კოალიცია „ევროპული საქართველოსთვის“ აცხადებს, რომ 26 მაისს პოლიციას საქმე ექსტრემისტებთან ჰქონდა
კოალიცია „ევროპული საქართველოსთვის“ ხელისუფლებას „სახალხო კრების“ აქციების მონაწილეებისა და ორგანიზატორების მიმართ ადეკვატური ნაბიჯების გადადგმისაკენ მოუწოდებს.
დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე კოალიცია „ევროპული საქართველოსთვის“ წარმომადგენლებმა სპეციალური განცხადება გაავრცელეს.
როგორც კოალიციის წარმომადგენლები აცხადებენ, 21-26 მაისის აქციები იყო არა ეროვნული ინტერესებიდან გამომდინარე, არამედ ძალადობის მაპროვოცირებელი ნაბიჯები, რომლებიც სისხლისღვრას და საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შეფერხებას ისახავდა მიზნად. როგორც კოალიციის წევრმა ლევან ჩოლოყაშვილმა განაცხადა, მომხდარი საქართველოს ახალგაზრდა დემოკრატიისთვის დიდი გამოწვევა იყო.
„26 მაისს პოლიციას საქმე ჰქონდა არა მშვიდობიან დემონსტრანტებთან, არამედ ექსტრემისტებთან. შესაბამისად, სახელმწიფოს მხრიდან ძალის გამოყენებით აქციის აღკვეთა სამართლიანი იყო, რათა ექსტრემისტებს მოქმედებების ფართობი შემცირებოდათ“, - აცხადებენ კოალიციის წარმომადგენლები.
კოალიცია „ევროპული საქართველოსთვის“ ხელისუფლებას 26 მაისს რუსთაველის გამზირზე განვითარებული მოვლენების გამოძიებისკენ და აქციის მონაწილეთა და ორგანიზატორთა მიმართ ადეკვატური ნაბიჯების გადადგმისაკენ მოუწოდებს.
როგორც კოალიციის წარმომადგენელმა, პოლიტოლოგმა გია ნოდიამ დღეს განაცხადა, აუცილებელია ადეკვატური მოქმედება, როგორც აქციის მონაწილეების, ისე ორგანიზატორების მისამართით.
„ამ ფონზე ბუნებრივი გაკვირვებაა საზოგადოებაში, რასაც ბევრი ჩვენგანი იზიარებს. ამ მძიმე ბრალდებების ფონზე ისჯებიან რიგითი შემსრულებლები, ხოლო ორგანიზატორების მიმართ სახელმწიფო არაადეკვატურია. ეს მიქმნის შთაბეჭდილებას, რომ სახელმწიფოს რიტორიკასა და სამართლებრივ მოქმედებებს შორის დისპროპორციაა“, - განაცხადა ნოდიამ.
„ინტერპრესნიუსის“ კითხვაზე, მათი მოთხოვნა გულისხმობს თუ არა „სახალხო კრების“ ორგანიზატორთა სისხლის სამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემას, გია ნოდიამ განაცხადა, რომ იურიდიულ შეფასებას ვერ გააკეთებს, თუმცა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული მასალა იმის საშუალებას იძლევა, რომ როგორც აქციის ცალკეული მონაწილეების, ასევე ორგანიზატორების მიმართ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრას.
როგორც გია ნოდიამ განაცხადა, ყურადღების გამახვილება იმაზე, რომ პოლიციამ ძალას გადაამეტა, ვითარებისადმი არაადეკვატური დამოკიდებულებაა.
„იქ ერთის მხრივ იყო ორგანიზაცია, ქსელი, რომლის მიზანი იყო სამოქალაქო ომისა და მასობრივი ძალადობის ინიცირება, მეორეს მხრივ - ჯგუფი, რომელიც საზოგადოებას ამ ძალადობისგან იცავდა. როცა მთლიანობაში ამ ვითარებას ვაფასებთ, უნდა გვქონდეს კარგად აწყობილი მორალური კომპასი, რომელია უფრო დიდი საფრთხე და რომელზე უნდა გავამახვილოთ ყურადღება პირველ რიგში. პირველი ნაწილი ხშირად მიჩქმალულია“, - განაცხადა ნოდიამ.
მისი თქმით, თუ სახელმწიფოსგან პროპორციულ ქმედებას ვითხოვთ, ყოველი მოქალაქეც პროპორციული უნდა იყოს თავის შეფასებებში.
„ჩემი ინფორმაციით, იყო ძალის გადამეტების შემთხვევები, მაგრამ არ მაქვს საფუძველი ვთქვა, რომ ძალის გადამეტებას სისტემური ხასიათი ჰქონდა. ეს იყო ცალკეული პირების არასაკმარისი პროფესიონალიზმი ან კონკრეტულ სიტუაციაში არაზუსტი გათვლა, მაგრამ ეს პრობლემა ტრაგიკული ხასიათის არ არის“, - აღნიშნა ნოდიამ.
„კოალიცია ევროპული საქართველოსთვის“ კიდევ ერთი წევრი, მიხეილ თავხელიძე მიიჩნევს, რომ ხელისუფლება ნინო ბურჯანაძის მიმართ ტოლერანტულია.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ თავხელიძემ განუცხადა, იმ შემთხვევაში, თუ ხელისუფლებას სისხლის სამართლის პასუხისგებაში ნინო ბურჯანაძის მისაცემად საკმარისი მტკიცებულება აქვს, უკვირს რატომ არ ხდება ასე.
„პოლიტიკური მიზანშეწონილობიდან გამომდინარე, ხელისუფლება ბევრად უფრო რბილი და ტოლერანტულია ნინო ბურჯანაძის მიმართ, ვიდრე მოველოდი“, - განაცხადა თავხელიძემ.

Coalition for European Georgia States that Police Had to Deal with Extremists on May 26th
The Coalition For European Georgia calls on the government to make adequate steps towards the participants and organizers of the rallies staged by the People’s Assembly.
The Coalition For European Georgia released a special statement at the press conference today.
Representatives of the coalition state 21-26 May rallies were not in national interests; they were aimed at stirring up violence, bloodshed and hampering of Georgia’s Euro-Atlantic integration. As the member of the coalition Levan Cholokashvili stated this fact is a big challenge for young Georgian democracy.
“Police had to deal not with peaceful demonstrators, but with extremists. Consequently, crackdown of the rally with the use of force was fair,” - the coalition members said.
The coalition called on the government to investigate the 26 May development and make adequate steps towards the organizers and participants of the event.
According to Gia Nodia, it is natural that the public has questions. “When the ordinary performers are punished and the state is inadequate towards the organizers I get the impression that there is a disproportion between the state rhetoric and legal actions,” – stated Nodia.
On the question of interpressnews whether their request envisages raising criminal responsibility of the organizers of Public Assembly, Gia Nodia states that he cannot give legal assessment, however the material disseminated by MIA gives possibility for raising criminal responsibility of both the certain participants and the organizers.
Gia Nodia stated that putting emphasis on the fact that the police exceeded force is an inadequate attitude towards the situation.
“There was an organization, a network the goal of which was initiating the civil war and mass violence, on the other hand – a group which tried to protect public from this violence. When we evaluate this situation in general, we should have a well tuned moral compass to assess what is bigger threat and what we should pay attention to in the first place. First part is often neglected,” – stated Nodia.
According to him, when we request proportionate action from the government, each citizen must be proportionate in its assessments.
“According to my information, there were instances of use of excessive force, but I do not have basis to think that the use of excessive force had systemic nature. This was lack of professionalism of certain individuals or uncertain calculation in concrete situation, but this problem does not have a tragic nature,” – stated Nodia.
One more member of Coalition for European Georgia Mikheil Tavkhelidze considers that the government is tolerant towards Nino Burjanadze.
As Tavkhelidze stated to interpressnews, if the government has sufficient evidence for raising criminal responsibility of Nino Burjanadze, he is surprised why it has not happened so far.
“Considering the political expedience, the government is a lot soft and tolerant towards Nino Burjanadze than I expected it,” – stated Tavkhelidze.