საგარეჯოს სასამართლო ადამიანის უფლებათა ცენტრს ოპოზიციის მხარდამჭერების დაპატიმრების დადგენილებებს არ აცნობს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი საგარეჯოს რაიონულ სასამართლოს საჯარო ინფორმაციის დაბლოკვაში ადანაშაულებს. სასამართლოს საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელმა პირმა მადონა სამუნაშვილმა უარი უთხრა უფლებადაცვით ორგანიზაციას ოპოზიციის მხარდამჭერების დაპატიმრების შესახებ დადგენილებების გაცნობაზე.
„საჯარო დაწესებულება ვალდებულია არ გაახმაუროს პირად საიდუმლოებას მიკუთვნებული ინფორმაცია თვით ამ პირის თანხმობის გარეშე ან კანონით გათვალისწინებულ შემთხვევებში - სასამართლოს დასაბუთებული გადაწყვეტილების გარეშე. სასამართლო არ არის უფლებამოსილი გასცეს აღნიშნული მასალები მხარეთა წინასწარი წერილობითი თანხმობის გარეშე“, - აღნიშნულია სასამართლოს წერილში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სასამართლოს საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირის უარს ადმინისტრაციული წესით სასამართლოს თავმჯდომარესთან გაასაჩივრებს. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის ინფორმაციით, სასამართლოს დაპატიმრების დადგენილებები დაშტრიხული სახით მაინც უნდა გაეცა. „ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა საგარეჯოს სასამართლო საჯარო ინფორმაციას უკანონოდ ბლოკავს“, - აღნიშნეს ადამიანის უფლებათა ცენტრში.

Sagarejo Court Refuses to Disclose the Imprisonment Decisions of Oppossition Supporters to Human Rights Center
Human Rights Center accuses Sagarejo Regional Court in the blocking of public information. Madona Samunashvili, an individual responsible for disclosing public information refuosed to disclose the decisions on the imprisonment of opposition supporters to the human rights organization.
“Public department is obligated not to disclose the private information without the consent of the individual in question or in the instances envisaged by law – without the court decision. The court is not authorized to issue this material without the written consent of the parties,” – states the letter of the court.
Human Rights Center will appeal against the refusal of the court. According to the human rights organization, the court was obliged to disclose the decisions at least with codes. “This is not the first instance when the Sagarejo Court blocks the public information,” – stated Human Rights Center.