ბათუმის საქალაქო სასამართლომ „სახალხო კრების“ შვიდ წევრს პატიმრობა შეუფარდა
23 მაისს, ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლეებმა - გიორგი ქაშაკაშვილმა და თამარ ბეჟანიშვილმა „სახალხო კრების“ საპროტესტო აქციის მონაწილეებს და ხელმძღვანელებს აღმკვეთი ღონისძიება - პატიმრობა შეუფარდეს.
დაკავებულებს ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის ორი მუხლით წაუყენეს: აჭარის ტელე-რადიო მაუწყებლობის ბლოკირება და ხელში ჩაგდების მცდელობა, ასევე პოლიციის მუშაკების მიმართ წინააღმდეგობის გაწევა და დაუმორჩილებლობა.
ბრალდებულთა წინააღმდეგ საქმეს ისიც ამძიმებს, რომ სახელმწიფო ბრალდება მათ ჯგუფურად ჩადენილ დანაშაულს ედავება. ამიტომაც, წაყენებული დანაშაულის სასჯელთა ჯამი მინიმუმ 6 და მაქსიმუმ 11 წლიან პატიმრობას ითვალისწინებს.
დაკავებული შვიდი პიროვნებიდან, მხოლოდ ერთი, ტარიელ ფუტკარაძე აღიარებს წაყენებულ ბრალს, ხოლო დანარჩენთაგან, ნაწილი (გოჩა მუხაშავრია და დიმიტრი ჭეიშვილი) პროკურატურის მიერ წაყენებული დანაშაულის ჩადენის დროს ადგილზე არ იმყოფებოდნენ, რისი დამამტკიცებელი მასალებიც არსებობს.
ხოლო ბრალდებული ვახტანგ სიორიძე II ჯგუფის ინვალიდია და თავისი ფიზიკური შესაძლებლობიდან გამომდინარე ბრალად წაყენებული დანაშაულის ჩადენის საშუალება არც კი აქვს.
არც პროკურორი ზვიად ფხაკაძე და არც მოსამართლე თამარ ბეჟანიშვილი არ დაინტერესებულან, თუ რატომ ჰქონდა დაკავებულს მარცხენა თვალზე ჩალურჯება. თვით ბრალდებულმა კი თავის სიტყვაში თქვა, რომ პოლიციის თანამშრომლებმა იგი აწამეს.

Batumi City Court Imprisoned Seven Members of the Public Assembly
On May 23, the judges at the Batumi City Court – Giorgi Kashakashvili and Tamar Bezhanishvili sent the participants of the protest demonstration and leaders of the Batumi office of the Public Assembly to prison.
The detainees were charged under two articles of the Administrative Code of Georgia: blocking and attempt to occupy the Adjara TV-Radio Company, and resistance and disobedience to police officers.
The accusation against the detainees is aggravated by the fact that prosecutor blames them in the organized crime. So, the punishment for the crime they are accused of is imprisonment from 6 to 11 years.
Only one out of seven detainees Tariel Putkaradze pleaded guilty; another part of detainees (Gocha Mukhashavria and Dimitry Cheishvili) were not in the scene of crime and it is proved by corresponding evidence.
Accused Vakhtang Sioridze is a disabled person and could not commit the crime he is accused of because of his physical disability.
Neither prosecutor Zviad Pkhakadze nor Judge Tamar Bezhanishvili got interested why the detainee had bruise on his left eye. The accused said at the court that police officers had tortured him.