გაერო-ს ადამიანის უფლებათა საბჭომ საქართველოს მოხსენება დაამტკიცა
ჟენევაში, გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭომ მე-17 სესიის მსვლელობისას უნივერსალური პერიოდული განხილვის ფარგლებში საქართველოს ანგარიში დაამტკიცა. ანგარიში საქართველომ მიმდინარე წლის 28 იანვარს წარადგინა.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, საქართველოს დელეგაციას საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე სერგი კაპანაძე ხელმძღვანელობდა. სერგი კაპანაძე საერთაშორისო თანამეგობრობას ერთი საათის განმავლობაში ინტერაქტიული დიალოგის ფორმატში აცნობდა უნივერსალური პერიოდიული განხილვის ფარგლებში მიღებულ რეკომენდაციებთან დაკავშირებულ ინფორმაციას.
უნივერსალური პერიოდული განხილვის ფარგლებში, საქართველომ სულ მიიღო 163 რეკომენდაცია. აქედან საქართველო ადგილზევე დაეთანხმა 96 რეკომენდაციას, ხოლო 5 უარყო. მიმდინარე წლის 8 ივნისს, საქართველოს დელეგაციამ დამატებით აცნობა საერთაშორისო საზოგადოებას, რომ დარჩენილი რეკომენდაციებიდან საქართველომ მიიღო 43 რეკომენდაცია, რომლებიც ეხება ადამიანის უფლებათა ფართო სპექტრს.
საქართველომ ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ საერთაშორისო სამართლის მიხედვით, მას გააჩნია პოზიტიური ვალდებულება, დაიცვას ადამიანის უფლებები ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე, მათ შორის - აფხაზეთში და ცხინვალის რეგიონში. თუმცა, ვინაიდან ეს ტერიტორიები რჩება რუსეთის ოკუპაციის ქვეშ, საქართველო მოკლებულია ამის შესაძლებლობას.
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, ადამიანის უფლებათა საბჭოს სესიის მსვლელობისას საერთაშორისო საზოგადოებამ მოიწონა საქართველოს პოლიტიკა ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის სფეროში. ერთადერთი სახელმწიფო, რომელიც საკითხის პოლიტიზირებას შეეცადა და რომლის კომენტარებიც განსაკუთრებული არაადეკვატურობით გამოირჩეოდა, რუსეთის ფედერაცია იყო.
„საქართველო, უნივერსალურ პერიოდულ განხილვას ადამიანის უფლებათა დაცვის მნიშვნელოვან უნივერსალურ ფორუმად მიიჩნევს და მომავალში განაგრძობს ადამიანის უფლებათა საბჭოსთან კონსტრუქციულ თანამშრომლობას. ამასთან დაკავშირებით, აღსანიშნავია, რომ საქართველომ ნებაყოფლობით აიღო ვალდებულება ადამიანის უფლებათა საბჭოს წარუდგინოს უნივერსალურ პერიოდულ განხილვისას მიღებული რეკომენდაციების შესრულების შესახებ შუალედური ანგარიში“, - აცხადებენ საგარეო საქმეთა სამინისტროში.

UN Human Rights Council adopts report of Universal Periodic Review of Georgia
UN Human Rights Council adopted report of Georgia under the frameworks of Universal Periodic Review (UPR) through the 17th Session. The report was presented on January 28th of this year.
According to the Georgian Ministry of Foreign Affairs, Georgian delegation was headed by the deputy Minister of Foreign Affairs Sergi Kapanadze. For an hour Sergi Kapanadze presented the information in the format of interactive dialogue regarding the recommendations received in the frameworks of UPR.
As a result of the review process, Georgia received 163 recommendations, 96 of which were accepted immediately, five were rejected. On 8 June the Georgian delegation additionally informed the international community that out of remaining 62 recommendations it accepted 43 recommendations. These recommendations cover wide range of human rights and freedoms.
Georgia emphasized the fact that according to international law, it has positive obligation to protect human rights in the territory of the whole country, including – Abkhazia and Tskhinvali region. However, since these territories are under Russia’s occupation, Georgia is deprived of this chance.
During the 17th session of Human Rights Council, the international community welcomed Georgia's coherent policy directed at protection and promotion of human rights. According to the Minsitry of Foreign Affairs, the only state that attempted to politicize the debate was the Russian Federation, whose statements were particularly inadequate.
Georgia views the UPR as an important universal forum for the protection and promotion of human rights and is committed to constructive cooperation with the Human Rights Council. In this regard, it is noteworthy that Georgia undertook a voluntary pledge to submit a midterm report on the follow-up to accepted UPR recommendations, the Foreign Ministry said.