სკოლის ყოფილ დირექტორს მოსწავლესთან გარყვნილი ქმედების ბრალდება მოუხსნეს
პროკურატურამ ყვარლის რაიონის სოფელ ბალღოჯიანის საჯარო სკოლის ყოფილ დირექტორს ზურაბ თაბაგარს მოსწავლესთან სექსუალური კავშირის დამყარების იძულების ბრალდება მოუხსნა. ეს გადაწყვეტილება პროკურატურამ კახეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ ჟურნალისტური გამოძიების გამოქვეყნების შემდეგ მიიღო.
თაბაგარის მიმართ სისხლის სამართლის საქმე ყვარლის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ვახტანგ მრელაშვილმა განიხილა. პროკურატურა სკოლის ყოფილ დირექტორს თავდაპირველად მოსწავლესთან სექსუალური კავშირის დამყარების იძულებასა და თანამდებობის ბოროტად გამოყენებაში ადანაშაულებდა. სასამართლო პროცესი დახურული იყო. თაბაგარი, რომელიც წინასწარ პატიმრობაში იმყოფებოდა, მხოლოდ მეორე ბრალდებას აღიარებდა, მოსწავლესთან გარყვნილ ქმედებას კი კატეგორიულად უარყოფდა. საბოლოოდ პროკურატურამ თაბაგარს მოსწავლესთან სექსუალური კავშირის დამყარების იძულების ბრალდება მოუხსნა. პროკურორმა ეს გადაწყვეტილება იმით ახსნა, რომ გამოძიებამ ამ ბრალდების დასადასტურებლად საკმარისი მტკიცებულებები ვერ მოიპოვა.
ზურაბ თაბაგარმა თანამდებობის ბოროტად გამოყენების ბრალდებაში თავი დამნაშავედ სასამართლო პროცესზეც სცნო. მან აღიარა, რომ სკოლის დირექტორთან ერთად დარაჯის ხელფასსაც იღებდა. საბოლოოდ, ბრალდებულმა პროკურატურასთან საპროცესო შეთანხმება გააფორმა. შეთანხმების მიხედვით, მას 3 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა.
სამართალდამცავებმა ზურაბ თაბაგარი 2010 წლის სექტემბერში დააკავეს. თაბაგარს პროკურატურაში სკოლის მასწავლებლებმა 2010 წლის ივნისში უჩივლეს. 9 ივნისს კი ტელეკომპანია „იმედის“ საინფორმაციო გამოშვებებში გავიდა სიუჟეტი, სადაც მომჩივანი მასწავლებლები სკოლის დირექტორს მოსწავლის გაუპატიურების მცდელობაში საჯაროდ ადანაშაულებდნენ. იმავე დღეს სოფლის მოსახლეობის ნაწილმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს აცნობა, რომ თაბაგარი პოლიტიკური მოტივით იდევნებოდა. მათივე თქმით, სკოლის დირექტორმა წინასაარჩევნოდ „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატს საჯარო მხარდაჭერაზე უარი უთხრა და მას ამის გამო დაუპირისპირდნენ.
ამ თემაზე კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის მხარდაჭერით ჟურნალისტური გამოძიება ჩაატარა. გამოძიების შედეგად გაირკვა, რომ ოთხივე მომჩივანი მასწავლებელი 2010 წლის 30 მაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტი იყო. ბალღოჯიანში „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ მაჟორიტარული სისტემით არჩევნები „ეროვნულ საბჭოსთან“ წააგო. ოპოზიციის კანდიდატის გამარჯვებას მომჩივანი მასწავლებლები სკოლის დირექტორს უკავშირებდნენ. დაპატიმრებამდე ზურაბ თაბაგარმა ჩვენთან საუბარში აღნიშნა, რომ წინასაარჩევნოდ მასთან „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები მივიდნენ და სთხოვეს, მათი კანდიდატის მხარდასაჭერად სოფელში კარდაკარ ჩამოევლო და სკოლაში ოპოზიციის მხარდამჭერი მასწავლებლები გადაებირებინა, რაზეც თაბაგარმა უარი თქვა.

The Office of Prosecutor acquitted the former principal of Balghojiani public school Zurab Tabagari of the offence of coercion into sexual intercourse with a student. The decision was made after the investigation of Kakheti Information Center was published.
The case of Tabagari was heard by the judge of Kvareli Regional Court Vakhtang Mrelashvili. The Office of Prosecutor had imposed the following charges against Tabagari: coercion into sexual intercourse and abuse of authority. The trial was closed. Tabagari acknowledged his guilt only in the offence of abuse of authority. He categorically denied to have had any sexual contact with his student. Finally the Office of Prosecutor acquitted him of the sex-related offence. The prosecutor explained that they could not find any evidence to confirm this charge.
Zurab Tabagari acknowledged that he abused his work authority as he received the salary of guard along with the salary of school principal. Finally, the plea-bargain agreement was made and he was sentenced to three-year imprisonment.
The law-enforcement officials detained Zurab Tabagari in September of 2010. The school teachers had filed a complaint against Tabagari in June of 2010. On June 9th the TV Company Imedi covered a reportage where the applicants were publicly accusing Tabagari of raping a student. On the same day, some residents of the village notified the Kakheti Information Center that Tabagari was persecuted under political motives. According to them, the school principal refused to support the candidate of National Movement and that is why he was confronted.
Kakheti Information Center conducted an investigation on this issue. The investigation revealed that all four teachers who submitted complaint against Tabagari were the activists of National Movement for May 30th 2010 local government elections. The National Movement candidate lost to the candidate of opposition party National Council. Zurab Tabagari noted with us that the National Movement representatives visited him and asked him to win the supporters of opposition to their side. Tabagari refused to fulfil their request.