საქართველოში ანტისამთავრობო პროტესტმა იფეთქა
მოსკოვი – კვირას საქართველოში პოლიციას და ანტისამთავრობო დემონსტრანტებს შორის შეტაკება მოხდა. პოლიციამ ცრემლსადენი გაზი და რეზინის ტყვიებიც გამოყენა. ასობით დემონსტრანტი ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკის დედაქალაქში პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის გადადგომის მოთხოვნით შეიკრიბა.
დემონსტრანტები, რომელთაგან ზოგიერთს ხელკეტები ეკავა და სახეზე ნიღბები ეკეთა, თბილისში საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის შენობის წინ შეიკრიბნენ. ჩინოვნიკების თქმით, აქციას დაახლოებით 2000, ქართული სტანდარტებით ცოტა ადამიანი ესწრებოდა.
ისინი სააკაშვილს პროდასავლური რეფორმების ხელყოფაში ადანაშაულებენ, რომლის განხორციელების პირობაც მან 2003 წელს უსისხლო აჯანყების დროს დადო. ისინი გაბრაზებულები არიან ასევე მუდმივი სიღატაკისა და უმუშევრობის გამო.
მართალია დემონსტრაცია დიდწილად მშვიდობიანი იყო, თუმცა კვირას დილით ათამდე მომიტინგე პოლიციის ავტომობილს ჯოხებით თავს დაესხა და პოლიციას საპასუხო ქმედებისკენ უბიძგა, განაცხადა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა შოთა უტიაშვილმა.
„პოლიციამ მცირე ოდენობის ცრემლსადენი გაზი გამოიყენა, დემონსტრანტთა მცირე ჯგუფის წინააღმდეგ“, – განაცხადა ბ-ნმა უტიაშვილმა. მისი თქმით ორი ადამიანი დაკავებულია და ხუთმა, მათ შორის სამმა პოლიციელმა, მცირედი დაზიანებები მიიღო.
მეორე ინციდენტის დროს, ჯოხებით შეიარაღებული დემონსტრანტები ქუჩაში ამოუცნობ მამაკაცებს შეებრძოლნენ, რომლებიც ადგილობრივი მედიის ცნობით, სავარაუდოდ სამოქალაქო ტანსაცმელში გამოწყობილი პოლიციელები იყვნენ.
კვირის ძალადობამ, მისი მასშტაბის სიმცირის მიუხედავად, პოლიციის მიერ 2007 წელს დემონსტრანტების სასტიკი დარბევის პერიოდის მოგონებები გააცოცხლა. მაშინ დაახლოებით 500 ადამიანი დაშავდა, როდესაც პოლიციამ რეზინის ტყვიები, წყლის ჭავლი და ცრემლსადენი გაზი გამოიყენა ათასობით ანტისამთავრობო დემონსტრანტის დასაშლელად.
ძალადობა  საერთაშორისო თანამეგობრობამ მკვეთრად დაგმო. ამან მნიშვნელოვნად შემაცირა ბ-ნი სააკაშვილის პოპულარობა ქვეყანაში. მას შემდეგ მთავრობა მსგავსი შეტაკებების თავიდან აცილებას ცდილობდა.
დიდი საპროტესტო აქციები იშვიათი მოვლენა არ არის. კვირის დემონსტრაცია იმ ანტისამთავრობო აქციის გაგრძელება გახლდათ, რომელშიც წინა დღეს ქვეყნის მასშტაბით რამდენიმე ათასი ადამიანი მონაწილეობდა. ოპოზიციის ლიდერებმა პირობა დადეს, რომ არ შეწყვეტენ პროტესტს, ვიდრე სააკაშვილი არ გადადგება, თუმცა მსგავსი მცდელობები წარსულში უშედეგოდ დასრულდა.
სააკაშვილმა ლეგალურად პრეზიდენტის პოსტი 2013 წელს უნდა დატოვოს, როდესაც მისი საპრეზიდენტო ვადა იწურება. მისი მმართველობის პერიოდში რამდენიმე სერიოზული კრიზისის მიუხედავად, მათ შორის 2008 წლის რუსეთთან ომის და ორი აჯანყებული რეგიონის დაკარგვის მიუხედავად, ის საქართველოში საკმაოდ პოპულარულ ფიგურად რჩება.
ქართული ოპოზიცია, რომლიც შიდა კონფლიქტებითაა გამოფიტული, მმართველი პარტიისთვის სერიოზული პრობლემის შექმნას დღემდე ვერ ახერხებდა. რამდენიმე ოპოზიციურმა პარტიამ შაბათის და კვირის დემონსტრაციებში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა.
კვირის აქციაზე, ორგანიზატორებმა განაცხადეს, რომ სააკაშვილმა და მისმა მთავრობამ ოპოზიციას პრობლემები შეუქმნა იმით, რომ მედია საშუალებებზე ხელმისაწვდომობა შეუზღუდა და არჩევნებს აყალბებს – ბრალდებები, რომელსაც მთავრობა ყოველთვის უარყოფს.
სააკაშვილის ყოფილმა მოკავშირემ ნინო ბურჯანაძემ, რომელიც ოპოზიციის გამოჩენილი ლიდერი გახდა, განაცხადა, რომ პოლიციამ, საპროტესტო აქციისთვის ხელის შეშლის მიზნით ბოლო ორი დღის განმავლობაში 100-მდე ოპოზიციური აქტივისტი დააკავა.
„სამწუხაროდ, დღეს ჩემი ქვეყანა იმაზე ნაკლებად დემოკრატიულია, ვიდრე ის 2003 წლის დემოკრატიულ რევოლუციამდე იყო“, – განაცხადა ქ-ნმა ბურჯანაძემ სატელეფონო ინტერვიუში.
კვირას საღამოს რამდენიმე ასეული ადამიანი პროტესტს განაგრძობდა და ბევრმა მათგანმა პირობა დადო, რომ ღამეს აქციაზე გაათენებს. ზოგიერთებმა 25 მაისს „მრისხანების დღისკენ“ მოუწოდეს – ეს სახელი იმ ფართომასშტაბიან საპროტესტო აქციებს უწოდეს, რომლებმაც წელს ახლო აღმოსავლეთის ავტორიტარულ მთავრობებს პრობლემები შეუქმნა.
„სააკაშვილი უპირობოდ უნდა წავიდეს“, – თქვა კვირის საპროტესტო აქციაზე ლაურა მაჩაიძემ, 57 წლის უმუშევარმა ეკონომისტმა. „შემდეგ სამართლიანი არჩევნები უნდა ჩატარდეს და ხალხმა გადაწყვიტოს ვინ სურს მას ლიდერად“.

15:15, Sunday, 19.05.2013
MOSCOW — The police clashed with antigovernment protesters in Georgia on Sunday, at one point firing tear gas and rubber bullets, as hundreds of demonstrators gathered in the capital of the former Soviet republic to demand the ouster of President Mikheil Saakashvili.
The protesters, some concealing their faces with masks and carrying clubs, gathered at the headquarters of Georgia’s public television channel in the capital, Tbilisi. About 2,000 people attended the rally, officials said, small by Georgian standards.
They accused Mr. Saakashvili of stifling pro-Western democratic reforms promised when he came to power in a bloodless coup in 2003. They also expressed anger at continuing poverty and unemployment.
Though the demonstration was largely peaceful, about a dozen protesters attacked a police cruiser with sticks early Sunday morning, prompting the police to retaliate, said Shota Utiashvili, a spokesman for the Interior Ministry.
“Police had to use a small amount of tear gas and rubber bullets against a small number of demonstrators,” Mr. Utiashvili said. He said two people were arrested, and five people, including the three police officers in the car, suffered minor injuries.
In another episode, demonstrators armed with sticks battled in the streets against unidentified men thought to be plainclothes police officers, according to local news reports.
Sunday’s violence, though relatively minor, revived memories of a brutal police crackdown on protesters in 2007. About 500 people were wounded then, when police officers used rubber bullets, water cannons and tear gas to disperse thousands of antigovernment protesters.
The violence prompted strong international condemnation and undermined Mr. Saakashvili’s popularity at home, and the government has since sought to avoid such clashes.
Large protests are not uncommon in Georgia. Sunday’s demonstration was a continuation of antigovernment rallies a day earlier that drew several thousand people throughout the country. Opposition leaders have vowed to keep up the protests until Mr. Saakashvili resigns, though similar efforts in the past have fizzled.
By law, Mr. Saakashvili must step down as president when his term ends in 2013. Despite several major crises during his tenure, including a short war with Russia in 2008 and the effective loss of two rebel territories, he remains fairly popular in Georgia.
Georgia’s opposition, meanwhile, is racked by internal conflict and has been unable so far to put up a serious challenge to the ruling authorities. Several opposition parties boycotted the demonstrations on Saturday and Sunday.
At Sunday’s protest, organizers said Mr. Saakashvili and his government had undermined the opposition by denying it access to the news media and by rigging elections, charges the government has always denied.
Nino Burdzhanadze, a former Saakashvili ally who has become a prominent opposition leader, said the police had detained as many as 100 opposition activists over the weekend in an effort to thwart the protests.
“Unfortunately, my native country is less democratic than in 2003 before the democratic revolution,” Ms. Burdzhanadze said by telephone.
A few hundred people continued to protest as of Sunday evening, and many vowed to stay overnight. Some have called for a “Day of Rage” to be held on Wednesday, using the name given to several large protests that have challenged authoritarian governments in the Middle East this year.
“Saakashvili must go unconditionally,” Laura Machaidze, a 57-year-old unemployed economist, said at Sunday’s protest. “Then fair elections should be held and the people should decide who they want as a leader.”