საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „ემსახურე საქართველოს“ შეფასება
„ემსახურე საქართველოს“ დამფუძნებელთა დარბაზმა 30 მაისს განცხადება გაავრცელა. საზოგადოებრივი ორგანიზაცია 26 მაისის მშვიდობიანი მიტინგის დარბევაში პასუხისმგებლობას ხელისუფლებას აკისრებს. „ემსახურე საქართველო“ მომხდარს „აღვირახსნილ ძალადობას“ უწოდებს.
ავთანდილ ბერიძე, საზოგადოებრივი მოძრაობა „ემსახურე საქართველოს“: „ეს მოვლენები შევაფასეთ, როგორც მოძალადე ხელისუფლების მორიგი ძალადობა. ამ ხელისუფლებას ადამიანური, დიპლომატიური, დემოკრატიული ურთიერთობები არ შეუძლია და ყველგან, ყველა შემთხვევაში იყენებს ამ მეთოდს“.
თბილისში გამართულ მიტინგზე „ემსახურე საქართველოს“ ლიდერი მურმან დუმბაძე დააკავეს. მას ბრალი პოლიციელთა დაუმორჩილებლოში დასდეს და 30-დღიანი პატიმრობა აქვს შეფარდებული. მისი ადვოკატის, მედეა ვასაძის განცხადებით, დუმბაძე სასტიკად ნაცემია და დამოუკიდებლად გადაადგილება არ შეუძლია. მარცხენა თვალი დაზიანებული აქვს. ვასაძის თქმით, მურმან დუმბაძეს ფიზიკური და მორალური შეურაცხოფა პოლიციის სამმართველოში მიაყენეს. მასთან თავდაპირველად არ უშვებდნენ ადვოკატს და ექიმს. ამჟამად იგი წითელი ჯვრის პერსონალის მეთვალყურეობის ქვეშ თელავის იზოლატორში იმყოფება.
მედეა ვასაძის განცხადებით, იზოლატორში დაკავებულთა მიმართ იყო სექსუალური ძალადობის შემთხვევებიც: „ამ ადამიანებს სექსუალური გადახრები ჰქონდათ. იქიდან ბავშვები ფიზიკურად დამახინჯებულნი გამოდიოდნენ. მათი ფსიქოლოგიური რეაბილიტაცია ერთ-ერთი აუცილებელი ღონისძიებაა“.
„ემსახურე საქართველოს“ დამფუძნებელთა დარბაზის შეხვედრას, 26 მაისის აქციის ერთ-ერთი აქტივისტი და დაზარალებული მერაბ ნაგერვაძეც ესწრებოდა.
ნაგერვაძის თქმით, მიტინგის დარბევის შემდეგ მან თავი კინოთეატრ „რუსთაველს“ შეაფარა, სადაც 300-მდე აქტივისტს სპეცრაზმელები ფიზიკურად გაუსწორდნენ. „ვისაც მოესურვებოდა, ყველა გვცემდა და გვაყენებდა შეურაცხყოფას. ყვითელი ავტობუსებით გადაგვიყვანეს სამმართველოში. იქედან გამოგვიშვეს მეორე დილით. ყველგან იყო ზეწოლა და ძალადობა, ზოგისთვის - მეტი, ზოგისთვის - ნაკლები”.

Public Organization “Serve Georgia” Evaluates
The Council of the founders of the “Serve Georgia” published statement on May 30. The public organization imposes the responsibility for the dispersal of the May 26 peaceful demonstration on the government of Georgia. “Serve Georgia” evaluates the fact as “unbridled violence.”
Avtandil Beridze, Public Movement “Serve Georgia": “We evaluated the recent incidents as the next violence from the government. This government is unable to have human, diplomatic and democratic relations with anybody and applies to this method everywhere in any case.”
The leader of the “Serve Georgia” Murman Dumbadze was detained in Tbilisi. He was accused of disobedience and the court sentenced him to 30-day imprisonment. His lawyer Medea Vasadze said Dumbadze was ruthlessly beaten and cannot freely move. He has his left eye injured. Vasadze said Murman Dumbadze was physically and morally assaulted at the police department. Initially, the lawyer and doctor were not allowed to meet him. Currently, he is in the Telavi Pretrial Detention Setting under supervision of the Red Cross Committee.
Medea Vasadze said, allegedly the inmates of the PDS were sexually abused too. “Those people had sexual problems. Children left the PDS physically abused. They urgently need psychological rehabilitation.”
An activist and victim of the dispersal of May 26 Merab Nagervadze attended the meeting of the “Serve Georgia.”
Nagervadze said after the dispersal he sheltered the Cinema House “Rustaveli” where riot police officers beat about 300 activists. “Everybody was beating and insulting us. They took us to the police department by yellow buses from where we were released only next morning. We were oppressed and intimidated everywhere.”
According to the members of the “Serve Georgia,” about 10-15 activists from Batumi were arrested in Tbilisi.