ეუთო-ს წარმომადგენელს საქართველოში ჟურნალისტებზე ძალადობა აშფოთებს
ეუთო-ს წარმომადგენელმა მედიის თავისუფლების საკითხებში დუნია მიატოვიჩმა 27 მაისს მოუწოდა საქართველოს ხელისუფლებას უზრუნველყოს ჟურნალისტებისათვის უსაფრთხო გარემოს შექმნა, რათა მათ შეძლონ პროფესიული საქმიანობის განხორციელება, ნებისმიერ დროს.
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის გრიგოლ ვაშაძის სახელზე გაგზავნილ წერილში მიატოვიჩი გამოხატავს შეშფოთებას იმ ფაქტის გამო, რომ ძალოვანი სტრუქტურების ოფიცრებმა ძალადობა გამოიყენეს ჟურნალისტების წინააღმდეგ, როდესაც ისინი მუშაობდნენ 25-26 მაისის ღამეს, თბილისში, ოპოზიციის საპროტესტო აქციის დაშლისას.
მიუხედავად იმისა, რომ ჟურნალისტების პრესის თანამშრომლებად ამოცნობა ძალიან ადვილი იყო, მინიმუმ 10 ქართველი და უცხოელი ჟურნალისტი გახდა ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფის მსხვერპლი, პოლიციის ოფიცრების მხრიდან.  ზოგიერთი მათგანი დასაკითხად დააკავეს, ზოგს პრესის საბუთები წაართვეს, ხოლო ზოგიერთს წაართვეს, ან დაუზიანეს ტექნიკა.
„ფაქტი, რომ პოლიცია სცემს, აკავებს და დაკითხვას უწყობს რეპორტიორებს მაშინ, როცა ისინი პროფესიონალურ საქმიანობას ეწევიან, აღმაშფოთებელია“, - თქვა მიატოვიჩმა, - „ძალოვანი სტრუქტურები არ უნდა ერეოდნენ ჟურნალისტთა საქმიანობაში, ისინი, პირიქით, მათ  უნდა იცავდნენ და უზრუნველყოფდნენ ჟურნალისტთა თავისუფალ და უსაფრთხო გარემოში მუშაობას“.

OSCE media representative concerned by violence against journalists in Georgia
The OSCE Representative on Freedom of the Media, Dunja Mijatović, today called upon the Georgian authorities to ensure that journalists can safely perform their professional duties at all times.
In a letter to Georgian Foreign Minister Grigol Vashadze, Mijatović expressed her concern over reports that law enforcement officers assaulted journalists who were covering the break up of an opposition rally in Tbilisi on the night of 25 to 26 May.
Despite being clearly identifiable as members of the press, at least ten Georgian and foreign reporters were verbally and physically abused by police officers. Some were detained for questioning, others had their press cards taken away, and their equipment damaged or confiscated.
"The fact that the police would abuse, detain and question reporters engaged in their professional duties is worrisome," Mijatović said. "Law enforcement agencies should not hinder the activities of journalists, but protect them and ensure that the media can operate freely in a safe environment."