcohol test and the test had negative result. Then, police officers requested repeated test and as a result they arrested me for resistance. I told them my party members were listening to our conversation and it was easy to disclose their false accusation; hearing it, they seized the cell phone from me.”
Late at night on May 22, the law enforcement officers arrested activist of the Georgian Party, initiative group member of the Gori office Davit Jarmelishvili.
According to the press-center of the political party, Jarmelishvili was traveling to Tbilisi by a taxi. The taxi-driver Valiko Iashvili said the police officers stopped them and took Jarmelishvili from the taxi to their police car; then they seized documents from him.
The party representatives said the detention of Davit Jarmelishvili and Kakha Ergemlidze is connected with their political activities.