ოპოზიციის მხარდამჭერების მასობრივი დაკავება კახეთში
კახეთის რეგიონში ოპოზიციის 20-ზე მეტი მხარდამჭერია დაკავებული. აქედან 8 მოქალაქის ვინაობა ცნობილია. პოლიცია მათ ბოროტად დაუმორჩილებლობაში ადანაშაულებს. გიორგი ფირალიშვილს და არჩილ ტაბლიაშვილს სასამართლომ სამთვიანი პატიმრობა შეუფარდა. ისინი დროებითი მოთავსების იზოლატორში არიან. ზოგიერთი დაკავებულის ადგილსამყოფელი კი უცნობია.
„სახალხო კრების“ საგარეჯოს კომიტეტის შეფიცულთა რაზმის ხელმძღვანელი გიორგი ყაველაშვილი საგარეჯოში 21 მაისს დააკავეს. ამავე დღეს საგარეჯოში, საკუთარ სახლებში დააკავეს „სახალხო კრების“ საგარეჯოს რაიონული კომიტეტის წევრი გელა დიღმელაშვილი და კონსერვატიული პარტიის საგარეჯოს რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე გია გურგენიშვილი.
21 მაისს, დილის 7 საათზე, გურჯაანში, საკუთარი სახლის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააკავეს „სახალხო კრების“ მხარდამჭერი გიორგი ფირალიშვილი. მთელი დღის განმავლობაში ოჯახის წევრებმა დაკავებულის ადგილსამყოფელის შესახებ არაფერი იცოდნენ. სამართალდამცავებმა 57 წლის გიორგი ფირალიშვილს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით შეუდგინეს, რაც სამართალდამცავ ორგანოთა მუშაკების კანონიერი განკარგულებისადმი ან მოთხოვნისადმი ბოროტად დაუმორჩილებლობას გულისხმობს. აღნიშნული მუხლი ითვალისწინებს დაჯარიმებას 400 ლარის ოდენობით ან გამასწორებელ სამუშაოებს ვადით ერთიდან ექვს თვემდე, ხელფასიდან 20%-ის დაქვითვით, ხოლო თუ საქმის გარემოებათა და დამრღვევის პიროვნების გათვალისწინებით ამ ზომების გამოყენება არასკმარისად იქნება მიჩნეული - ადმინისტრაციულ პატიმრობას 90 დღემდე ვადით. თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე გოგიტა თოთოსაშვილმა ფირალიშვილს სასჯელის უმაღლესი ზომა - 90 დღის ვადით პატიმრობა შეუფარდა.
22 მაისს დააკავეს „სახალხო კრების“ თელავის რაიონული კომიტეტის წევრი არჩილ ტაბლიაშვილი. სასამართლომ მას სამთვიანი პატიმრობა შეუფარდა. ტაბლიაშვილს პოლიციის თანამშრომლებისთვის წინააღმდეგობის გაწევაში ადანაშაულებენ.
22 მაისს, სამართალდამცავებმა დააკავეს „სახალხო კრების“ გურჯაანის რაიონული კომიტეტის წევრი ტარიელ მელქოშვილი. დაკავების ოფიციალური მიზეზი ჯერ უცნობია.
22 მაისს, ყვარელში „სახალხო კრების“ ყვარლის რაიონული კომიტეტის ხელმძღვანელი ოთარ ადომლიშვილი დააკავეს. ყვარლის პოლიციის თანამშრომლებმა ოთარ ადომლიშვილი მაშინ დააკავეს, როცა ის თბილისში მიმდინარე საპროტესტო აქციებზე დასასწრებად მხარდამჭერებს აგროვებდა. დაუზუსტებელი ინფორმაციით, დაკავებული ყვარლის დროებითი მოთავსების იზოლატორში იმყოფება. რას აბრალებენ ადომლიშვილს, ჯერ უცნობია. ადომლიშვილის დაკავების შესახებ რაიონულ პროკურატურაში კომენტარს არ აკეთებენ.
23 მაისს, ყვარლის პოლიციის თანამშრომლებმა „ქართული პარტიის“ წევრი, ყვარლის რაიონის სოფელ შილდაში მცხოვრები ზურაბ ასაბაშვილი დააკავეს. ასაბაშვილი დაკავების ოფიციალური მიზეზი ჯერ უცნობია. „ზურაბ ასაბაშვილმა ტელეფონით მხოლოდ მისი დაკავების შესახებ ინფორმაციის მოწოდება მოასწრო“, - აღნიშნა „ქართული პარტიის“ ყვარლის ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა მალხაზ ხიზანიშვილმა.
შს სამინისტროს რაიონულ სამმართველოებში ოპოზიციის მხარდამჭერების დაკავების ფაქტებზე არც კომენტარს აკეთებენ.
სასამართლო პროცესები, სადაც დაკავებულთათვის ადმინისტრაციული პატიმრობის შეფარდების შესახებ პოლიციის მუშაკთა შუამდგომლობები განიხილეს, 10-15 წუთს გაგრძელდა.
გიორგი ფირალიშვილისთვის 90 დღის ვადით პატიმრობის შეფარდების შესახებ დადგენილებაში მოსამართლე გოგიტა თოთოსაშვილი განმარტავს: „აღნიშნული სამართალდარღვევა მთლიანად იქნა დადასტურებული წარმოდგენილი მასალებით. სასამართლოს მიაჩნია, რომ გიორგი ფირალიშვილის მიერ ადგილი ჰქონდა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლის დარღვევის ფაქტს, კერძოდ, „სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს სამართალდამცავი ორგანოების მუშაკების კანონიერი განკარგულების ან მოთხოვნისადმი ბოროტად დაუმორჩილებლობას“. დადგენილების აღწერილობა არ იძლევა ინფორმაციას, რა კანონიერი მოთხოვნა გააჩნდა პოლიციის თანამშრომელს სამართალდამრღვევის მიმართ, რაში გამოიხატა მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა, როგორი იყო სამართალდამრღვევად ცნობილი პირის პოზიცია.
საქართველოს სახალხო დამცველის გიორგი ტუღუშის განცხადებით, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლი ე.წ. „მუშა მუხლს“ წარმოადგენს.
ტუღუში აცხადებს, რომ თბილისში მიმდინარე აქციებზე მომხდარ ინციდენტებს რეაგირების გარეშე არ დატოვებს. ტუღუშის თქმით, მისი აპარატის წარმომადგენლები შეხვდნენ აქციის მონაწილეებსაც და დაკავებულებსაც. მისივე თქმით, ბოლო დღეებში ქვეყანაში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებს 2011 წლის ანგარიშში აუცილებლად ასახავს.

Mass Detention of Opposition Supporters in Kakheti
More than 20 supporters of the opposition political parties have been detained in Kakheti region. Names of 8 of them are known. The police blame them in disobedience. The court sentenced Giorgi Piralishvili and Archil Tabliashvili to three-month imprisonments. They are in the pretrial detention setting. The whereabout of several detainees is not known.
Head of Sagarejo committee of the Public Assembly Giorgi Kavelashvili was detained in Sagarejo on May 21. On the same day, the member of the Sagarejo district committee of the Public Assembly Gela Digmelashvili and chairman of the Sagarejo district office of the Conservative party Gia Gurgenishvili were detained in their houses.
At 7:00 am on May 21, supporter of the Public Assembly Giorgi Piralishvili was detained near his house in Gurjaani. His family members did not know his whereabouts all day long. Law enforcement officers drew up a protocol on administrative violation against 57-year-old Piralishvili under Article 173 of the Administrative Code of Georgia – disobedience to the lawful requirement of law enforcement officers. The Article envisages fine of 400 GEL or correctional labor from 1 to 6 months, or deduction of 20% from a monthly salary; if the abovementioned measures are considered non-compliant with case circumstances and offender’s personality, the court shall send him/her to prison for up to 90 days. Judge at the Telavi district court Gogita Totosashvili sent Piralishvili to prison for 90 days.
Member of the Telavi district committee of the Public Assembly Archil Tabliashvili was detained on may 22. The court sent him to prison for 3 months too. The police officers blame him in resistance.
Police officers detained Tariel Melkoshvili from Gujaani district committee of the PA on May 22; the official reason for his detention is not known yet.
On May 22, head of Kvareli district PA committee Otar Adomlishvili was arrested. Kvareli district police officers detained him when he was collecting supporters of the ongoing protest demonstrations in Tbilisi. According to the verified information, the detainee is in the pretrial detention setting in Kvareli. It is not known what he is accused of. The district prosecutor’s office does not comment on his detention.
On May 23, Kvareli district police officers detained member of the Georgian Party – Zurab Asabashvili, resident of Shilda village. The official reason of his detention is not known. “Zurab Asabashvili managed to inform us only about his detention by phone,” said head of the district office of the political party Malkhaz Khizanishvili.
The district police department does not comment on the detention of the supporters of the opposition parties.
Trials, where only police officers’ solicitations were discussed, lasted only 10-15 minutes.
Judge Gogita Totosashvili clarified the motive of sending Giorgi Piralishvili to 90-day-imprisonment in the judgment as follows: “The violation was confirmed by the provided materials. The court believes that Giorgi Piralishvili breached the Article 173 of the Administrative Code; more precisely, “he disobeyed the lawful requirement of the police officers who were implementing their professional activities at that moment.” The judgment does not provide information about the lawful requirements of the police officers and how the detainee disobeyed it as well as the position of the violator.
Public Defender of Georgia Giorgi Tugushi said the Article 173 of the Administrative Code of Georgia is a so-called “working article.”
Tugushi promised he would respond to the incidents occurred during the ongoing protest demonstrations in Tbilisi. He said his representatives have met demonstrators and the detainees.  The Public Defender added that human rights violations, which occurred during the recent days, will be highlighted in his 2011 report.