შოთა უტიაშვილი: „არც ერთი ადამიანის სიკვდილი პოლიციის ქმედებების შედეგი არ იყო“
შსს-ს საინფორმაციო ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსის შოთა უტიაშვილის მტკიცებით, იმის გათვალისწინებით, რომ 26 მაისის ღამეს ცოტა ადამიანი აღმოჩნდა საავადმყოფოში და არც ერთი ადამიანის სიკვდილი პირდაპირ ან ირიბად არ იყო პოლიციის ქმედების შედეგი, საერთო ჯამში, აქციის დაშლის ოპერაციამ სტანდარტების შესაბამისად ჩაიარა.
ამის შესახებ უტიაშვილმა საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერით განაცხადა დავით პაიჭაძის გადაცემაში „დიალოგი“.
მისი თქმით, ოპერაციის ხარისხით და სამართლადმაცველების პროფესიონალიზმით შს სამინისტრო კმაყოფილია, თუმცა ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი არ უარყოფს, რომ ცალკეულ შემთხვევებში შეცდომები იყო.
„ჩვენ ვნახულობთ ვიდეოკადრებს და თუ აღმოვაჩენთ, რომ ადგილი ჰქონდა კანონდარღვევას, შესაბამისი პროცედურები ჩატარდება“, - აცხადებს ის.
რაც შეეხება ნიკა კვინტრაძეს, რომელიც აქციის დარბევიდან ორი დღის შემდეგ გარდაცვლილი იპოვეს, უტიაშვილის მტკიცებით, კვინტრაძის შემთხვევაში საქმე ჰქონდა მედიის მხრიდან ფალსიფიკაციას.
„ის ადამიანი, რომელიც იწვა ასფალტზე და ვითომ კვინტრაძე იყო, სინამდვილეში ის არ აღმოჩნდა... მიცვალებული ხელშეკრული არ უპოვიათ, მორგიდან კი მიცვალებული ოჯახში ყოველთვის ხელ-ფეხშეკრული მიჰყავთ“, - თქვა მან.
უტიაშვილმა გაუჩინარებულ ადამიანებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ არც ერთი დაკარგულის ოჯახს შს სამინისტროსთვის არ მიუმართავს. მისივე თქმით, სამინისტრომ გამოაქვეყნა ნუსხა, რომელშიც ყველა დაკავებული ადამიანია შეტანილი.
„ჩვენ დავაკავეთ ისინი ვინც კოსტავას ქუჩაზე მანქანას ურტყამდნენ, ის მძღოლები, ვინ პოლიციელი გაიტანეს და ყინწვისის შეთქმულთა ჯგუფი“, - აღნიშნა მან.

Shota Utiashvili – None of the Deaths Were Caused by Police Actions
Head of the analytical department of MIA Shota Utiashvili alleges that considering that on 26 May there were few people in hospital and none of the deaths were directly or indirectly caused by police actions, in sum, the protest was broke up according to standards.
Utiashvili stated the corresponding in the program Dialogi (Dialogue) of Davit Paichadze on Public Broadcaster.
He says that MIA is satisfied by the quality of operation and professionalism of the law enforcers, though head of the analytical department doesn’t deny there were mistakes.
“We see video footages and if we find facts of violation of law, there will be relevant operations”, he says.
As for Nika Kvintradze who was found dead two days after the protest crackdown, Utiashvili alleges that the fact was media hoax.
“The person lying on the ground, as if he was Kvintradze, didn’t turn out to be him. The dead body was not found with hands tied up, while dead body is always taken from morgue to the family with hands and feet tied”, he said.
Utiashvili said that none of the families of the missing addressed MIA. He says that MIA published the list of missing people.
“We detained the people who were hitting the car at Kostava St. the drivers who passed over the policeman and Kintsvisi group of conspirators,” – he noted.